internetin-cocuklar-uzerindeki-etkileri

İnternetin Çocuklar Üzerindeki Etkileri

İnternet, yaşamımızın neredeyse her alanında beliren bir teknoloji ağıdır. Bunun yanında, sonsuz ve kolay erişilebilen, bilgi ve bağlantı kaynağıdır. Yalnız, bu sonsuz kaynak, aynı zamanda da içinde bulunduğumuz kocaman ve karmaşık sanal ağlardan oluşmaktadır. Bu sanal ağın, çocuklar üzerindeki olumlu ve olumsuz etkileri pek çok yönden tartışılmaktadır. Gelin bu etkilere birlikte bakalım.

İnternetin Çocuklar Üzerindeki Etkileri (Olumsuz)

Fiziksel Etkiler: İnternet kullanımının çocuklar üzerindeki en büyük paya sahip olan etkileri diyebiliriz. Dışarıda oyun oynamak, dans etmek, bisiklete binmek veya açık havada egzersiz yapmak gibi sağlıklı fiziksel aktiviteler yerine, hareketsiz bir şekilde, aşırı internet kullanmak birtakım fiziksel problemlere yol açabilir. Buna; kas gelişiminde zayıflık veya obezite gibi olumsuz sağlık sorunlarını örnek olarak verebiliriz.

Sosyal Etkiler: Yapılan araştırmalara göre, internette uzun süre oyun oynamanın, sosyalleşmede kopukluk, yalnızlık ve depresyon gibi problemlere yol açabileceği söyleniyor. Bununla beraber, her gün düzenli olarak şiddet ve müstehcen içerikli şeylerin izlenmesi, çocukları gerçek hayattan koparabiliyor. Acı çekmek, saldırganlık halleri, insanlarla iletişimsizlik ya da yakınlık kuramama gibi olumsuzlukları da beraberinde getirebiliyor. Çocukların ve gençlerin, sosyalleşmek adına internette harcadıkları zaman, onlara sosyal beceriler veya duygusal zeka gelişiminde eksiklik olarak geri dönebiliyor.

Psikolojik Etkiler: Yapılan bazı araştırmalara göre, internet bağımlılığı oluşan çocuklarda, sosyal ilişkiler kurmada eksiklik, yalnız kalma isteği ve kendini izole etme durumlarında artış olduğu gözlenmiştir. Bunun yanında, çocuklar tarafından, internette edinilen bilgilerin fazlalığı ya da tutarsızlığı, onlarda stres ve yorgunluk gibi birtakım psikolojik sorunlar da yaratabilmektedir. 

Çevrimiçi Kalabilmenin Etkileri

 • Kişisel bakım ve hijyene dikkat etmeme
 • Lavabo ihtiyacını karşılamada ya da banyo yapmada isteksizlik
 • Kendi öz bakım becerilerinde zayıflama
 • Hareketsizliğe bağlı kilo artışı veya kaybından dolayı oluşan yetersiz ve sağlıksız beslenme
 • Zihindeki durgunluğu sağlayan melatonin hormonunun, aşırı uykusuzluk nedeniyle yetersiz salgılaması
 • İnterneti sağlayan cihazın ekranından gelen mavi ışığa, aşırı derecede maruz kalma sebebiyle, uyku düzeninde meydana gelen bozukluklar
 • Hareket yetersizliği nedeniyle, beden gelişiminde gerilik ve aynı zamanda yine bu yetersizlikle birlikte oluşabilen ruhsal sorunlar
 • Parmaklarda ve bileklerde oluşabilen kas problemleri gibi sorunlar, aşırı internet kullanımından dolayı çocuklarda görülebilecek problemlerdir.

İnternetin Çocuklar Üzerindeki Etkileri (Olumlu)

Çocuklar, interneti, kendilerini geliştirmek için kullandıklarında, bunun onlar için birçok faydalı etkisi olacaktır. Bunları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • İnternetteki zengin bilgi kaynağı, çocuğa birçok bilgi seçeneği sunar. Bu seçeneklerin içinden iyi ile kötü bilgi arasındaki farkı çözümleyerek, iyi olanı kendine katmayı öğrenebilir.
 • Takım çalışması gerektiren, mantıklı, çevrimiçi oyunlar ve aktiviteler, yaratıcılığın gelişmesinde yardımcı olabilir.
 • Bilgisayar ve internet kullanımının, el-göz koordinasyonu ve görsel zekayı geliştirdiği söylenmektedir.
 • Çocukların öğrenmek istediği ve hatırlamaya çalıştığı her bilgiye, istedikleri zaman erişebilme imkânı sağlar. 
 • İnternette, eğitici ve geliştirici uygulama ve programlarla ilgilenen çocukların hafıza, kas gelişimi ve IQ’ larında yükselme gözlemlenmiştir.
 • Oynanan online oyunlar ve izlenen videolardan öğrenilen bazı soyut matematiksel kavramların, yeri geldiğinde gerekli yerlerde kullanmaları
 • Uzmanlara göre, evinde internet olan ve düzenli olarak bunu kullanan çocukların, kavrama ve algı düzeyleri, internet kullanmayan çocuklara göre daha yüksektir. 
 • Çocukların görmek veya gitmek istedikleri herhangi bir şehir ya da ülke hakkında, görsel, yazılı ve video görüntüleri gibi bilgilere erişimlerini sağlar.
 • Uzakta yaşayan akrabalar ya da tanıdıklarla, iletişimi kolaylaştırır. Aynı zamanda sosyal iletişim siteleri aracılığıyla, çocuklar arasında yeni ilişkiler ve paylaşımlar edinilebilir.
 • Müzik dinlemek, eğitici oyunlar oynamak, resim, çizim ve ödevlerle ilgili araştırmalar yapmak ve yaratıcı filmler izlemek de çocukların, internette eğlenceli vakit geçirmesini sağlar.
 • Sosyal medyanın faydalı kullanımı, çocuğun kendini tanıması, karakterinin ve sosyal kabiliyetlerinin gelişmesine yardımcı olabilir. Geleceğe dair hedefleri doğrultusunda araştırmalar yapmak, arkadaşlarıyla iletişim halinde olmak ve fikirlerini karşılıklı olarak paylaşmak sosyal medyanın sunduğu yararlı fırsatlardır.

