bebek-beslenme

Sağlıklı Beslenme ve Yemek Yeme Alışkanlığı Üzerine Bebeğinize Okuyabileceğiniz Kitaplar

Okul öncesi dönemde çocukların besinleri sağlıklı, sağlıksız olarak sınıflandırması oldukça zor bir durumdur.

Çocuklar genellikle abur cubur olarak adlandırabileceğimiz grubu tercih ederken; anne-baba besin değeri yüksek yiyecekleri tercih etmesi konusunda destekler.

Bu sürecin doğru yönetilememesi durumunda ise yemek saatleri ebeveyn-çocuk arasında içinden çıkılamaz bir mücadeleye dönüşür.

Bu hafta, dengeli ve sağlıklı beslenmeyle doğru yemek yeme alışkanlığının temellerini oluşturabileceğiniz kitaplardan bahsettim.

Sağlıklı Beslenme ve Yemek Yeme Alışkanlığı Üzerine Bebeğinize Okuyabileceğiniz KitaplarDİNOZORLAR YEMEKLERİNİ NASIL YER?

Yazan: Jane Yolen

Resimleyen: Mart Teague

Çeviren: Nurten Hatırnaz

Yayınevi: Beyaz Balina Yayınları

Yaş: 3+

Beyaz Balina Yayınları, yayımladıkları başarılı ve eğlenceli kitaplarıyla benim çok sevdiğim yayınevlerinden biri. Neredeyse aradığınız her temaya uygun bir kitap bulmanız da mümkün diyebilirim.

Sizce bir dinozor yemeğini nasıl yer? Sofrada ağzını şapırdatır mı, yerinde duramayıp kıpır kıpır kıpırdanır mı, tabağındaki yemeği yemek yerine oyun mu oynar yoksa sevmediği bir yemek görünce kaşlarını mı çatar?

Dinozorlar Yemeklerini Nasıl Yer, Jane Yolen ve Mark Teague ‘den ters köşe soruları ve çocukların sevdiği dinozor karakterinden hareketle yemek yeme alışkanlığı ve masa kuralları üzerine kaleme alınmış keyifli bir hikâye.

Sağlıklı Beslenme ve Yemek Yeme Alışkanlığı Üzerine Bebeğinize Okuyabileceğiniz KitaplarVİTAMİNLERİN ZİYARETİ

Yazan: Ayşen Oy

Resimleyen: Hülya Günal

Yayınevi: Mandolin Yayınları

Yaş: 3+

Minik kahramanımız, bir sabah uyandığında yataktan kalkmak istemiyor, çünkü kendisini biraz yorgun hissediyor. Neden hastalandığını düşünüyor.

Acaba vücudunun ihtiyacı olan besinleri tüketmediği için olabilir mi? Aslında hamburger, patates kızartması ve makarnayı çok seviyor, ama sanırım vücudunun sağlıklı beslenme için farklı besinlere de ihtiyacı var.

İşte tam bu sırada yatağında yatan minik kahramanımızın ziyaretine vitaminler geliyor. Ona sağlıklı ve doğru bir beslenme için neler yemesi gerektiği, bu besinleri yediğinde ise vücuduna ne gibi faydası olacağından bahsediyorlar.

Pedagog Ayşen Oy tarafından kaleme alınan Vitaminlerin Ziyareti, çocuğunuzla okurken sağlıklı ve dengeli beslenme üzerine konuşabileceğiniz kitaplardan biri.

Sağlıklı Beslenme ve Yemek Yeme Alışkanlığı Üzerine Bebeğinize Okuyabileceğiniz KitaplarMUTFAKTAKİ DANS

Yazan ve Resimleyen: Yara Kono

Çeviren: Esin Elmas

Yayınevi: Abm Yayınevi

Yaş: 4+

Abm Yayınevi’nden çıkan Mutfaktaki Dans, benim çok sevdiğim interaktif kitaplardan biri. Kitapta birçok sebze ve meyveyi kullanarak ortaya neler çıkarabileceğimizden bahsederken, mutfakta kullandığımız araç gereçlerin işlevlerine de değiniyor. Kısaca çocukların günlük yaşam becerilerini deneyimleyebileceği en keyifli yerlerden biri olan mutfakta neler yapıldığını sizi de hikâyeye dâhil ederek anlatıyor.

Eee size de bir tek çocuğunuzla yemekleri hazırlamak kalıyor. Yemek yeme alışkanlığını kazandırmak kimi zaman sonsuz bir ufka bakmak gibi görünse de kara her zaman çok uzakta olmayabilir.

Bu süreçte birlikte yapacağınız bir yemek, mutfakta vereceğiniz bir görev yemek istemediği bir yemeğe karşı olan ön yargısını biraz da olsa törpüleyebilir. Yemek demişken lafa daldık, yemeği unuttuk. Akşama misafirlerimiz var haydi mutfağa!

Sağlıklı Beslenme ve Yemek Yeme Alışkanlığı Üzerine Bebeğinize Okuyabileceğiniz KitaplarBULUT’UN BESLENME MACERASI

Yazan: Uzman Diyetisyen Oya Neva Demirkol

Resimleyen: Samed Ergün

Yayınevi: Şapka ve Fil Yayınevi

Yaş: 4+

Anaokulu öğretmenliği yaptığım dönemde çocuklarla en zorlandığımız saatlerden biri, yemek saatiydi. Özellikle yemek saati yaklaşırken drama veya çeşitli oyunlarla çocukları rahatlatmak ve kaygılarını azaltmak adına bir ön hazırlık muhakkak yapardım.

