kitap

Anne ve Anne Adaylarına 3 Kitap Önerisi!

Annemin İçindeki Ses

Resimleyen: Deniz Üçbaşaran

Yayınevi: Hep Kitap

Deniz Üçbaşaran’ı ilk olarak “Piraye’nin Bir Günü” kitabı ile tanımış ve çok sevmiştim. Bu kitabından sonra kendisinin hem yazar hem çizer kimliğiyle pek çok kitabı yayımlandı. Bugün bahsedeceğim kitap ise pastel tonların hâkim olduğu sıcacık çizimlere sahip, Annemin İçindeki Ses.

Sessiz kitap olma özelliği taşıyan bu hikâyede, bir çocuğun annesinin günbegün büyüyen karnını gördükçe heyecanlanmasına şahit olurken; kardeşiyle birlikte oyunlar oynayacağı, balık tutacağı, ağaçta sallanacağı hayallerine de ortak oluyoruz.

Sevgili Deniz Üçbaşaran’ın başarılı çizimleriyle her çocuğun kendi hayallerine dokunacak sevgi dolu bir kardeş bekleme hikâyesi.

annemin içindeki ses

Bir Sevgi Masalı

Yazan: Lori Haskins Houran

Resimleyen: Sydney Hanson

Yayınevi: Beyaz Balina Yayınları

Beyaz Balina Yayınları çok güzel kitaplar çıkarmaya devam ediyor. Bugün bahsedeceğim kitabı ise sıcacık ve sevimli hikâyesi ile Bir Sevgi Masalı

Kitap, çoğu zaman birbirimize söylemeyi ertelediğimiz, ama duymaya en çok ihtiyaç duyduğumuz 3 kelime ile başlıyor:

“Seni Çok Seviyorum.” ve şöyle diyor: “Sen ister utangaç bir deve kuşu ol, ister huysuz bir kedi, istersen yerinde duramayan bir kanguru ol. Hiç fark etmez. Seni her halinle çok seviyorum ve her zaman seveceğim.”

Peki, bahsedildiği gibi koşulsuz bir sevgi mümkün olabilir mi? Neden olmasın! Lori Haskins Houran tarafından kaleme alınan bu sıcacık hikâyeye Sydney Hanson da çizimleriyle hayat veriyor.

Anne ve Anne Adaylarına 3 Kitap Önerisi!

Bir Damla Deniz

Yazan: Ingrid Chabbert

Resimleyen: Guridi

Yayınevi: Uçanbalık Yayınları

Bazı kitaplar vardır, daha siz hikâyeyi okumadan görür görmez sizi etkisi altına alır. Bir Damla Deniz’i rafta ilk gördüğümde de çok seveceğimi hissetmiş şayet öyle de oldu.

J Guridi’nin yalın ama bir o kadar da dokunaklı çizimleri ilmek ilmek işleniyor içimize. Yüz yaşındaki bir palmiyenin az ilerisinde yaşayan Ali’nin ve büyükannesinin hikâyesi, Bir Damla Deniz.

Birlikte yaşadıkları zaman diliminde günden güne nefes almakta ve yürümekte zorlanan babannesinin durumu Ali’yi endişelendirir.

Bir şeyler yapmak ister, ama ne yapacağını da bilemez. Bir gün yanına giderek büyükannesine sorulabilecek en güzel soruyu sorar: “Söylesene büyük büyükanne, tüm hayallerini gerçekleştirdin mi?” der.

Büyükanne, aslında tüm hayallerini gerçekleştirdiğini; ancak çok istemesine rağmen denizi hiç göremediğini söyler.

Babannesinin yanıtına o an cevap veremese de o gün aslında bir karar verir. Büyükannesinin tek hayalini gerçekleştirecek, yaşlandığı için gidemeyeceği denizi elinde kovası, sırtında çantası ile ona getirecektir.

Kaç yaşına gelmiş olursa olsun hayallerinden vazgeçmeyen büyükannelerden, hayallerinin peşine düşen torunlara…

bir damla deniz

Daha fazla kitap önerisi için takipte kalın! Sarı Kalp

Sevgiler 🙂

Instagram: @1cocuk1kitap

Esra Açıkyer

İstanbul’da doğmuştur. Lisans öğrenimini Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamlamış, Pedagojik Formasyon Eğitimi’ni de alarak üniversiteden mezun olmuştur. Daha sonra ikinci üniversitesi olan Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü’nü bitirerek özel bir kurumda 3 yıl Anaokulu Öğretmenliği yapmıştır. Anaokulu Öğretmenliği yaptığı dönemde, çocuk kitaplarına ilgi duymaya başlamış ve @1cocuk1kitap isimli sosyal medya hesabını açarak kitap önerilerinde bulunmaya başlamıştır. Şu anda bir yayınevinde sosyal medya uzmanlığı ve içerik editörlüğü yapmaktadır.

Post navigation

Bir yanıt yazın

NIPT Testi Nedir?

Fenilketonuri Nedir? Nasıl Teşhis Edilir?

Kış Hastalıklarına Hazırlıksız Yakalanmayın