shutterstock_

Montessori Eğitiminde Yararlanabileceğiniz Kitaplar

Dr. Maria Montessori tarafından geliştirilen bu yaklaşım yaşayarak öğrenmeyi ve işbirliğine dayalı oyunu temel alan bir eğitim sistemidir.

Montessori yaklaşımı akademik gelişimi desteklemekle birlikte, çocukların kendilerine özgü birey olduklarına ve kendi kapasiteleri doğrultusunda öğrendiklerine de odaklanmaktadır.

Ayrıca özgüven, inisiyatif, konsantrasyon, düzenlilik, ne istediğini bilme, bağımsızlık, başkalarına olan saygıyı geliştirme gibi alanlarda da gelişimine destek olmaktadır.

Bu hafta Montessori eğitiminde yararlanabileceğiniz kitaplardan bahsettim.

Montessori Eğitiminde Yararlanabileceğiniz KitaplarÇOCUĞUN KEŞFİ

Yazan: Maria Montessori

Çeviren: Okhan Gündüz

Yayınevi: Kaknüs Yayınları

Montessori bu kitabında çocuğun doğasını tanımlıyor ve çocuğun öğrenme ihtiyacı etrafında odaklanan Montessori Eğitim Modeli hakkında etraflıca bilgi veriyor.

Yöntemini ve Montessori materyallerini nasıl geliştirdiğinin hikâyesini anlatıyor.

Montessori, yönteminin genel prensipleri bir kez kavrandığında pratiğe uygulanmasının son derece basit olacağını ifade ediyor.

Disiplin sağlamak uğruna nefes tüketen öğretmenlerin döneminin kapandığına, sözel direktiflerin yerini “gelişim materyallerinin” aldığına işaret ediyor. Bu materyaller çocuğa “kendi çabasıyla kendi başına öğrenme” fırsatı vererek kendi bireysel olgunluğunu sağlamasında nasıl bir yol izleyebileceğinizi anlatıyor.

Montessori Eğitiminde Yararlanabileceğiniz KitaplarEMİCİ ZİHİN

Yazan: Maria Montessori

Çeviren: Okhan Gündüz

Yayınevi: Kaknüs Yayınları

Büyük bir potansiyelle, ancak neredeyse bomboş bir zihinle doğan ve altı yıldan kısa bir süre içinde diğer türlerin hepsini geride bırakan çocuğun bu başarısı, yaşamın en büyük gizemlerinden biridir.

Bu kitapta Dr. Montessori, insan yaşamının bu ilk, ancak en belirleyici dönemine dair yakın gözlemlerini ve değerlendirmelerin anlatmakla kalmıyor, aynı zamanda yetişkin insanların bu yöndeki sorumluluğunu da ortaya koyuyor.

Bugün evrensel anlamda kabul görmüş olan “doğumdan itibaren eğitim” yaklaşımı, eğitimin “yaşama yardım” hâline gelmesiyle ve bilgi ya da idealleri bir zihinden diğerine doğrudan aktarmanın ve öğretimin dar sınırlarını aşarak verilebilir.

Dr. Montessori ise çocuğun hayatında önemli bir evre olan bu ilk 6 yılda ailelere bu konuda neler yapılması gerektiği konusunda yol gösteriyor.

Montessori Eğitiminde Yararlanabileceğiniz KitaplarMONTESSORI YÖNTEMİYLE ÇOCUK EĞİTİMİ

Yazan: Eriman Topbaş

Yayınevi: Panama Yayıncılık

Ailelerin ev ortamında çocuklarının gelişimine katkı sağlamak için bir dolu imkânları bulunmaktadır.

Yapacakları tek şey, her türlü ev içi düzenlemede evde çocukların da yaşadıklarını bilmektir. Onların ihtiyaçlarını dikkate almak ve bu ihtiyaçlara saygı duymak yeterli olacaktır.

Bu hassasiyet kesinlikle ek bir masraf getirmemektedir. Sadece biraz zaman ayırmak yeterli olacaktır.

Aslında çocuğun varlığına gösterilecek özen, önce kendimize, toplumumuza ve insanlığa en güzel sonuç olarak geri dönecektir. Eriman Topbaş, gayet yalın ve akıcı bir dille evde montessori etkinliklerini nasıl uygulayabileceğiniz konusunda ailelere bilgi veriyor.

Montessori Eğitiminde Yararlanabileceğiniz KitaplarBANA KENDİ KENDİME YETMEYİ ÖĞRET

Yazan: Charlotte Poussin

Çeviren: Burak Şaman

Yayınevi: Kaknüs Yayınları

Montessori adını hemen herkes duymuştur, ancak montessori eğitiminin günlük yaşamda çocuklara ne kazandırdığından haberdar olan insan sayısı fazla değil.

Bu kitapta montessori eğitiminin tarihsel arka planı, felsefesi ve pratiğe uygulanma şekli kolayca anlaşılır şekilde anlatılıyor.

Montessori yönteminin en belirgin özelliği özgüveni ve bağımsız çalışmayı ön plana çıkarması, çocuğa kendi yapacağı işi seçip kendi ritmine uygun bir şekilde ilerleme imkânı vermesidir. Her şeyden önce, çocuk erişkin olma yolunda ilerleyen bir varlık olarak değil, erişkinlerin eşlik ettiği, saygı duyulan, müstakil bir şahsiyet olarak görülür.

Bu kitapta, montessori tecrübesi yaşamış anne baba, eğitimci ve çocukların hikâyelerinin yanı sıra çocuğunuzla beraber yapacağınız basit egzersizler de bulabilirsiniz.