Kitabı ilk okuduğumda da hemen o dönem zihnimde canlandı. Bulut’un Beslenme Macerası konu itibariyle neden yemek yemeliyiz, yediğimiz besinler nereye gider, hangi besinler bizim için faydalıdır, yediklerimizi nasıl sindiririz? gibi pek çok soruyu çocukların anlayabileceği bir şekilde anlatıyor. Kitap sonunda ise çıkartmalarla yapabileceğiniz bir aktivite bulunuyor.

YEMEYECEĞİM İŞTE!

Yazan: Alberto Pellai – Barbara Tamborini

Resimleyen: Elisa Paganelli

Çeviren: Feza Özemre

Yayınevi: Turkuvaz Kitap

Yaş: 3+

Gelişim psikologu Aberto Pellai ve çocuk psikologu-pedagog Barbara Tamborini tarafından kaleme alınmış Yemeyeceğim İşte, annesi tarafından hazırlanan sağlıklı yemekler yerine kendi istediği besin değeri düşük(!) yemekleri yemek isteyen bir çocuğun hikâyesini anlatıyor. Bahsetmiş olduğu konunun yanı sıra kitabın çizimleri de oldukça dikkat çekici.

Kitabın sonunda bu süreçte ebeveynlerin neler yapabileceği, hangi aktivitelerle bu süreci destekleyebileceğiyle ilgili önerilerde bulunurken, bu süreçte neler yapılmaması gerektiği konusunda da bilgi veriyor.

KÖFTE PİLAV

Yazan: İlkay Marangoz

Resimleyen: Rıza Türker

Yayınevi: Düş İzi Yayınları

Yaş: 3+

Sürekli sabah, öğle, akşam- aynı yemeği yemek isteyen, istemediği bir yemekle karşılaştığında suratı düşen, en sağlıklı yemeğin kendi seçtiği yemek olduğu düşünen bir minik tanıyor musunuz?

Evet, bu kitabın minik kahramanı aslında hepimize birilerini çağrıştırıyor. Kitabın adından da anlaşılacağı üzere kahramanımız köfte pilavı çok seviyor.

O kadar çok seviyor ki sürekli onları yemek istiyor. Ailesi ise bu konuda ısrarcı olmayarak tam da onun istediği şeyi yapıyor; sabah, öğle, akşam köfte pilav yemek!
İlk başta her şeyin harika gittiğini düşünüyor, minik kahramanımız. Ta ki doğum günü pastasının da köfte pilavdan yapıldığını görene kadar!

SAĞLIKLI BESLENİYORUM

Yazan: Liz Gogerly

Resimleyen: Mike Gordon

Çeviren: Melek Enönü

Yayınevi: Al Midilli Yayınları

Yaş: 3+

James, Ethan’ın evinde kalmaya bayılıyor, çünkü Ethan’ın ailesi hamburger, cips gibi abur cuburları tüketmelerine ve yemeklerini televizyon karşısında yemelerine izin veriyor.

James, bu durumdan oldukça memnun gözüküyor, ama kısa bir süre sonra bu kadar çok abur cubur tükettiği için hastalanıyor. Babası ise sağlıklı beslenmediği için hasta olduğunu söyleyerek, sağlıklı beslenmenin faydaları ve hangi besinleri tüketebileceği konusunda James’ı yönlendiriyor.

Kitabın sonunda ise ebeveynler için hazırlanmış, çocuklara sağlıklı beslenme konusunda nasıl destek olunabileceğiyle ilgili öneriler bulunuyor.

YEMEK YİYORUM

Yazan: Felicity Brooks

Resimleyen: Desideria Guicciardini

Yayınevi: Mikado Yayınları

Yaş: 2+

Max, oyun oynamayı, kitaplarıyla ilgilenmeyi ve Millie ile vakit geçirmeyi çok seviyor. Ama ne zaman annesi ‘’Yemek vakti Max!’’ dese işler değişiyor.

Çünkü Max hem oyununu bırakmak istemiyor hem de annesinin tabağına koymuş olduğu yemekleri beğenmiyor.

Bir gün arkadaşı Millie’yle oyun hamurundan pizza yaparken annesinin gerçek bir pizza yapma teklifi üzerine işler değişiyor. Yemek yeme konusunda seçici davranan çocuklara kendi yemeğini yapma konusunda imkân sunarak veya onu bu sürece dâhil ederek yemek saatlerini keyifli bir ana dönüştürebilirsiniz.

Daha fazla kitap önerisi yazılarımız için aşağıdaki bağlantılara tıklayın ve hemen ulaşın.

https://www.bebek.com/kardesi-olacak-cocuklar-icin-kitap-onerileri/

https://www.bebek.com/okul-oncesi-cocuklar-icin-kitap-onerileri/

https://www.bebek.com/bebeginiz-icin-3-egitici-kitap-onerisi/

https://www.bebek.com/anne-ve-anne-adaylarina-3-kitap-onerisi/

İnstagram: 1cocuk1kitap

https://www.instagram.com/1cocuk1kitap/?hl=tr

Esra Açıkyer

İstanbul’da doğmuştur. Lisans öğrenimini Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamlamış, Pedagojik Formasyon Eğitimi’ni de alarak üniversiteden mezun olmuştur. Daha sonra ikinci üniversitesi olan Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü’nü bitirerek özel bir kurumda 3 yıl Anaokulu Öğretmenliği yapmıştır. Anaokulu Öğretmenliği yaptığı dönemde, çocuk kitaplarına ilgi duymaya başlamış ve @1cocuk1kitap isimli sosyal medya hesabını açarak kitap önerilerinde bulunmaya başlamıştır. Şu anda bir yayınevinde sosyal medya uzmanlığı ve içerik editörlüğü yapmaktadır.

Post navigation

Bir yanıt yazın