Bebeğinize Kıyafet Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 

Dünyadaki en güzel varlığınız bebeğinizi o minicik kıyafetlerle görmek sizi oldukça neşelendirebilir. O küçücük pantolon, o minicik kazak bebeğinizin tatlılığına tatlılık katacaktır.

Bebeveynliğin en güzel yanlarından bir tanesi bebeğiniz için kıyafet seçmektir. Hele de modaya düşkün bir bebeveynseniz bu, daha da keyifli olacaktır.

Diğer yandan bebeğinize kıyafet almak eğlenceli bir iş olsa da dikkat ve özen de gerektirir. O sevimli kıyafetleri görünce bebeğinize her şeyi almak isteyebilirsiniz.

 

Fakat bebeğinizin hassas bağışıklığı ve cildi bu konuda sizi biraz ağırdan almaya davet edebilir. Daha düşünerek ve dikkat ederken seçimlerinizi yapmanıza neden olabilir.

 Bebeğinize Kıyafet Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

1.Kumaşın İçeriği Temiz ve Kaliteli Olmalı

Bebeğinizin cildi bir yetişkine göre oldukça hassastır. Bu nedenle ona alacağınız kıyafetlerin yapısına dikkat etmelisiniz. Pamuklu olan ve alerji yapmayan kıyafetler tercih etmek en doğrusu olacaktır.

Bebeğiniz için kıyafet almadan önce mutlaka kumaşın ne olduğunu kontrol etmelisiniz. Ayrıca kullanılan diğer maddelerin de zararlı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Unutmayın bebeğinizin cildi oldukça hassastır. Her türlü zararlı maddelerden etkilenebilir. Bu nedenle ona kıyafet tercih ederken oldukça dikkatli davranmalısınız.

2. Aksesuar Tercihini Bir Kenara Bırakmalısınız

Unutmamalısınız ki bebeğiniz bir şeyi tanımak için onu ağzına almak isteyecektir. Bu nedenle bebeğinizin yutabileceği aksesuarların olduğu kıyafetleri tercih etmemelisiniz.

Örnek olarak büyük düğmelerden kesinlikle kaçınmalısınız. Bebeğiniz bu düğmeleri kurcalamak isterken yutabilir. Fiyonk ve danteller de bebeğiniz kıyafetleri için pek uygun olmayabilir. Bu tarz aksesuarların olduğu kıyafetlerden uzak durmalısınız. Bu konuda oldukça dikkatli davranmalısınız.

3.Kolay ve Pratik Giydirilebilen Kıyafetler Tercih Etmelisiniz

Bebeğiniz için kıyafet seçerken mutlaka bu kıyafetlerin rahat giydirilebilir olduğuna özen göstermelisiniz. Çünkü bebeğinize bir kıyafeti giydirmek başlı başına bir süreçtir. Çünkü bebeğiniz sizin tam olarak ne yapmak istediğinizi anlamayabilir.

Ayrıca, bebeğiniz bu süreçte sabitte kalmayacaktır. Bu nedenle karmaşık, dar ve zor giyilen kıyafetlerden uzak durmalısınız.

4. Özellikle de Bol Kalıplı Çorapları Tercih Edin

Bebeğinizin hareket etmesini kolaylaştırmak için bol çorapları tercih edebilirsiniz. Ayaklarını sıkıştıran çoraplar hareket kabiliyetini kısıtlarken ona zarar da verebilir. Ayrıca pamuklu çorapları tercih etmeniz de onu daha keyifli ve huzurlu yapacaktır.

Ayrıca bebeğiniz için ayakkabı tercihi yaparken de dikkatli olmalısınız. Ona ayak yapısına uygun bir şeklinde ayakkabılar almalısınız. Alacağınız ayakkabının tabanının yumuşak olmasına da özen göstermelisiniz.

Aksi takdirde bebeğiniz giydiği ayakkabının içerisinde rahat etmeyebilir ve huysuzlanabilir. Ayrıca ayakları da bu durumdan zarar görebilir.

