okul öncesi çocuklar için kitap önerisi

Okul Öncesi Çocuklar İçin Kitap Önerileri

Herkese merhaba, bugün sizler için okul öncesi çocuklar için kitap önerilerinde bulunacağım. Bu kitaplar bebeğinizin gelişimini destekleyecek, gelin başlayalım.

Uykusuz Koala

Yazan ve Resimleyen: Kübra Nur Özkeçeci

Yayınevi: Beyaz Balina Yayınları

Yaş: 3+

Küçük ormanda her gün ağaç dallarına sarılıp mışıl mışıl uyuyan koala, henüz güneş bile doğmamışken büyük bir sarsıntıyla uykusundan uyanır ve daha ne olduğunu anlayamadan ağacından düşer.

Ne olduğunu anlamak için etrafına baktığında ise bir sürü adamın ellerindeki aletlerle ağaçları kestiğini görür. Tüm ağaçları kesildiği için sarılıp uyuyabileceği bir ağacı kalmayan koala, artık orman denilemeyecek kadar harap olmuş bu yerden ayrılmak zorunda kalır.

Az pati uz pati dere tepe düz pati yola koyulan koala, sarılıp uyumak için elektrik direğine sarılır, bir köpeğe sarılmaya çalışır, bir evin bacasına tırmanır ama nafile…

Gittiği, sarıldığı hiçbir şey kendi evi, ormanı gibi olmaz. Peki, koala eskisi gibi mışıl mışıl uyuyabilecek midir?

İnsanların doğa üzerindeki olumsuz etkileri ve çevre bilinci üzerine çocuklarınızla konuşabileceğiniz tazecik bir kitap.

Okul Öncesi Çocuklar İçin Kitap Önerileri

Canım Dedeciğim – Canım Nineciğim

Yazan: Melanie Joyce

Resimleyen: Lizzie Walkley

Çeviren: Anıl Ceren Altunkanat

Yayınevi: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları

Yaş: 2+

Minik ayıcığın, dedesi ve ninesiyle keyifli anlarına eşlik etmek ister misiniz? Eğer, cevabınız evet ise bu kitaplar tam size göre! Minik ayıcık, dedesiyle balık tutuyor; uçurtma uçuruyor; yazın deniz kenarında kumdan kale yapıyor; kışın da kardan adam yapmayı ihmal etmiyor.

Ninesiyle ise ebelemece oynuyor; birlikte sinemaya gidiyor; bazen çimlere uzanıp gökyüzünü seyrediyorlar.

Dede-Torun/Nine-Torun ilişkisi üzerine kaleme alınmış, az yazılı ve renkli görselleriyle Canım Dedeciğim ve Canım Nineciğim, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan yeni çıktı.

Okul Öncesi Çocuklar İçin Kitap ÖnerileriOkul Öncesi Çocuklar İçin Kitap Önerileri

Beni Yine De Sever Misin?

Yazan: Catherine Leblanc

Resimleyen: Eve Tharlet

Çeviren: Çiğdem Şehsuvaroğlu

Yayınevi: MEAV Yayıncılık

Yaş: 3+

Martin oyun oynarken paltosu bir ağaç dalına takılır. Hemen eve gider ve annesine anlatır. Annesi ise tüm sevecenliğiyle paltosunu dikebileceğini söyler.

Buraya kadar her şey normaldir, ancak Martin paltosunu yırttığı için annesinin onu hâlâ sevip sevmeyeceği konusunda endişelenir ve sorar: ‘’Kötü bir şey yaptı.”

Beni hâlâ seviyor musun?’’ Annesi cevap verir: ‘’Sevmez olur muyum, tabii seviyorum!’’ Martin bu cevabı duyunca rahatlar rahatlamasına, ama başka kötü şeyler yaptığında ya bir gün annesi onu sevmekten vazgeçerse?

Annelerin bitmek tükenmek bilmeyen sevgileri karşısında çocuklar zaman zaman kaygıya kapılır ve bazı sorular kafalarını kurcalar. Beni Yine de Sever Misin, çocukların kafasını kurcalayan tüm soruların cevabını yumuşacık bir dille işliyor.

Meav Yayıncılık’tan anne çocuk ilişkisi üzerine sıcacık bir hikâye.

