Sevdiklerinizi Hastalıklardan Korumak için Almanız Gereken Önlemler

Sevdiklerinizi Hastalıklardan Korumak için Almanız Gereken Önlemler

İnsanlar yapısı gereği sosyal varlıklardır. Bu nedenle evde, okulda, iş yerinde, alışverişte, seyahatte her an her yerde etkileşim ve paylaşımda bulunmaları sağlıklı bir durumdur. Sağlıklı olmayan ise bu etkileşimle birlikte hastalık yapan zararlı bakterileri ve virüsleri de paylaşmalarıdır. Peki sosyalleşmenin önüne geçmeden sağlıklı bir şekilde hastalıklardan korunmak mümkün mü? Dışarıdaki alanlarda gerekli önlemleri alarak, ev dezenfeksiyonu ile hijyenik ve güvenli ve bir ev ortamı oluşturarak ve dışarıdan eve girecek mikroorganizma sayısını en aza indirerek elbette mümkün!

Sevdiklerinizi bakteri ve virüslerden korumak için alabileceğiniz önlemler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Doğru Şekilde El Yıkamayı Alışkanlık Hâline Getirin

Hastalıklara karşı korunma sürecinde sahip olduğunuz en güçlü savunma yollarından bir de hiç şüphesiz; el yıkamak. El yıkayarak korunmak için öncelikle ne zaman ve nasıl el yıkayacağınızı iyi bilmeli ve bunu alışkanlık hâline getirmelisiniz.

Ellerinizi nasıl yıkamalısınız:

 • El yıkama işlemine başlamadan önce ellerinizi ıslatmalısınız.
 • Ardından elinizin tüm yüzeyine yetecek kadar el sabunu almalısınız.
 • Önce avuç içlerini birbiri ile ovup parmaklarınızı birbiri arasına geçirerek ellerin iç ve dış yüzeylerini iyice yıkamalısınız.
 • Elleri parmaklarla birbirine kenetleyip parmakları ovmalısınız.
 • Başparmakları sırası ile diğer elin avuç içi ile aşağı-yukarı yönlü ovmalısınız.
 • Son olarak parmak uçları ve tırnakları avuç içlerine sürterek yıkama işlemini bitirip durulama işlemine geçebilirsiniz.
 • Elleri bol su ile durulamalı, ardından temiz bir havlu ya da kâğıt havlu ile kurulamalısınız.

Elinizi yıkamanız gereken durumlar:

Aşağıdaki durumlarda el hijyeni sağlamak hastalıklara yakalanma olasılığını önemli miktarda düşürecektir;

 • Yemek yemeden önce ve yemek yedikten sonra
 • Tuvalete girmeden önce ve tuvalete girdikten sonra
 • Tavuk, kırmızı, et, yumurta ve balık gibi besinlere dokunduktan sonra
 • Çöp attıktan sonra
 • Dışarıdan eve geldikten hemen sonra
 • Toplu taşıma aracı kullanılmışsa indikten hemen sonra (El yıkama fırsatı yoksa el dezenfektanı ile gerekli el hijyeni sağlanabilir)
 • Hapşırırken ya da öksürürken ellerinizi siper aldıktan sonra
 • Hayvanlarla temas ettikten sonra

Çocukları Okul Ortamında Hastalık Kapmaktan Koruyun

 • Okul çocukların eşyalarını, oyunlarını bunların yanında zararlı bakteri ve virüsleri paylaştıkları bol etkileşimli bir ortamdır. Bulaşıcı hastalıklar konusunda okul yetkililerinin aldığı hijyen önlemleri kadar çocuğunuzun temizlik alışkanlıkları ve çocuklar okuldan geldikten sonra aldığınız önlemler de önemlidir.

Çocukları okulda hastalık kapmaktan korumak için önemli tüyolar:

 • Çocuğunuzu tuvalete girmeden önce ve girdikten sonra ellerini yıkaması hususunda bilgilendirin ve bu alışkanlığı henüz okul çağına gelmeden kazandırın.
 • Okulda her ne kadar kalem, silgi gibi eşyaları paylaşıyor olsalar da okul hırkası, şapka, eldiven, suluk gibi kişisel eşyaları ve beslenme araç-gereçlerini paylaşmaması hususunda uyarın.
 • Teneffüste bahçede oynadıktan sonra ellerini yıkaması gerektiği hususunda bilgilendirin.
 • Yemek saatinden önce ve sonra ellerini yıkaması ile ilgili alışkanlığı okul çağından önce edindirmiş olun.
 • Çantasını ve ayakkabılarını içeri almadan önce yüzeylere zarar vermeyen bir anti-bakteriyel sprey ile dezenfekte edin. Hijyen konusunda Lysol Dezenfektan Sprey size yardımcı olacaktır.
 • Okulda giydiği kıyafetlerle evde gezmesine izin vermeyin. Derhal üzerini değiştirip temiz kıyafetler giymesini, mümkünse duş almasını sağlayın.
 • Okuldan getirdiği kalem, cetvel, kalem kutu benzeri eşyaları güvenilir bir dezenfektan sıktıktan sonra kullanın.

