yurutec-kullanmak-bebekler-icin-zararli-mi

Yürüteç Kullanmak Bebekler İçin Zararlı mı?

Bebeklerin gelişim özellikleri hepsinde farklıdır. Genetik yapı ve çevresel faktörler bebek gelişiminde oldukça etkilidir. Motor hareketler, kaslar bu faktörlere bağlı olarak gelişim gösterecektir. Miniklerin yürümeye başlaması ortalama olarak 12-18 aylar arasında gerçekleşir.

Bazı bebekler ise 12 aydan önce ya da daha geç yürüyebilir. Peki bu süreçte bebek yürüteci kullanmalı mıyız? Modernleşme ile birlikte yürüteç tercih edilen bir alet olmaktan çıksa da hâlâ kullanmak isteyen, merak eden anneler olabilir. Peki yürüteç kullanmak bebekler için zararlı mı?

Yürüteç Nedir? Ne İçin Tercih Edilir?

Özellikle eski yıllarda büyük yoğunlukta kullanılan bebek yürüteci, günümüzde kullanımını büyük oranda azalttı. Bebeklerin yürüme çağına yaklaştığı zamanlarda kolay yürüme hareketleri yapabilsin diye kullanılan bir alettir. Tekerlekleri sayesinde bebek adım attıkça, kendisini ilerletme özelliğine sahiptir.

Özellikle bebekler 6. ayına girdikten sonra kullanılması önerilen yürüteçler, üzerindeki küçük ses çıkaran oyuncakları sayesinde bebeğin ilgisini çekerek, sıkılmadan ürünü kullanmasına yardımcı olur. Evin içinde iş yapan annelerin, bebeklerini yanında kolayca gezdirebilmesi için de tercih edilir.

Bebekler Nasıl Yürür?

Minikler yürümeye başlamadan önce ufak alıştırmalar yaparak bacak kasalarını yürüme hareketine hazırlar. Bu hazırlık daha çok aşağıdaki şekillerde yapılır.

 • Miniklerin çoğu, koltuk kenarlarına tutunarak yürürler. Bunu çeşitli nesnelerden güç alarak da yapabilirler. (sehpa kenarları, sandalye köşeleri vb.)
 • Emekleme hareketi yaparak kendilerini yürümeye hazırlarlar. Kas gelişimleri, bacak ve eklemlerin hareket etmesinde oldukça önemlidir.
 • Oturup kalkma hareketleri yaparak yürümeyi desteklerler.

bebekler-nasil-yurur

Yürütecin Zararları

Avustralya gibi bazı ülkelerde bebek yürüteci kullanmak belli şartlara göre gerçekleşmektedir. Normal kullanımlarda yasaklanmıştır. Bunun nedeni bebek gelişimine birçok zararının olmasıdır.

 1. Yürüteç, bebeklerin yürüme gelişimini geciktirir. Normal bir yürüme hareketinde ayak tabanı, bacak baldır kasları gibi noktalar hareket etmektedir. Yürüteç kullanan bir bebekte ise bu hareketler engellenmiş olur. Parmaklarının daha çok hareket etmesi sonucu yürüme işlevini yerine getiremez ve yürüme bozukluklarına neden olur.
 2. Yürüteç kullanan bebeklerde, denge kurma ve dengede kalma yeteneğini iyi değildir. Kendisini sürekli ilerleten bir tekerleğe sahip olan yürüteç, denge kurma yeteneğini olumsuz etkilemektedir.
 3. Yürüteci kullanırken, ev içinde merdiven varsa düşüp yaralanma ihtimali yüksektir.
 4. Devrilme ihtimali vardır.
 5. Duvarların ve eşyaların sert köşelerine çarparak, yaralanmalara sebep olabilirler.
 6. TV üniteleri, vazo, dolap vb. eşyalara çarparak onları üzerine devirebilir.
 7. Skolyoz hastalığı gibi omurga eğriliklerine neden olmaktadır.
 8. Bel kayması, kalça kayması ve içe basma gibi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Yürütecin zararlarını saymakla bitiremedik. Kesinlikle tercih etmemeniz gereken bir alet olup, eğer gerekliyse önce ilgili doktora danışmanız her zaman iyi olur.

Yürüteç Yerine İlk Adım Arabası Kullanın

Yürüteç kullanmak yerine, ilk adım arabası kullanmayı deneyin. Günümüzde yürütecin yerini alan ilk adım arabası, oldukça kullanışlı ve sağlıklı bir araçtır. Yavrunuzun yürüme gelişimini, kas gelişimine olumsuz bir etkisi yoktur.

İlk adım arabası ne zaman kullanılmalı?

İlk adım arabası 9 ay ve üzeri bebekler için kullanıma uygundur. Bebeğinizin sağlıklı bir şekilde yürümesi için arkalı önlü dört tekerleğe sahiptir.

