babalar-gununun-hikayesi-nedir

Babalar Günü’nün Hikayesi Nedir?

Özel günlerin varlığı ve onların çıkışı ile ilgili pek çok farklı fikir var. Kimi özel günlerin sevdiğimiz insanları hatırlamak için hoş bir fırsat olduğunu düşünüyor olsa da kimi için sadece perakende sektörünün daha çok satış yapması için yıllar önce akıllıca tasarlanmış hamleler olduğu fikrinde. Öyle ya da böyle günümüzde bütün dünyada kutlanan Babalar Günü size hatırlattığı kişi ile oldukça anlamlı bir gündür.

Peki bu anlamlı günün ilk çıkışı yani Babalar Günü hikayesi hakkında neler biliyorsunuz?

Geçmişten Günümüze Babalar Günü’nün Ardındaki Hikâye

İlk çağlardan beri Anneler Günü kadının doğurganlık niteliğini ön plana çıkarmak için bahar aylarında kutlanmıştır. Elbette adı ve kutlama şekli yerel ve dönemsel olarak farklılık göstermiş olsa da resmi olarak kutlanması ve kadınlara bir gün olarak adanması 1907 yılını bulmuştur. Anneler Günü’ne kıyasla Babalar Günü çok daha geç kutlanmaya başlamıştır ama kısa sürede tüm dünyaya üzerinde birçok ülkede benimsenmiştir. Peki Babalar Günü hikayesi nasıl ortaya çıkmıştır?

Geçmişten günümüze kadar Babalar Günü’nün ilk ortaya çıkışı ile ilgili iki farklı hikâye gelmiştir. 

  • Hikâye

İlk ve en çok kabul gören öykü Sanora adında ve babasını çok seven Amerikalı bir kadın ile birlikte ortaya çıkmıştır. Sanora’nın babası, iç savaş gazisi William Smart karısını altıncı çocuğunu doğururken kaybetmiş ve dul kalmıştır. Bunun üzerine altı çocuğuyla birlikte Washington’daki çiftliğinde yalnız kalan Smart, çocuklarını tek başına büyük bir sevgi ve özveri ile büyütmüştür. İşte her şey bu altı çocuktan biri olan Sanora’nın, babasının da tıpkı bir anne gibi kendilerini büyütmesine olan minnettarlığını göstermek istemesiyle başlamıştır.

Sanora Smart Dodd 1909 yılında kilisede katıldığı Anneler Günü kutlamasından ilham aldı. Kutlama sırasında annesinin ölmüş ve babasının onları büyük bir özenle büyütmüş olduğunu, bu sebeple babasının da kutlanmaya değer olduğunu düşündü. Bu düşüncesini dönemin bakanına “Sizce babalar da güneşte bir yeri hak etmiyor mu?” şeklinde bir soru ile yöneltti. Bunun üzerine Sanora 1910 yılında,ilk Babalar Günü’nü, Spokane’de babasının doğum tarihi olan haziran ayında kutladı. 

  • Hikâye 

Başka bir inanışa göre ilk Babalar Günü hikayesi Amerika’nın diğer bir ucunda, Batı Virginia Eyaletinde Fairmont kentinde ortaya çıkmıştır. Üstelik Sanora’dan tam 1 yıl önce…

Bu hikâyeye göre 5 Mayıs 1908’de Grace Golden Clayton’un yerel metodist kilisesinin bakanına erkek ebeveynlerin de tıpkı anneler gibi onurlandırılması ve kutlanması için ayin düzenleme önerisi götürmesi ile başlamıştır.

Başlangıç hikayesinin hangisi olduğu kesin olmamakla birlikte artık kabul gördüğü kesin… Amerikan başkanı Nixon’un 1972 yılında haziran ayının üçüncü pazarını Babalar Günü ilan etmesi ile birlikte Amerika’da Resmi olarak kutlanmaya başladı. Resmiyet kazanmadan önce dünyada yayılmaya zaten başlamış olan bu özel gün 1972’den itibaren daha hızlı tanınmaya başlamıştır. Günümüzde 130’dan fazla ülkede kutlanıyor olsa da erkek ebeveynlerin kendilerini zayıf gösterdiğini düşünerek kutlamalara direnmesi nedeniyle kabul görmesi aslında biraz uzun sürmüştür. Kabulü uzun sürse de artık bütün dünyada perakende satışı etkileyecek kadar önemli bir tarih olmasına engel olamamıştır.     