Hijyen konusunda Lysol sprey dezenfektan size yardımcı olacaktır.

Parkta Oyun Oynarken Dikkatli Olun

Çocuklar için oyun eğlenceli ve etkili bir öğrenme aracı olmanın yanında sosyalleşmek için de mükemmel bir fırsattır. Bu nedenle çocukların oyun parklarında etkili zaman geçirmesi önemlidir. Ancak oyun parkları sosyal paylaşımın yanında bakteri ve virüs paylaşımının da yüksek olduğu ortamlardır.

Çocuklarım güvenli bir park deneyimi yaşamaları için siz ebeveynlerin dikkat etmesi gereken bazı kurallar vardır. Parklarda aynı anda çok sayıda çocuğun oynadığı gerçeğini kabul edip önlem alırken çocuğa arkadaşları ve çevresi ile ilgili güvensizlik hissettirmemeye ve özgürlük alanını sınırlamamaya dikkat etmelisiniz.

Çocukları parkta koruyacak küçük tüyolar:

 • Kumda oynayacaksa, oynadığı bölgede hayvan dışkısı bulunup bulunmadığına dikkat edin.
 • Oyun esnasında elini ağzına, gözüne ve yüzüne sürmemesi konusunda uyarın, uyarıyı mutlaka nedenini açıklayarak yapın. Çocuk bu uyarıyı elbette unutacaktır, fakat siz gözlemleyip elini sürdüğü zamanlarda nazikçe çocuğunuza hatırlatma yaparak bu alışkanlığı kazanmasına yardımcı olabilirsiniz.
 • Parkta bir şeyler yedirip içirmemeye dikkat edin. Bunu yapacaksanız da öncesinde ellerini yıkayın, yıkayamıyorsanız el dezenfektanı ile ellerini mikroplardan arındırın.
 • Parktaki mikropları eve taşımamak adına eve gelir gelmez elleri yıkayın. Hemen temiz kıyafetler giydirin, mümkünse öncesinde banyo yaptırın.

Beslenme Alışkanlıklarınızı Gözden Geçirin

Vücudumuz bakterilerle ve virüslerle her zaman karşı karşıyadır, fakat bağışıklık sistemimiz belli bir miktara kadar bunları tolere eder ve bizi hastalıklardan korur. Bağışıklık sistemi ne kadar güçlü olursa bedenin mikroplara karşı direnci de o kadar güçlü olur. Bu nedenle dengeli ve düzenli beslenmeye dikkat ederek bağışıklık sisteminizi güçlü tutmanız gerekir.

Dengeli ve düzenli beslenmek için:

 • Her besinden yeteri kadar almış olduğunuza,
 • Kızartmalardan ve doymuş yağ oranı yüksek besinlerden uzak durduğunuza,
 • Paketli gıda tüketimini en aza indirdiğinize,
 • Günde en az 2 litre su içtiğinize,
 • Günde 3 ana, 3 ara olmak üzere 6 öğün beslendiğinize,
 • Çok tuzlu ve çok yağlı yiyecekler tüketmediğinize emin olmalısınız.

Uyku Düzeninize Dikkat Edin

Bağışıklık sisteminden bahsetmişken; vücudun savunmasını zayıf düşüren en önemli faktörlerden biri de uykusuzluk ve yorgunluktur. Öyleyse hastalıklara karşı en büyük silahınızın dinlenmiş ve zinde bir beden olduğunu unutmayın. Yaşa göre günde en az aşağıda belirtilen sürelerde uyuduğunuza emin olun:

 • 0-1yaş: 12-15 saat
 • 1-2 yaş: 11-14 saat
 • 3-5 yaş: 10-13 saat
 • 6-13 yaş: 9-11 saat
 • 14-17 yaş: 8-10 saat
 • 18 yaş üzeri: 7-9 saat

Mevsimine Göre Giyinmeye Dikkat Edin

Bağışıklık sisteminin vücudu hastalık yapan bakteri ve virüslerden koruyan en güçlü silahımız olduğunu biliyoruz. Öyleyse bedenimizi terleme ve üşütme gibi bağışıklık sistemini güçsüz bırakacak durumlara maruz bırakmamalıyız. Bu konuda yapacağınız en önemli şeylerden biri de mevsimine göre giyinmek ve terleyeceğiniz ya da üşüyeceğiniz kıyafetlerle dışarı çıkmamak olacaktır. Gerekirse sadece çocuklarınız için değil kendiniz için de yedek kıyafet bulundurmaya asla üşenmemelisiniz.

