islak-mendil-nasil-secilir

Islak Mendil Nasıl Seçilir?

Günlük hayatımızın neredeyse her alanında ıslak mendil kullanıyoruz. Kafe ve restoranlarda, evimizde, iş yerimizde, arabamızda kullanıyor ve hatta çantamızda bile taşıyoruz. Daha da önemlisi, minik bebeklerimizin hijyenini sağlamak için kullanıyoruz. Peki sağlığımız için doğru seçimler yapabiliyor muyuz? Haydi gelin bebek ıslak mendil konusuna bir göz atalım.

Bebek Islak Mendili Nasıl Seçilmelidir?

Onlar dünyaya henüz gözlerini açtılar ve çok savunmasızlar. Bebeğinizin tenine değen zararlı maddeler, onun yumuşak cildi tarafından hızla emiliyor. Bu durum ilerleyen yaşlarda birçok fiziksel ve ruhsal bozukluklara neden olabiliyor. Bebeğinizin temizliğinde fazlasıyla kullanılan bebek ıslak mendillerin seçimi konusunda biz yetişkinlere çok büyük bir sorumluluk düşüyor.

Peki seçim yaparken nelere dikkat etmemiz lazım? Bu sorunun cevabını birkaç şekilde vermeye çalışacağız, çünkü bu seçimi etkileyen birden çok faktör var. Çocuğunuzun cilt yapısı buradaki en büyük etken. İkinci olarak ürünlerin içeriğindeki kimyasal maddeler. Çok ilginç gelebilir, ancak ürünün paketi de ürün seçiminde önemli bir etken. Şimdi bu temel konularla birlikte diğer etkenlere de tek tek göz atalım.

Cilt Tipine Göre Nasıl Bebek Islak Mendili Seçilir?

Çocuğumun cilt tipine en uygun ıslak mendil hangisidir?

  • Bu sorunun yanıtını aslında sadece siz verebilirsiniz. Piyasada onlarca çeşit ürün bulunmaktadır. Her ürünün kendine göre özellikleri vardır. Ancak her biri farklı bir cilt tipinde farklı etkiler yaratabilir.
  • Kimi bebek ıslak mendilleri bazı ciltlerde alerji yaparken başka bir ciltte alerjik etkiyi bile giderebilir. Bunun için en doğru seçimi doktor yardımı ile yapabilirsiniz.
  • Bebek için en iyi ıslak mendili seçmeden, yapılacak ufak bir alerji testi ile hangi maddeleri içeren ürünlerden özellikle uzak durmanız gerektiğini öğrenebilir, hepsini test etmeden doğru sonuca erken ulaşabilirsiniz.
  • Alerjik reaksiyonlardan daha çok görülen cilt rahatsızlığı pişiktir. Pişik birçok sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Fakat en çok ıslak ve kapalı kalmış ciltlerde rastlanır. Yani bebeğinizin bezini değiştirirken poposunu sildiğiniz ıslak mendilin nemi kurumuyorsa ve siz de ıslak kalan cildin üzerine yeni bez bağlıyorsanız bu rahatsızlığa davetiye çıkarıyorsunuz demektir.

Pişik Nasıl Engellenir?

  • Pişiğin önüne geçmek için su bazlı bebek ıslak mendilleri tercih etmeniz faydalı olacaktır. Su, 100 derecede kaynama noktasına ulaşıyor ancak çok ilginç bir özelliği var, 4 derecenin üzerindeki tüm sıcaklıklarda buharlaşıyor. Öyle olmasaydı çamaşırlarımızı kurutmak için 100 dereceye ısıtmamız gerekirdi. Kısacası suyun buharlaşmak için kaynamaya ihtiyacı yok. Bu yüzden saf su içeren pamuklu bebek ıslak mendilleri en sağlıklı gruba dahil ediyoruz. Bebeğinizin poposunu sildiğinizde kalan ıslaklık kısa sürede buhar olup uçuyor. Kuru poposu ise pişikten uzak kalıyor.
  • Saf su dedik ama yanında pamuklu da dedik, bu neden? Çünkü pamuk, doğanın bize verdiği bir mucize. Pamuklu ürünler yumuşak yapısı sayesinde cildi tahriş etmiyor. Aksine sentetik malzemeden üretilen bebek ıslak mendilleri de var. Bu tür ürünler sert ve lifli yapısı ile cildi fazlasıyla tahriş ediyor. Tahriş olan cilt kızarıyor, kapalı kaldığında ise pişik yapabiliyor. Bebeğin hassas cildinde oluşan gözle görülemeyen minik çatlaklardan bebeğinizin hem mikrop kapma ihtimali çok yüksek, hem de bu çatlaklardan kimyasal maddelerin vücuda girmesi ve birikmesi çok daha kolaydır. Bu da özellikle küçük bebekleriniz için hiç iyi değildir. Pamuklu, yumuşak ve saf su içeren yenidoğan ıslak mendil ile küçük bebeklerinizin cildini rahatlıkla temizleyebilirsiniz.

