Doğru Bebek Arabası Nasıl Seçilir?

Bebeğiniz doğdu, artık şimdi onunla dışarı çıkıp güzel havaların keyfini çıkarma vakti geldi. Peki, bunun için en uygun taşıma sistemi nedir? Öncelikle herkes için aynı arabanın uygun olmayacağını bilmenizi isteriz. Önemli olan kendinize, yaşam tarzınıza, mahallenize, seyahat şeklinize (özel araç veya toplu taşıma kullanımı) uygun bir bebek arabası seçmenizdir. Bunun için etraflıca günlük aktivitenizi düşünmeniz gerekir. Sizin ve bebeğiniz için en ideal arabayı seçerken aşağıdaki maddeleri göz önünde bulundurabilirsiniz.

Doğumdan İtibaren Kullanılabilir Olması:

Hastaneden adımınızı dışarı attığınız an eliniz ayağınız olacaktır bebek arabanız. Bunun için yeni doğan bebeğinizi rahatlıkla taşıyabilecek, onun hassas vücuduna uygun, tamamen yatık pozisyona getirilebilen ya da ana kucağı monte edilebilen bebek arabalarını tercih etmeniz gerekir.

 

YouTube video

Kolay Katlanır Olması, Ağırlığı ve Boyutu:

Ebeveyn olarak her zaman yanınızda eşiniz ya da size yardım eden birisi olmayabilir. Alışveriş yaparken, parkta, sahilde gezintiye çıktığınızda aniden bebeğiniz ağladığında, kucaklamanız gerektiğinde ya da araca iniş binişlerinizde bebek arabasının sizin için bir yük olmasını istemezsiniz. Bunun için bir elinizle bebeğinizi taşırken diğer elinizle arabasını rahatlıkla açıp kapatabileceğiniz bir ürün olmasına ve sizi yormayacak ağırlıkta olmasına dikkat etmeniz gerekir. Mümkünse tek el ile açılan bir modeli seçmek pratiklik sağlayacaktır. Aynı şekilde fazla hantal olmayan, daha hafif modellerle hayatınız kolaylaşacaktır. Eğer özel araç kullanıyorsanız mutlaka aracınızın bagajına göre seçim yapın. Daha sonra arka koltukta bebek arabasıyla gezmek istemezsiniz. Bazı modellerin tekerlekleri çıkabiliyor, bu sayede arabanızın bagajına rahatlıkla koyabilirsiniz.

Kumaşının Kolayca Çıkıp Yıkanabilir Olması:

Söz konusu bebek olunca ortamın sürekli kirlenmesi kaçınılmazdır. Arabasını sürekli kullanacağınızı düşünürsek kumaşının kolayca çıkıp yıkanabilmesi işinizi çok kolaylaştıracaktır.

Sepetinin Büyük Olması:

Alışverişe çıktığınızda ve uzun süren gezileriniz olduğunda, sizin ve bebeğinizin eşyalarını rahatça taşıyabilmesi için sepet kapasitesi büyük arabaları tercih etmelisiniz.

alisveris_sepeti

Süspansiyon ve Fren Sistemi:

Eğer yaşadığınız çevrede kaldırım taşları var ise, yollar yüksek kaldırımlı, çakıllı çukurlu ise mutlaka süspansiyonu sağlam bir arabayı tercih etmelisiniz. Söz konusu bebeğin güvenliği olduğu için fren sistemleri konusunda da hassas davranmalısınız.

Ana Kucağının Arabasına Takılabilmesi ve Oto Koltuğu Olarak Kullanılabilmesi:

Kazalar hiç ummadığımız anda karşımıza çıkar. Kısa mesafe kucağımda götüreyim dememek gerekir. İlk 6 ay bebek oturana kadar ana kucağını oto koltuğu olarak kullanmak sizin için çok avantajlı, bebeğiniz için de güvenli olacaktır. Ana kucakları, genelde otomobilinizin arka koltuğundaki kemer ile sabitlenebiliyorlar. Bu sayede hem bebeğiniz güvenli yolculuk eder hem de sizin içiniz rahat eder. Ayrıca bebek arabasına monte edilebilen ana kucağı sayesinde otomobilinizde uyuyan bebeği kolaylıkla arabasına taşıyabilir, bu sayede siz de rahatlıkla alışverişinizi ve yürüyüşünüzü yapabilirsiniz.

Arabanın Ebeveyne Dönük Olması:

Bazı bebekler arabalarında otururken mutlaka anne babasını görmek ister. Bazıları arkası dönük etrafı izlemeye bayılır. Bunu maalesef bebek doğmadan anlayamayız. O yüzden arabayı sizin içinizin rahat edeceği şekilde seçmenizde fayda var. Bazı arabaların oturma kısımları her iki yöne bakacak şekilde ayarlanabiliyor ya da tutma yerinin yönü değiştirilebiliyor.

Ekstra Özelliklerin Olması:

Artık günümüz ihtiyaçları gittikçe şekil değiştirmiş vaziyettedir. Bir elimizde kahvemizi yudumlarken diğer elimizle telefonumuza bakarız. Aynı zamanda bebek arabasını tek elle itebilmek isteriz. Bunun için bazı arabaların bardak veya telefon koyabileceğiniz özel cepleri vardır. Aynı şekilde arabalar yağmurluk, rüzgârlık, şemsiye ve kışlık polar tulum gibi ek parçalar da içerebilir. Bunların hepsi sizin hayatınızı kolaylaştırmak için vardır. Sizin için elzem olanı seçip temin etmenizde yarar vardır.