İlk Adım Arabası Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim?

 • Ürünün zararlı maddelerden üretilmemiş olması
 • Zarar verecek, boyar maddeler kullanılmamış ve silinebilir olması
 • Arabada dört tekerleğin bulunması
 • Ürünün çok sert ve zarar verecek köşelere sahip olmaması
 • Bebeğinizin dikkatini çekecek unsurların bulunması:
 • Renkleri tanımasına yardımcı olacak renkler ve renk oyunları
 • Dikkatini çekecek ve motor gelişimine yardımcı olacak alıştırmalar

Bebeğimin Yürümesine Nasıl Yardımcı Olabilirim?

Bebek yürüteci kullanmanın sağlık açısından iyi sonuçlara yol açmadığını, onun yerine dilerseniz ilk adım arabalarını tercih edebileceğinizi belirttik. Yavrularınızın gelişimine yardımcı olurken her adımını dikkatle seyretmelisiniz. Onlara yardımcı olduğunuz konularda, önceye neye ihtiyaçları olduklarını öğrenmeli sonrasında yardımcı olmalısınız.

 1. Yürümek istemeyen yavrunuzu zorlayarak ayağa kaldırmaya çalışmayın.
 2. Bebeğinizi hafif zıplatmalar ve bacak bükme hareketleri ile birlikte yürümeyi öğretebilirsiniz.
 3. Yerde oturan bebeğinizin ayağa kalkması için sevdiği objeleri deneyin. (oyuncak, uyku arkadaşı, dikkatini çeken bir nesne vb.)
 4. Ellerinden tutarak yürütürken ağlarsa, kucağınıza almak yavaşça tekrar yerine oturmasını sağlayın.
 5. Emekleme aşamasını geçmiş artık ayakta yavaş yavaş yürüme hareketleri yapan yavrunuz için yürüme parkurları yapabilirsiniz. Yumuşak eşyalar kullanarak; koltuklarınızı bir araya getirmek, yüksek minderler vb. eşyalar ile ellerini dayayabileceği eşyalar kullanarak yürümesine yardımcı olabilirsiniz.
 6. Evde ev ayakkabısı ya da normal ayakkabı giydirmeyin. Evin içinde rahatça dolaşan miniğinize ayakkabı giydirmek ayak gelişimini olumsuz yönde etkileyecektir. Kaslarının ve kemiklerinin yapılanmasını engelleyebilir. Ayakkabıları yalnızca dışarı çıkarken kullanmanızda fayda var.
 7. Düşe kalka büyüme deyimini yerine getirin. Bebeğinizin güvenliğini sağlayacak şekilde düşmesine izin verin. Ayrıca kendisi kalkma eğiliminde bulunuyorsa kucağınıza almayın, bırakın çabasını sergilesin.
 8. Ayakta durduklarında onları onaylayan cümleler ve ses tonu ile karşılık verin.
 9. Özgüvenlerini kırmadan, ilk adımlarında alkışlayarak teşvik edici hareketlerde bulunun.

Her madde kendi başına önemlidir. Ancak her ne yapıyorsanız yapın, özgüvenlerini kırmadan gelişimlerine katkı sağlayın. Öğrendikleri her yeni hareketi, çözdükleri her yeni oyunu tebrik ederek kutlayın. Böylece ilerleyen yaşlarında daha mutlu ve başarılı bir çocuk olacaktır.

Yürüteç kullanmak bebeklerde ciddi gelişim sorunlarına neden olabilir. Yürüme bozuklukları, kalça kaymaları vb. sorunları ortaya çıkarmasının yanı sıra, ev içinde yaşanabilen kazalara da yol açabilir. Bazı ülkelerde yasaklanması ve belli koşullara göre satılmasının nedeni de budur.

İlk adım arabalarını bebek yürüteci yerine kullanmak daha faydalı bir tercih olacaktır. Bebeğinize uygun, zararlı maddeler içermeyen ve üzerinde çeşitli aktivite ve oyunlar bulunduran bir ilk adım arabası daha iyi bir seçim olacaktır. Ona güvenin ve yürümesine yardımcı olun. Bunu yaparken her hareketini kutlayın ve düşmesine izin verin. Böylece yürümekten, ayağa kalkmaktan korkmayacak, kısa sürede yürüyebilecektir.

Dilerseniz “Bebekler Ne Zaman Yürümeye Başlayabilir?” Konulu yazımızı aşağıdaki bağlantıy tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bebekler Ne Zaman Yürümeye Başlayabilir? : https://www.bebek.com/bebekler-ne-zaman-yurumeye-baslar/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Zekâ Gelişimine Destek Olan Besinler

Bebeklerde İshal Nasıl Geçer?

Bebeğin Beşikten Yatağa Geçiş Evresini Kolaylaştırma Önerileri!