Nemlendirici Ürünleri Kullanmalı mıyım?

Bazı ciltler vardır ki pamuklu bebek ıslak mendil de yetmeyebilir. Çünkü ıslak mendille temizlenen vücut, derinin salgıladığı yağlardan arınır. Kuru ciltlerde ise bu güzel temizlik ters etki yaparak vücudun daha da kurumasına neden olur. Nem ve derinin salgıladığı doğal yağlar, deri için olmazsa olmaz etkenlerdir. Nemsiz kalan deri çatlayabilir, kuru bir görüntüye bürünür ve döküntüler olabilir. Daha önce bahsettiğimiz gibi, vücuda zararlı madde ve mikropların girmesi konusunda kolaylık sağlar. Bu tür cilde sahip bebekler için nemlendirici krem içeren bebek ıslak mendilleri tercih edilebilir. Dikkat etmekte fayda var. Yetişkinler için olan kremli mendiller ile karıştırmamak gerekir. Bebekler için olan kremler çok daha hafiftir ve daha zararsızdır. Islak mendillerde de aynı hassasiyeti göstermek çok önemlidir.

Bebekler için en iyi ıslak mendil, alkol ve türevi maddeleri fazla miktarda içermeyenlerdir. Bu maddeler yüksek çözücülüğe sahiptir. Yani alkol ve türevi maddeler zor kirleri bile kolaylıkla çözerek çıkartabilir. Bu yüzden temizlik ürünlerinde sıklıkla kullanılır. Ancak bu miktarın fazla olması vücudun doğal yapısında olumsuz etkilere neden olur. Vücuda sürülen ıslak mendilde bulunan fazla alkol, derinin doğal yağını da çözüp cildi kurutabilir. Kuruyan cilt ise daha önce bahsettiğimiz gibi cilt hastalıklarına neden olabilir. Bu yüzden mümkünse alkol içermeyen ürünleri tercih etmeniz çok iyi bir davranış olacaktır.

Islak Mendil Nasıl Seçilir?

Hangi Maddelerden Uzak Durmalıyım?

  • Paraben! Adını son zamanlarda sıklıkla duyduğunuz bu maddeden bahsedelim biraz da. Neredeyse tüm sağlık ve cilt bakım ürünlerinde bulunan (son zamanlarda parabensiz ürünler yaygınlaşmaya başladı) paraben, ürünün kendisinin bakteri ve mikroplardan uzak kalmasına yardımcı oluyor. Düşünsenize, ürünü uzun süre rafta tutabilmek için kullanılan bu madde vücudumuza temas ettiği zaman nasıl etkiler gösterir? Evet kulağa çok korkunç geliyor. Farklı isimlerle anılıyor olduğu için bu maddeyi içeren ürünlerden uzak durmanın en kestirme yolu paraben içermeyen ifadesini doğrudan belirten ürünleri tercih etmektir.
  • Bebek ıslak mendili seçiminde önemli etkenlerden biri de ürünün kokusudur. Burnunuza hoş gelen kokular ürünü almaya teşvik eder. Fakat parfümler de çok masum değildir. Birçok kimyasal maddenin bir araya gelmesi ile oluşan parfümler tıpkı diğer kimyasallar gibi özellikle bebeklerin vücudu için tehlikeli olabilir. Bu yüzden parfümlü ürünler yerine doğal kokulu ürünleri tercih edebilirsiniz.

baby me Yenidoğan Pamuk Mendil

Islak mendille ilgili tüm detaylara yer verdikten sonra, sizin için bebeğinizin cildine uygun olacağını düşündüğümüz bir ıslak mendil önerimiz var: https://www.e-bebek.com/bebek-islak-mendil-baby-me-c3753_b1937/

baby me Yenidoağan Pamuk Mendil’e baktığımızda, %100 pamuk olması ve yalnızca saf su içermesi en çok ön plana çıkan özelliği olarak gözüküyor. Ayrıca makalemizde bahsettiğimiz, bebeğinizin cildine zarar verecek, alkol, paraben SLS gibi maddelerin hiçbirini içermiyor.

Sağlıkla kalın.

Post navigation

Bir yanıt yazın

İsim Analizi Testi Nasıl Yapılır?

Sezaryen Hakkında Merak Edilenler

Normal Doğumun Riskleri Nelerdir?