Montessori Eğitiminde Yararlanabileceğiniz KitaplarMONTESSORI ÇILGINLIĞI

Yazan: Trevor Eissler

Çeviren: Raife Cebeci

Yayınevi: Alfa Yayıncılık

Geleneksel okul sistemimizin geliştirilmesi gerektiğini hepimiz biliyoruz. Hem devlet hem de özel okullar anlamında ciddi bir ihtiyaç söz konusu.

Fakat nasıl? Daha fazla ev ödeviyle mi? Daha nitelikli öğretmenlerle mi? Daha uzun okul saatleri ya da günleriyle mi? Daha fazla test? Peki ya yeni fonlar bulma? Hayır, hayır, hayır…

Montessori Çılgınlığı, kademeli olarak artan adımlar atan politikacıların ve yöneticilerin neden yanlış yönde ilerlemeye devam ettiklerini açıklıyor.

Tüm sistem en başından itibaren masaya yatırılmalı. Bu kitap ailelerden bir Montessori okulunda sadece 30 dakikalık bir gözlem yapmalarını istiyor. Eğitimin nasıl olması gerektiğine dair düşünceleriniz tamamıyla değişecek!

Montessori Çılgınlığı bir ailenin küçük çocuklarıyla yaşadığı karar verme, keşfetme ve keyif alma yolculuğunu anlatıyor. Eğer küçük bir çocuğunuz varsa, bu kitabı mutlaka okumalısınız!

Montessori Eğitiminde Yararlanabileceğiniz KitaplarDOĞUMDAN İTİBAREN MONTESSORI

Yazan: Lynn Lillard Jessen – Paula Polk Lillard

Çeviren: Aslıhan Kuzucan

Yayınevi: Kaknüs Yayınları

Çocuğunuzun doğumundan itibaren Dr. Montessori’nin fikir ve uygulamalarından istifade etmesini ister miydiniz? Bebekler için de Montessori eğitimi söz konusu mu?

Montessori’nin “kendi kendine keşfetme” ve “elleri kullanarak öğrenme” prensipleri, bebeklerde nasıl gözlemleniyor? Kolaylıkla anlaşılabilen ve güvenilir bilgi sunan bu kitap bu soruların hepsini yanıtlıyor.

Paula Polk Lillard ve Lynn Lillard Jessen, yaşamın ilk üç yılına dair geliştirdikleri bir programla yatak odası dekorasyonundan mama sandalyesine, beslenme düzeninden yiyeceklerin hazırlanmasına, giyim ve hareket serbestliğine kadar her ayrıntıyı düşünmüşler.

Bu kitap size, odaklanma ve konsantrasyonu geliştiren hoş ve kullanışlı bir çevre oluşturmada rehberlik ederken, çocuğun duyarlı dönemlerini göz önünde bulundurarak kendi kendine giyinme, yiyecek hazırlama ve tuvalet alışkanlığı gibi becerilerde yöntem ve etkinlikler konusunda da yönlendirecek.

Tavsiye ve anekdotlarla bezenmiş, kolayca anlaşılan, çekici bir dille yazılmış bu rehber sayesinde sakin, yetkin ve kendine güvenli çocuklar yetiştirebilirsiniz.

Montessori Eğitiminde Yararlanabileceğiniz KitaplarÇOCUĞUNUZ VE SİZİN İÇİN MONTESSORI ETKİNLİKLERİ

Yazan: Maja Pitamic

Çeviren: Funda Akkaya

Yayınevi: Kaknüs Yayınları

Çocuğunuz ve Sizin İçin Montessori Etkinlikleri, içerdiği adım adım aktivite ve alıştırmalarla vazgeçilmez bir çalışma kitabı.

Bu etkinlikler sayesinde çocuğunuzla birlikte eğlenecek, ayrıca çocuğunuzun erken dönem yaşam becerilerinin gelişmesine katkıda bulunacaksınız.

Kitapta, düğme iliklemeden rakamları öğrenmeye ve uzun cümleleri okumaya kadar birçok etkinlik yer alıyor. Tüm etkinlikler genel bilgi ve zorluk derecesine göre aşama aşama ilerleyen önerilerle birlikte sunuluyor.

Beş bölüme ayrılmış bu kitap, günlük yaşam becerileriyle başlıyor; ardından dil becerileri, matematiksel beceriler ve bilimsel becerilerle devam ediyor.

Montessori Etkinlikleri çocuğunuzun ihtiyaçlarını fark etmeniz ve onun algılarının, hareket koordinasyonunun ve öz saygısının nasıl geliştiğini yakından görmeniz için size eşsiz bir fırsat sunuyor.

Okul öncesi çocuklar için kitap önerileri yazımızı okuyabilirsiniz.

Okul öncesi çocuklar için kitap önerileri; https://www.bebek.com/okul-oncesi-cocuklar-icin-kitap-onerileri/

Sevgiler.

1cocuk1kitap

instagram: https://www.instagram.com/1cocuk1kitap/?hl=tr

Esra Açıkyer

İstanbul’da doğmuştur. Lisans öğrenimini Gazi Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde tamamlamış, Pedagojik Formasyon Eğitimi’ni de alarak üniversiteden mezun olmuştur. Daha sonra ikinci üniversitesi olan Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Bölümü’nü bitirerek özel bir kurumda 3 yıl Anaokulu Öğretmenliği yapmıştır. Anaokulu Öğretmenliği yaptığı dönemde, çocuk kitaplarına ilgi duymaya başlamış ve @1cocuk1kitap isimli sosyal medya hesabını açarak kitap önerilerinde bulunmaya başlamıştır. Şu anda bir yayınevinde sosyal medya uzmanlığı ve içerik editörlüğü yapmaktadır.

Post navigation

Bir yanıt yazın

Ünlülerin Doğum Şekilleri

Hala sevgili misiniz?

17 Aylık Bebek Gelişimi