2021 Babalar Günü Ne Zaman?

Babalar Günü her yıl haziran ayının 3. pazar günü kutlanıyor. Ancak her sene haziran ayının 3. pazarı aynı tarihe denk gelmediği için belli ve değişmeyen bir tarihi yoktur. Bu sene yani 2021 Babalar Günü ise 20 Haziran Pazar gününe denk geliyor. 

Tüm dünya da olduğu gibi ülkemizde de kabul gören Babalar Günü ilk yıllarda anneler günü kadar rağbet görmemiş, çoğu zaman unutulmuş ya da kutlanmasına karşı direnilmiştir. Ancak erkek ebeveynlerin de çocukların büyümesindeki aktif rolünün zamanla artması ve anneler kadar bebeklerini beslemesi, giydirmesi, değişmesi, yıkaması, çocuğu ile ilgilenmesi ve büyüyene kadar her gelişim sürecinde büyük emekler vermesi işin seyrini değiştirdi. Erkek ebeveynler çalışan ve eve para getiren kişi olmanın ötesine hızla geçti.

Artık beklenen tarihi öğrendiğinize göre unutmamak adına telefonunuzun hatırlatmasına kurup şimdiden nasıl bir kutlama yapacağınızı ya da Babalar Günü hediyesi olarak ne alacağınızı planlayabilirsiniz.

Özel Günler Sevdiklerimizi Hatırlamak İçin Güzel Bir Fırsat

Aile; üyelerinin birbirine koşulsuz güvendiği, sınırı olmayan sevgi ve şefkatin gücü ile beslenen çok güçlü bir kavramdır. Aile kurmak büyük bir özveri ister ve ailenin temel taşları anne ve babaların çocuklarını büyütürken yaptıkları fedakarlıklarla örülür. İşte bu yüzden ebeveynlerimiz bizim için çok kıymetlidir ve özel günlerde onları hatırlamak fedakarlıklarına teşekkür etmek için küçük bir fırsat olabilir. 

Ebeveynler çocuklarının saygı ve sevgi dolu bir aile içerisinde, imkanları doğrultusunda tüm ihtiyaçlarını karşılamak için bir ömür boyu çabalarken çocuklarının da onlara ara sıra “seni seviyorum” demeyi hatırlaması hiç de fena olmaz. Hem Anneler Günü bu kadar gündeme gelip ses getirirken babamızı da hatırlamak, ona emeklerinin farkında olunduğunu hissettirmek için Babalar Günü de takvimlere yazılmalı ve unutulmamalıdır. Sizleri 9 ay rahminde taşımasalar da hem sizi hem de sizi özenle taşıyan annenizi aynı şefkatle el üstünde tuttukları akıllardan çıkmamalıdır.

Babalar Günü’nde Hatırlanmayı Her Baba İster

Babalar Günü anneler günü kadar eski bir geçmişe dayanmıyor olsa da kısa sürede dünyanın birçok ülkesinde kabul gördü ve günümüzde de heyecanla kutlanmaya devam ediyor. “Babamı bana dayatılan bir günde hatırlayacak değilim ya!” diye düşünebilirsiniz. Elbette sevdiklerinizi size dayatılan bir günde zoraki hatırlamıyorsunuz. Ancak büyüklerinizin onu arayacağınızı ya da ziyarete mutlaka gideceğinizi bildiği bir günün olması onu mutlu edecek ve telefonuna sizden gelecek olan bir çağrıyı ya da sizi görmek için çalan kapıyı heyecanla bekleyecektir. Onlar sizin alacağınız hediye için değil sevginiz ve şefkatiniz için heyecanlanıyor. 

Bu günü birilerinin size alışveriş yapmanız için dayattığı bir gün olarak görmek yerine babanıza size yaptıkları için teşekkür etmenizi hatırlatan bir gün olarak düşünebilirsiniz. Hem anneler günü varken Babalar Günü olmaması onları biraz incitebilir. Babanızın ikinci planda kalmış hissine kapılmasını istemezsiniz.

Anneler Günü Nedir? Anneler Gününün Hikayesi: https://www.bebek.com/anneler-gunu-nedir-anneler-gununun-hikayesi/

Güzel bir Babalar Günü reklamı izlemeye ne dersiniz?

YouTube video

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

Bebek Yıkamanın Püf Noktaları

Bebeklerde Dil ve Konuşma Evreleri

Fatma Ana Eli Otu (Meryem Ana Eli Otu) Nedir? 7 Faydası!