Bütçenize Göre Olması:

Aslında belki de araba alırken sizi ilk yönlendirecek şey bütçenizdir. Her ebeveyn bebeğinin rahatlığı için en iyisini ister, fakat bazen imkânlar buna el vermeyebilir. Bu noktada ilk düşünmeniz gereken şey alacağınız araba belki de bebeğinize ve kendinize yapacağınız en önemli, en yararlı yatırımdır. Çünkü hem çocuklu hayatın zorluklarıyla uğraşırken bir de dışarı çıktığınızda ekstra stres duymak istemezsiniz hem de birkaç sene kullanacağınız bir ürünün hemen yıpranmasını istemezsiniz. O yüzden makul bir bütçe ile hem sizin hem de bebeğinizin rahatını sağlayabilirsiniz. Piyasada bunu karşılayabilecek birçok ürün vardır. 

Görsellik:

Sürekli kullanacağınız bir şeyin güzel görünmesini mutlaka istersiniz, fakat önceliğiniz her zaman sizin ve bebeğinizin rahatlığı olmalıdır.

Bebek Arabası Modelleri

  • Standart Bebek Arabası: Ayarlanabilir koltuk, güneşlik ve sepet gibi temel özelliklerin hepsi bu tip bebek arabalarında mevcuttur. Ne çok rahat ne de çok pratik olmayan bu arabaların her bütçeye uygun modelleri vardır. Çift yönlü sürüş özelliği bu tip arabaların bazı modellerinde vardır. Bir dezavantajı, katlandığında çok yer kaplamasıdır. Eğer standart bebek arabası tercih ederseniz ayrıca ana kucağı almanız gerekebilir. Her ana kucağı da bu tip arabalara monte edilmez. Bu da sizin için ekstra masraf demektir. Eğer koltuğu tam yatış pozisyona alınabilen standart bebek arabası tercih ederseniz bebeğinizin 0-6 ayı boyunca rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ana kucağının bebeğinizin güvenliği ve rahatı açısından daha mühim olduğunu unutmamanız gerekir.
  • Travel (Seyahat) Sistem Bebek Arabası: Bu tip arabaların avantajları kadar dezavantajları da çoktur. En önemli özelliği tüm bebek arabalarından daha konforlu olmalarıdır. Yeni doğandan itibaren rahatlıkla kullanabilmeniz için hem portbebe hem de ana kucağı mevcuttur. Tabi bu sebepten dolayı daha pahalı olduğunu unutmamak gerekir. Baston tipi bebek arabaları kadar hafif ve kibar değildirler. Bu yüzden bu tip bir arabayı tercih ederken mutlaka bagaj kapasitenizi göz önünde bulundurun. Eğer uzun saatler ve de engebeli yollarda kullanacaksanız büyük tekerlekleri ve amortisörleri sayesinde size daha kolay bir sürüş keyfi verir. Bir başka özelliği ise çift yönlü sürüştür. Eğer klasik bir travel sistem sizin için hantal gelecekse baston tipi travel sistemi tercih edebilirsiniz.
  • Baston Tipi Bebek Arabası: Yer kaplamaması, hafifliği, pratikliği ve de her bütçeye uygunluğu açısından en avantajlı arabalar bunlardır. Fakat bununla birlikte konforu biraz daha azdır. İki çeşidi vardır: Standart baston araba ve baston travel sistem araba. Bazı baston tipi arabaların koltukları tam yatmadığından yeni doğandan itibaren kullanamayıp, ana kucağı almanız gerekebilir. Dikkat etmeniz gereken nokta, ana kucağının bebek arabasına monte edilip edilmeyeceğidir. Baston travel sistemler bu ihtiyacınız için birebir olacaktır.
  • Jogging Bebek Arabaları: Günümüzde sporun önemi gittikçe artmakta ve ebeveynler çocuklarıyla birlikte uzun yürüyüşlere ya da koşuya gitmek istemektedirler. Yüksek konfor ve rahat sürüşü sayesinde bu tip arabalar çok idealdir. Bebeğiniz arabasında rahat ederken siz de günün stresini atarsınız. Bazı modellerinde ana kucağı mevcut olduğundan yeni doğandan itibaren kullanılabilir.
  • İkiz Bebek Arabası: Bu tip bebek arabalarının iki çeşidi vardır. Birinde bebekler yan yana oturabilirken diğerinde arkalı önlü otururlar.

Bebek arabanız ister travel sistem ister baston tipi olsun önemli olan sizin ihtiyacınızı, beklentinizi karşılarken hem bebeğinizin konforunu da sağlamalıdır. Unutmamanız gereken en önemli şey mutlaka arabayı mağazada görüp, deneyip almanızdır. Şimdiden iyi yolculuklar dileriz.

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

Sezaryen Doğum Hangi Haftada Olmalıdır?

Epiduralli Normal Doğum Nasıl Olur?

Hamilelikte Göğüs Ağrısı