kaedese hazırlık

Kardeşi Olacak Çocuklar İçin Kitap Önerileri

Yeni bir kardeş geliyor… Bu cümle esasında pek çok zorunlu değişikliği, düzenin alt-üst olmasını, alışılan yaşamın farklılaşmasını ifade ediyor.

Çocuklar için değişiklik, yetişkinler kadar eğlenceli veya heyecan verici olmayabilir. Çünkü çocuklar düzeni ve alışkanlıkları sever, kendilerini ait oldukları düzen içinde güvende hissederler.

Bugün bahsedeceğim kitaplar, özellikle yeni kardeş sürecinde ebeveynlere çok yardımcı olacak 🙂

Kardeşim Geliyor

Yazan: İrem Polat

Resimleyen: Gizem Korucu

Yayınevi: Epsilon Yayınevi

Yaş: 2+

Evdeki düzende bir değişiklik olduğunda çocukların bunu çok kısa sürede hissedebileceğinden bahsetmiştik. Bu kitapta da evdeki düzende bazı değişiklikler olduğunu hisseden bir kahramanımız var.

Peki, ne gibi değişiklikler?

Mesela annesinin artık kocaman bir karnı olduğunu, daha çok uyumaya ya da daha yavaş hareket etmeye başladığını fark ediyor.

Üstelik eskiden her yerde birlikte oyun oynayabiliyorken, şimdi yere oturmakta da zorlanıyor annesi. Acaba bu değişiklik kendisinden kaynaklı olabilir mi?

Kahramanımız bir süre düşünüyor, ama aslında bu değişimin gerçek sebebi çok başka. Evet, yeni bir kardeş geliyor. Tabii, bu habere sevinse mi üzülse mi bir türlü karar veremiyor. Haliyle bu süreçte de pek çok duygu değişimi yaşıyor.

Kardeşim Geliyor, bize bir çocuğun yeni kardeş sürecinde neler yaşayabileceğini anlatıyor. Kitabın sonunda da bu süreçte sizin neler yapabileceğinize dair harika öneriler yer alıyor.

Kardeşi Olacak Çocuklar İçin Kitap Önerileri

Kardeş kıskançlığını en aza indirecek 5 öneri! Konulu yazımızı incelemek ister misiniz? Aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

https://www.bebek.com/kardes-kiskancligini-en-aza-indirecek-5-oneri/

Kardeşler

Yazan: Rocio Bonilla

Resimleyen: Rocio Bonilla

Çeviren: Halil Türkden

Yaş: 3+

Öpücük Ne Renktir, Dünyanın En Güzel Kitap Dağı kitaplarıyla tanıdığımız Rocio Bonilla, bu sefer karşımıza eğlenceli bir kardeş hikâyesiyle çıktı.

Özellikle kitabın konusu kadar basım şekli de  harika, çünkü kitabın bir tarafı ablanın; diğer tarafı ise kardeşin gözünden ilerliyor.

Daha kapağı görür görmez hikâyenin nasıl başladığını tahmin ettiniz sanırım. Evet, birbirinin çoğu davranışından şikâyetçi olan iki kardeşimiz var.

Mesela abla, kardeşinin sürekli eşyalarına zarar vermesinden, sulu şakalar yapmasından hiç hoşlanmıyor. Kardeşi ise eve ablasıyla dönmekten, sürekli ona ne yapması gerektiğini söylemesinden hiç hoşlanmıyor.

Kısaca ikisi de birbirinin davranışlarından rahatsız, ama ne zaman kardeşlerden biri bir yere gitse, tek başına çözemeyeceği bir sorun yaşasa, korksa, birlikteyken daha çok eğlendiklerini düşünse aslında birbirlerini ne kadar çok sevdiklerini fark ediyor.

Kardeş olmak bazen tam da böyle değil midir?

Kardeşi Olacak Çocuklar İçin Kitap Önerileri Kardeşi Olacak Çocuklar İçin Kitap Önerileri    

En İyi Kardeş, Benim Kardeşim

Yazan: Georgie Birkett

Resimleyen: Anthea Simmons

Yayınevi: Mikado Çocuk Yayınları

Yaş: 2+

Kitap, bir ablanın gözünden aileye yeni gelen küçük kardeşi hakkındaki düşüncelerinden bahsediyor. Öyle ki yeni erkek kardeşi koşmak, ağaçlara tırmanmak, lütfen ya da teşekkürler demek, dişlerini fırçalamak, şarkı söylemek, resim yapmak gibi pek çok şeyi tek başına yapamıyor.