İnternetin Çocuklar Üzerindeki Olumsuz Etkilerini Sınırlamaya Yardımcı Öneriler

 • Ebeveynler olarak çocuğunuza karşı baskıcı ve ısrarcı davranmayın. Sabırlı, kararlı ve paylaşımcı bir tavır sergilediğinizde, çocuğunuz, internette kuşku duyduğu bir şeyle karşılaştığında, bu durumu sizinle konuşacak ve rahatsız olduğu şeyi sizinle paylaşacaktır.
 • Çocuğunuzun internet ortamında gördüğü korkunç hayali karakterler ve beğenmediği şeyleri kapatması gerektiğini, ona özenli bir şekilde anlatın.
 • Sesli veya yazılı iletişime geçilebilen uygulamaları, kendisi için uygun olmadığını, çünkü bu uygulamalarda bulunan kişilerin yabancı olduğunu ve bu kişilerle konuşup, paylaşım yapılmaması gerektiğini dikkatli bir şekilde ona anlatın.
 • İnternet tarayıcınızın güvenlik ayarlarını yapılandırın ve güçlendirin. Bunun yanında, çocuğunuzun ekranını, düzenli olarak kontrol ederek, baktığı, oynadığı, araştırdığı veya izlediği şeylere göz atın.
 • Güvenilir içerikli oyunlar ve videoları belirleyin ve onları çocuğunuzla birlikte değerlendirin.
 • İnterneti, evdeki kendi işlerinizi halletmek ya da çocuğunuz tarafından rahatsız edilmemek için, bir oyalayıcı olarak görmeyin.
 • İnternetin sadece eğlence ve oyun için olmadığını, çok farklı ve yaratıcı bilgiler içerdiğini çocuğunuza anlatarak, beraber eğitici araştırmalar yapın.
 • İnternetten, ailecek vakit geçirebileceğiniz aktiviteler ve etkinlikler belirleyerek, gün içerisinde planladığınız vakitlerde çocuğunuzla birlikte yapabilirsiniz.
 • Çocuğunuzun, internette güvenilir oyunlar oynadığından emin olun. Bu oyunlar, reklam, şiddet ve korku içermeyen, lisanslı olan, içeriğinde olumsuz öğeler barındırmayan, online iletişime kapalı olan ve güvenilir bir yayın tarafından sunulan oyunlar olmalıdır.
 • Çocuğunuzu, internette karşılaştığı yabancı site veya kişilere, şahsi bilgiler içeren açıklamalar yapmaması gerektiği hakkında dikkatli bir şekilde bilgilendirin.

Bilgisayar ve internet kullanımı, modern çağın bir gereği olarak çocukların da yaşamında yer alıyor. Sadece bilgisayar değil, cep telefonları ve tabletler sayesinde de internetten fayda sağlanabiliyor. İletişim, eğitim ve akademik araştırmalar başta olmak üzere çeşitli birçok alanda yaralı olan bu teknoloji, diğer yandan da çocuklar için birtakım olumsuz etkiler oluşturabiliyor.

Bu etkiler fiziksel, sosyal, psikolojik ya da daha farklı problemler olarak görülebiliyor. Bu yüzden çocukların, internet kullanımında, yapılması gereken denetim ve kontrolün, ebeveynler tarafından düzenli olarak sağlanması çok önemlidir. Çocukların sosyal, duygusal ve analitik gelişimi için, internetin doğru kullanımı, gerekli denetimle daha yararlı olacaktır.

Çocuklarda Telefonun Zararları Nelerdir? : https://www.bebek.com/cocuklarda-telefonun-zararlari-nelerdir/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Çocuklarda İştahsızlığa Yol Açan 5 Etken

Çocuğunuz Sizinle mi Uyumak İstiyor?

Çocuklarda Konuşma Bozukluğu