Okul Öncesi Çocuklar İçin Kitap Önerileri

Tavşan Uykusu – Postacı Ayı – Tilki’nin Çorapları

Yazan: Julia Donaldson

Resimleyen: Axel Scheffler

Çeviren: Sima Özkan

Yayınevi: Beta Kids

Yaş: 0-3 yaş

Tavşan Uykusu, kahramınız bir türlü uyuyamıyor. Acaba, her seferinde uykusunu kaçıran kim olabilir?

Postacı Ayı ise Meşe Palamudu Orman’ındaki dostlarına mektup yazıyor, acaba hangi dostlarına yazmış olabilir?

Tilki’nin Çorapları, tilki çok sevdiği çoraplarını kaybediyor. Acaba tilkinin çorapları paspasının altında mı, saatin içinde mi yoksa sandığın içinde mi?

Tüm bu soruların cevabını öğrenmek ise çok kolay. Nasıl mı? Kapakçıkları kaldırarak! Meşe Palamudu Ormanı’ndan Masallar, Julia Donaldson ve Axel Scheffer tarafından 0-3 yaş dönemi için hazırlanmış, sert kapaklı ve eğlenceli kapakçıklarıyla harika bir seri.

Okul Öncesi Çocuklar İçin Kitap Önerileri Okul Öncesi Çocuklar İçin Kitap Önerileri Okul Öncesi Çocuklar İçin Kitap Önerileri

Anne adayları için de bir öneride bulunmak istiyorum.

Bebeğimin İlk Beş Yılı Anı Albümü

Yazan ve Resimleyen: Evrim Gürel Süveydan

Yayınevi: Flamboyan Yayınevi

Flamboyan Yayınevi, yakın zamanda harika anı albümleri ve günlükleriyle yayın hayatına başladı. Hatta ürünleriyle şimdiden kalbimizi fethetti diyebilirim. Ben ilk anı albümüyle tanıştım. Şöyle ki bir anı albümü düşünün, bebeğiniz olduğunu öğrendiğiniz ilk andan doğumundan sonraki beş yılına kadar her ayrıntı sizin için düşünülenerek planlamış.

Her şeyi derken içerisinde sizi neler beklediğini ise kısaca anlatayım.

Albüm içerisinde hamileyken neleri yemeği sevdiğinizi anlatacağınız, bebeğinizin ilk ultrason fotoğraflarını saklayabileceğiniz, doğduğu gün gazete manşetlerini yapıştırabileceğiniz, el izi ve ayak izini bastırabileceğiniz, en sevdiği oyuncaklarını yazıp fotoğraflarını yapıştırabileceğiniz.

İlk ayakkabısıyla fotoğrafını ekleyebileceğiniz, gittiğiniz tatillerin fotoğraflarını ekleyebileceğiniz, ilk saçlarından bir tutam alarak zarfın içinde saklayabileceğiniz, en sevdiği şarkıları, etkinlikleri, renkleri, oyunları, kitapları yazacağınız, kreşe giderken yanına aldığı ilk oyuncağından bahsedebileceğiniz.

Çizdiği sanat eserlerini yapıştırabileceğiniz saymakla bitmeyen dopdolu, rengârenk bir anı albümü. Çocuğunuzla her anın keyfine vararak tekrar tekrar yazdıklarınızı okuyabileceğiniz, fotoğraflarını inceleyebileceğiniz bu keyifli anı albümü de tüm ebeveynler için…

Okul Öncesi Çocuklar İçin Kitap Önerileri

instagram: 1cocuk1kitap

Esra Açıkyer

İstanbul’da doğmuştur. Lisans öğrenimini Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamlamış, Pedagojik Formasyon Eğitimi’ni de alarak üniversiteden mezun olmuştur. Daha sonra ikinci üniversitesi olan Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü’nü bitirerek özel bir kurumda 3 yıl Anaokulu Öğretmenliği yapmıştır. Anaokulu Öğretmenliği yaptığı dönemde, çocuk kitaplarına ilgi duymaya başlamış ve @1cocuk1kitap isimli sosyal medya hesabını açarak kitap önerilerinde bulunmaya başlamıştır. Şu anda bir yayınevinde sosyal medya uzmanlığı ve içerik editörlüğü yapmaktadır.

Post navigation

Bir yanıt yazın