Hatta bazen küçük kardeşinin yakınında olmasını da istemediği zamanlar oluyor, ama ne zaman kardeşi şipşirin gülümsemesiyle yüzüne baksa aslında en iyi kardeşin onun kardeşi olduğunu hissediyor.

Büyük, renkli görselleri ve az yazısıyla keyifli bir hikaye Mikado Çocuk’tan.

Kardeşi Olacak Çocuklar İçin Kitap Önerileri

Sen ve Ben

Yazan: Elisande Roca

Resimleyen: Guridi

Çeviren: Mehmet Çilingir

Yayınevi: Tekir Kitap

Yaş: 3+

Eve yeni bir minik geliyor. Evet, sizin için harika bir haber… Peki, çocuğunuz da sizinle aynı duyguları hissediyor mudur? Yaşayacağınız yeni bir süreçte bazen konuşamadıklarımızı, söyleyemediklerimizi kitaplar bizim yerimize çok daha iyi anlatır.

Sen ve Ben de bu yeni kardeş sürecinde kitaplığınızda bulunması gereken kitaplardan biri.

Kardeşi olacağını öğrendiği andan itibaren kardeşinin nasıl görüneceğini merak eden, odasını seçerken heyecanlanan, doğduktan sonra uyurken neye sarılmak isteyeceğini düşünen, ağladığı zamanlarda neden ağladığına dair fikir yürüten, ama bir gün üzerindeki ilginin kaybolduğunu düşünüp içinde bir boşluk hissettiğinde üzülen, üzüldüğünde ailesine sorular sorarak kafasındaki sorunları çözümlemeye çalışan çok tatlı, çok naif bir çocuğun hikâyesi.

Kardeşi Olacak Çocuklar İçin Kitap Önerileri

Peki Ya Ben?

Yazan: Emily Johnson

Resimleyen: Spike Maguire

Çeviren: Acar Erdoğan

Yayınevi: Net Kitap

Yaş: 2+

Berk bir gün ninesiyle evde otururken annesi ve babası eve gelir, ama bu sefer yanlarında battaniyeye sarılı küçük, pembe bir şey daha vardır.

Onu görür görmez anlar ve “Ben kardeş istemiyorum” diyerek tepki gösterir. Ailesi her ne kadar bu konuda Berk’e destek olmaya çalışsa da küçük kardeşiyle biraz daha ilgilenmeye başlamaları onu rahatsız eder.

Acaba Berk’in yeni kardeşine alışması için biraz daha zamana ihtiyacı olabilir mi?

Kardeşi Olacak Çocuklar İçin Kitap Önerileri

Sidney ve Stella Hiçbir Şeyi Paylaşamıyor!

Yazan ve Resimleyen: Emma Yarlett

Çeviren: Zeynep Alpaslan

Yayınevi: Redhouse Kidz Yayınları

Yaş: 3+

Sidney ve Stella, pek fazla ortak noktaları olmayan ama her anlarını da birlikte geçiren ikiz kardeşler. Tabii, birlikte zaman geçiriyor olmaları sizi yanıltmasın, çünkü bu ikizler hiçbir şeyi paylaşamaz.

Bir gün yine kendi aralarında atışırken paylaşılamayan top bir anda camdan dışarı fırlar, aya kadar gider ve işte o anda ÇAAAT!

Ay bir anda binlerce parçaya ayrılır. Başta ayın kaybolduğunu kimsenin fark etmeyeceğini düşünerek görmezden gelmeye çalışırlar, fakat sabah uyandıklarında durumun hiç de öyle olmadığını anlarlar.

Derhal yeni bir ay bulmaları gerekir. Peki, ama hiç anlaşamayan bu iki kardeş, yeni bir ay bulma işinde başarılı olabilir mi?

 Kardeşi Olacak Çocuklar İçin Kitap Önerileri

Alfons, Bu Yaptığın Hiç Doğru Değil!

Yazan:  Daisy Hirst

Çeviren: Esin Pervane

Yayınevi: Nesin Yayınevi

Yaş: 3+

Evdeki bağımsızlığınızı yavaş yavaş ilan ettiğiniz, oyuncakların, eşyaların tek sahibi olduğunuz bir dönemdeyken ortaya bir anda minicik bir şey çıkıyor: Yeni kardeş… Sahip olduğunuz eşyalara, oyuncaklara, hatta kurmuş olduğunuz düzene yeni bir ortak!