5. Kıyafetlerin Yakalarına Dikkat Edin

Bebeğinize kıyafet seçerken geniş yakalı kıyafetleri tercih etmelisiniz. Aksi takdirde bebeğinize o kıyafeti giydirmeye çalışırken oldukça zorlanabilirsiniz.

Ayrıca bebeğiniz de bu durumdan memnun kalmayacaktır. Bu nedenle bebeğinize kıyafet seçerken onu rahatsız etmeyecek kıyafetler tercih etmelisiniz. Özellikle de kafasının kolayca geçebileceği kıyafetler tercih etmelisiniz.

6. Sert Dikişli Kıyafetlerden Uzak Durun

Bebeğiniz için kıyafet seçerken sert ve kalın dikişli kıyafetlerden uzak durmalısınız. Bu tarz kıyafetler bebeğinizi rahatsız eder ve onun sık sık kaşınmasına neden olabilir. Bu nedenle daha yumuşak ve ince dikişlerin kullanıldığı kıyafetleri tercih etmelisiniz.

7.Aldığınız Her Kıyafeti Önce Yıkayın

Bebeğiniz için her ne alırsanız alın onu öncelikle mutlaka yıkayın. Yıkamadan hiçbir kıyafeti bebeğinize giydirmeyin. Unutmayın bebeğinizin cildi oldukça hassastır. Satın almadan önce de bir kıyafetin yolculuk serüvenini düşünün. Fabrikadan mağazaya, mağazadan da eve kadar birçok farklı noktada bulunabilir.

Bu nedenle bu kıyafete mikroplar bulaşabilir. En iyisi mi siz aldığınız her kıyafeti yıkadıktan sonra bebeğinize giydirin. Böylesi daha temiz ve sağlıklı olacaktır.

Size Mükemmel Bir Önerimiz Var: Bebeğiniz İçin Zarf Yaka

Bebeğinizde giydirdiğiniz kıyafeti değiştirmek sizin için oldukça zor olabilir. Bebeğiniz bu süreçte oyun oynamak isteyebilir. Ya da huysuz davranabilir. Bu nedenle de sabit kalmayabilir. Bu da sizin işinizi daha da zorlaştırabilir.

Biz de sizin ve bebeğiniz için bu süreci daha kolay hale getirecek bir çözüm bulduk. Bebek zarf yaka sayesinde bebeğinizin bodysini omuz kısımlarından indirerek alttan çıkarabileceksiniz. Böylece bebeğiniz; altına kaçırdığında, bezinde sızıntı olduğunda bebeğinizin yüzüne temas etmeden kıyafetini kolaylıkla çıkarabileceksiniz.

Böylece sizin için bebeğinizin kıyafetini çıkarmak çok daha kolay bir hale gelecektir.

Yenidoğan bebeklerden 3, 6, 9 aya, 1 yaşından 2 ve 3 yaşına kadar yavrunuza zarf yaka kıyafetini giydirebilirsiniz. Zarf yakalı bu ürünler %100 pamuklu yapısı ile yumuşak kumaş dokusuna ve rahat kalıba da sahiptir. Zarf yaka modellerine ulaşmak için aşağıdaki adresi ziyaret edebilirsiniz.

https://www.e-bebek.com/search?text=zarf%20yaka

Bebeğiniz için kıyafet seçmek eğlenceli olsa da dikkat etmeniz gereken noktaları da içerir. Bu nedenle yazımızdaki maddelere dikkat etmenizi öneririz. Daha fazlası için de bizi takip etmeyi unutmayın.

Görüş, öneri ve sorularınız için de bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Sağlıkla kalın,

İçerik Editörü

Ramazan Çakmak

Diyetisyen Seray Tekin

Herkese merhabalar, ben ebebek'in Beslenme ve Diyet Uzmanı, Emzirme Danışmanı Seray Tekin. 2021 yılında Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldum ve Koşuyolu Medipol Hastanesi'nde stajlarımı tamamladım. Sertifikalar: Emzirme Danışmanlığı Eğitimi, İstanbul Beslenme ve Diyetetik Kongresi, Kadın Sağlığında Beslenme

Post navigation

Bir yanıt yazın