Ev Hijyeni Konusunda Dikkatli Olun

Genellikle bakteri ve virüs konusunda tehlikenin daima dışarıdan geleceğini düşünürüz. Fakat gerekli ev hijyeni sağlanmadığı takdirde en güvenli bildiğiniz sınırlar içerisinde de sizi hasta edecek mikroorganizmalara maruz kalabilirsiniz.

Mesela; mutfaklarımız. Yemeğimizi pişirip yemek yediğimiz, sürekli lavabosunda bir şeyler yıkadığımız mutfak; hiç öyle göründüğü gibi masum değildir. Bir mutfak bezi ya da kesme tahtasında klozet kapağındakinden daha fazla bakteri bulunabileceğini biliyor muydunuz? Ya da klozet kapağını kapatmadığınızda her sifon çekişinizde klozetteki kirlerin diş fırçanıza ve havlunuza yapıştığını?

Ev hijyeni için Lysol Dezenfektan Sprey ile rutin temizliğin yanında; banyo ve mutfak yüzeylerini, koltuk ve halı gibi kumaş yüzeyleri, bebeğinizin mama sandalyesini, kapı kulplarını, elektrik anahtarlarını, ayakkabılarınızı, çanta ve cüzdanlarınızı hatta kumanda, klavye, tablet ve telefonlarınızı güvenle dezenfekte ederek güvenli ve pratik bir ev dezenfeksiyonu sağlayabilirsiniz.

Hijyen Amaçlı Kullandığınız Ürünün Kalitesinden Emin Olun

Bakterileri ve virüsleri yok ettiğini iddia eden her ürün bu işlevi sandığınız kadar iyi bir şekilde yerine getirmez. Bazıları mikropları öldürürken yüzeylere de zarar vererek eşyalarınızı ve cildinizi aşındırırken; bazıları eşyalara ve cildinize zarar vermemek adına dezenfeksiyon görevini yerine getirmez. Bu nedenle kullandığınız ürün güvenilir olmalı, sağlığa zararlı maddeler içermemeli ve alerjik reaksiyonlara sebebiyet vermeyecek içerikte olmalıdır.

Hijyen konusunda herhangi bir soru işareti bırakmamak adına; Lysol gibi güvenilir bir dezenfektan sprey ile yüzeylerdeki bakteri ve virüslerin %99’unu öldürebilir, üstelik 100’den fazla yüzeyde güvenle kullanabilirsiniz.

Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi İçin Çocuklar Mikroplarla Tanışması Gerektiğini Unutmayın.

Evet mikroplar evde, dışarıda, havada, toprakta, suda her an her yerdeler. Peki ne yapmalıyız? Evimizi dezenfekte edip bebeğimizi güvenli ortamından dışarıya hiç çıkmamalı mıyız?

Hastalık yapan zararlı mikroorganizmaların bebeklerin bağışıklık sistemini düşürüp onları hasta ettiği bilinen bir gerçek. Ancak o mikroorganizmaların aynı zamanda bebeklerin bağışıklık sistemini güçlendirdiğini de unutmamalıyız. Burada önemli olan bebeğin karşı karşıya kaldığı mikrop miktarıdır. Miktarı hastalık yapacak kadar fazla olmayan mikroorganizmalarla karşılaşmak bebeğinize bağışıklık sistemine, o organizmayı tanıması için fırsat verir. Böylece bebeğiniz o mikroorganizma ile yeniden karşılaştığında savunma sistemi daha önceden tanıdığı bu patojene karşı daha hızlı ve daha güçlü savunma sağlayacak ve hastalığın oluşma olasılığını düşürecektir.

Hijyen hususunda en iyi yardımcınızın ne olduğunu artık biliyorsunuz. Öyleyse Lysol Dezenfektan Sprey ile evinizi bir cennete çevirebilir ve size zarar verebilecek parazitleri cennetinizden güvenle uzaklaştırabilirsiniz. Yuvanızı etkili ve pratik bir ev dezenfeksiyonu ile bakteri ve virüslerden korumak bu kadar kolayken; geriye sadece sevdiklerinizle sağlıklı ve keyifli zaman geçirmek kalıyor.

Biyositleri güvenli kullanınız. Kullanmadan önce her zaman ürün etiketini ve kullanım talimatlarını okuyunuz. Kullanmadan önce yüzeyin görünmeyin bir yerinde test ediniz. Test edildiği mikroorganizmaların tam listesi için ürün etiketine bakınız.

Yenidoğan Bebeklerde Refleks Davranışlar

Annelerin Emzirirken Süper Kahramana Dönüştüklerinin 7 Kanıtı!

Süt Yapan Yiyecekler Nelerdir?