Alfons, Bu Yaptığın Hiç Doğru Değil, Alfons ve Natali isimli iki kardeşin hikâyesi. Natali’den sonra aileye Alfons adında bir kardeş katılıyor.

Natali için başta bu süreci anlamlandırmak zor olsa da düşünülenin aksine, Alfons’dan da pek şikâyetçi değil. Hatta birlikte kuşlara isim koymaktan, öykü dinlemekten, ranzadan aşağı oyuncak fırlatmaktan da çok hoşlanıyor.

Tabii, Alfons da zaman zaman küçük olmanın verdiği yetkiye dayanarak Natali’nin resimlerini karalamak, en sevdiği kitabı yemek gibi onu kızdıracak küçük sürprizler hazırlamaktan geri kalmıyor. Günün sonunda birbirlerine ne kadar kızgın olsalar da kardeş olmanın mutluluğunda birleşiyor yolları.

Kardeşi Olacak Çocuklar İçin Kitap Önerileri

Annemin İçindeki Ses

Resimleyen: Deniz Üçbaşaran

Yayınevi: Hep Kitap

Yaş: 3+

Yeni kardeş sürecinde faydalanabileceğiniz diğer bir kitap ise pastel tonların hâkim olduğu sıcacık çizimlere sahip, Annemin İçindeki Ses.

Sessiz kitap olma özelliği taşıyan bu hikâyede, bir çocuğun annesinin günbegün büyüyen karnını gördükçe heyecanlanmasına şahit olurken; kardeşiyle birlikte oyunlar oynayacağı, balık tutacağı, ağaçta sallanacağı hayallerine de ortak oluyoruz.

Sevgili Deniz Üçbaşaran’ın başarılı çizimleriyle her çocuğun kendi hayallerine dokunacak sevgi dolu bir kardeş bekleme hikâyesi.

Kardeşi Olacak Çocuklar İçin Kitap Önerileri

Bebek Aşağı Bebek Yukarı

Yazan: Jonathan Shipton

Resimleyen: Francesca Chessa

Çeviren: Ece Özkan

Yayınevi: Kelime Yayınları

Yaş: 3+

Her konuda liste yapmayı çok seven bir kız, Emily. Sevdiği, sevmediği hatta kaygılandığı her şeyin listesini yapıyor. Bir gün bir kardeşi olacağını öğreniyor.

Bu kez yeni bir kardeşin onda yaratacağı kaygılardan bir liste oluşturuyor. Özellikle kardeşi olduğunda kimsenin onunla artık ilgilenmeyeceğini düşünüyor, Emily.

Ama aslında annesi de babası da onun hissettiklerinin farkında. Hatta bu süreçte Emily’nin kaygılarından kurtulabilmesi için ona destek olmaya da çalışıyorlar.

Aile arası iletişimin ne kadar önemli olduğunu da anlatan Bebek Aşağı Bebek Yukarı, yeni kardeşi bekleme sürecinde size yardımcı olabilecek keyifli, sıcacık bir aile hikâyesi.

Kardeşi Olacak Çocuklar İçin Kitap Önerileri

İnstagram: 1cocuk1kitap

 https://www.instagram.com/1cocuk1kitap/?hl=tr

Esra Açıkyer

İstanbul’da doğmuştur. Lisans öğrenimini Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamlamış, Pedagojik Formasyon Eğitimi’ni de alarak üniversiteden mezun olmuştur. Daha sonra ikinci üniversitesi olan Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü’nü bitirerek özel bir kurumda 3 yıl Anaokulu Öğretmenliği yapmıştır. Anaokulu Öğretmenliği yaptığı dönemde, çocuk kitaplarına ilgi duymaya başlamış ve @1cocuk1kitap isimli sosyal medya hesabını açarak kitap önerilerinde bulunmaya başlamıştır. Şu anda bir yayınevinde sosyal medya uzmanlığı ve içerik editörlüğü yapmaktadır.

Post navigation

Bir yanıt yazın

Doğumun Yaklaştığının 8 Belirtisi!

Hamilelik ve Corona Virüs

Epiduralli Normal Doğum Nasıl Olur?