Anneler Günü

Anneler Günü Nedir? Anneler Gününün Hikayesi

Anneler günü genç, yaşlı her annenin sabırsızlıkla beklediği günlerden biri. Bir öpücükle, çiçekle bile olsa hatırlanmak annelerin en büyük mutluluğu… Peki bu özel günün neden kutlandığını ve kimin ortaya attığını biliyor musunuz? Yazımızı okumaya devam edin.

Anneler Gününün Hikayesi Nedir?

Bugün alışageldiğimiz “Anneler Günü” anlamında olmasa da anneler için yapılan kutlamalar Sümerlere dayanıyor. Anaerkil düzenin hüküm sürdüğü tarihin ilkçağlarından bu yana analık, doğurganlık niteliğiyle ön plana çıkmış ve doğanın uyandığı, yeniden doğduğu bahar mevsimi ile özdeşleşmiş.

Ataerkill düzenin yerleşmeye başlaması ile birlikte zaman zaman kutlamaların içeriğinin ve şeklinin değişmiş. Ancak her şeye karşın kesintiye uğramadığı için her bahar coşkulu kutlamalar düzenlenmiş ve bu gelenek binlerce yıl sürmüş.

Daha yakın çağlarda ise İngilizler Anneler Günü kavramı ile karşımız çıkıyor. 1600’lü yıllarda İngilizler arasında “mothering sunday” adı ile annelerinin gününü kutluyordu. İngilizler bu özel günde izinli sayılıyordu ve tüm günlerini evlerinde anneleri ile geçiriyorlardı.

anneler-gununun-hikayesi-nedir
Anneler günüyle ilgili ilk resmi kutlama önerisi ise Amerikalılardan dünyaya armağan. Amerika’da 1872 yılında Julia Ward Howe tarafından barışa adanan bir gün olarak tasarlandı. Ardından Anneler Günü düşüncesi ilk olarak Amerikalı Ann Jarvis tarafından gündeme getirildi.

1908 yılında Ann Jarvis hem annesine teşekkür için hem de “General Memorial Day of All Mothers” çağrısında bulunarak böyle bir günün olmasını istedi. Bir yıl sonra Mayıs ayının ikinci pazarında Anneler Günü tam 45 Birleşmiş Devletler’e bağlı ülke tarafından kutlandı. 1914’de Başkan Wilson bu günü resmi kutlama günü olarak ilan etti. Çiçekçiler Birliği ve Barış Ordusu tarafından bu fikir dünyaya yayıldı.

O günden bu yana Anneler Günü’nde tüm aile üyeleri annelerine bir yıllık emeklerine karşılık, hediyeler sunarak sonsuz teşekkürlerini bildiriyor ve o gün anneye ait tüm işleri üstleniyorlar. Ancak, anneye sevgi göstermenin sadece bir gün ile sınırlı kalmaması gerektiğini unutmamak kaydıyla…

Tüm annelerin anneler günü kutlu olsun…

Güzel bir Anneler Günü reklamı izlemeye ne dersiniz?

YouTube video

 

Anneye ne hediye alsam diye düşünmeye başladıysanız, aşağıdaki yazımız dikkatinizi çekebilir:

Bebeğinden Annesine Birbirinden Anlamlı 6 Fotoğraflı Hediye Önerisi: https://www.bebek.com/bebeginden-annesine-birbirinden-anlamli-6-fotografli-hediye-onerisi/

Gebelikte Röntgen Çektirmek Neden Riskli?

Anneler Günü Hediye Önerileri

Ertesi Gün Hapı Nedir? Ne İşe Yarar?