bebek-yagi-kullanimi-ne-ise-yarar-faydalari-nelerdir

Bebek Yağı Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Günümüzde kullanılan doğal yağların yanı sıra, bebek yağı kullanımına olan talep her geçen gün artmaya devam ediyor. Bebek yağı kullanımı sadece bebekler için değil, kişisel bakım ve birçok alanda yetişkinlerin de kullandığı bir ürün haline geldi. Masaj, cilt bakımı, bebeklerin pişik sorunları ve daha birçok alanda kullanılıyor. Annelerin yavruları için tercih ettiği bu yağın bebeklerde kullanılmasının nedeni, içeriğinde E vitamini, badem yağı, jojoba yağı vb. doğal yağları barındırması ve oldukça sağlıklı bir ürün olmasıdır. Bebek yağı hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edelim.

Bebek Yağı Ne İşe Yarar? Faydaları Nedir?

Bebek yağı kullanımı denilince akla gelen ilk şey, yağın bebekler için kullanılması oluyor. Bebeklerin rahatlaması ve cildini beslemek için kullanılan bebek yağı, diğer yağlara göre daha faydalı sayılır. İçerisinde mineraller bulunmasında dolayı bebeğin cildine herhangi bir zarar vermediği için sağlıklı bir nemlendirici görevi görmektedir. Büyük bir nem terapisi sağlamasının yanında, başka nelere iyi gelir öğrenmekte fayda var. 

Bebek yağının faydaları ve kullanım şekli şu şekilde olacaktır:

 • Kuruyan cilde oldukça etkili bir nem kazandırır.

Bebeklerin cildi pamuk gibi yumuşak ve hassas olduğu için, bebek yağı kullanmaları önerilir. Aynı zamanda hiçbir zararı olmayan bu yağı, yüzlerce ürün kullanmak yerine tek bir ürünle canlı ve nemli bir cilde sahip olmak isteyen yetişkinlerin tercih etmesi de oldukça doğrudur. Kuru bir cilde sahipseniz bebek yağına şans vermenizi öneririz.

 • Bebekleri rahat bir uykuya hazırlamakta yardımcı.

Yetişkinlerin sık sık kullandığı ürün olan bebek yağı, masajlar için oldukça uygun bir yağdır. Kendi masajlarınızda rahatlıkla kullandığınız bebek yağını yavrularınız içinde mutlaka kullanmalısınız. Minik yavrularınıza rahatlatıcı bir banyo yaptırdıktan sonra yatağına yatırıp, vücuduna damlattığınız bebek yağıyla masaj yapın. Bu masaj, yavrunuzu rahat ve yumuşak bir uykuya hazırlar. Bebeklerinizi yağlarken dikkat etmeniz gereken nokta, yağı yavrunuz banyo yaptıktan sonra kullanmanız gerektiğidir. Çünkü yavrunuzun vücudunun temiz ve derisinin açık olması daha iyi bir rahatlama sağlayacaktır.

 • Çatlaklar için iyi bir iyileştirici.

Hamilelikte oluşan çatlaklar ve topuklarda görülen kuru görüntünün tedavisinde kullanılır. Çok iyi bir nemlendirme etkisine sahip olduğu için, vücudunuzdaki çatlaklara oldukça faydası olacaktır.

 • Saçlardaki etkisi oldukça iyi.

Günümüzde kullanılan saç bakım maddelerinin içeriğinde kimyasallar mevcuttur. İçeriğinde kimyasal barındırmayan bebek yağını saçınızı için kullanabilirsiniz. Kuru bir saç deriniz varsa bu sorunu giderir, saça istenilen hacmi verir.

 • İyi bir makyaj temizleyici.

%100 doğal yağları barındırdığı için, en zor makyajlarınızda bile cildinize zarar vermeden bebek yağı kullanabilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey; temizleme pamuğu ya da parmak uçlarınıza damlattığınız yağ ile birlikte, yüzünüzü iyice ovarak makyajınızı çıkarmak olacaktır.

 • Hafif seyirli egzamalar.

Bazı araştırmalara göre, egzama ve sedef gibi hastalıkların rahatlatılması yönünde bebek yağının faydalı olduğu söylenmiştir. Hafif seyirli bir egzamanız varsa deriyi yumuşatmak adına bebek yağını kullanabilirsiniz. Fakat bunu yapmadan önce yine de doktorunuza başvurmanız da fayda vardır.

 • Bebek pişiklerinde kullanılabilir.

Bebeğinizin poposunda oluşan pişiklerde pudra kullanmanın uygun olmadığı ve pudraların zararlı olduğu artık bilinen bir gerçektir. Bebek pudrası yerine nemlendirme sağlamanız çok daha önemli olacaktır. Bu nemlendirmeyi bebek yağı ile yapmanız mümkündür. İleri derece bir pişik görülmüyorsa, bebek yağını bebeğinizin pişiklerinde kullanabilirsiniz. İleri derecede pişikler ve tahrişlerin üzerine yağ sürmemenizi öneririz.

 • Gözaltı morluklarını azaltıyor.

Güzellik alanında da artık kullanılmaya başlanan bebek yağının gözaltı morluklarına iyi geldiğini biliyor muydunuz? Kesin bir çözüm olmamasına rağmen denemekte fayda var; gözaltı morluğu sorunu yaşıyorsanız az miktarda bebe yağını yatmadan önce göz çevrenize masaj yaparak yağı deriye yedirmeniz, morluk sorununu azaltabilir.

 • Dudaktaki ölü deriyi alır.

Özellikle kış aylarında ciltte oluşan kurumalar için bebek yağı iyi bir nemlendirici olabiliyor. Cildiniz kadar dudakların da kuruduğunu unutmayın. Kremler ve diğer asitli yağlar yerine dudaklarınızı bebek yağı ile nemlendirin. İsterseniz ölü deriyi atmak için az miktarda şeker ve bebek yağını karıştırıp dudaklarınızı ovalayabilirsiniz.

Bebek bakım ürünlerine ulaşabilirsiniz:  https://www.e-bebek.com/bebek-bakim-urunleri-c4012/

Bebek Yağının Zararları Var mıdır?

Her ürün kullanma şekline göre zarar verebilir. Bebek yağının faydaları kadar nasıl kullandığınıza bağlı olarak zararları da mevcuttur. İçeriğinde doğal yağların bulunması yağı faydalı hale getiriyor. Fakat bazı markalarda zararlı maddeler olabiliyor. Bu nedenle almış olduğunuz bebek yağının içeriğine iyice bakmanız gerekiyor. Aksi halde sağlıklı yağların yerini kimyasallar alır ve bu durum, bebeğinizin bünyesinde alerjik reaksiyonlar yaratabilir.

Cildinizi nemlendirirken fazla miktarda kullanmanız durumunda ya da yağlı bir cilde sahip olmanız durumunda sivilcelenmeler görülebilir. Cilt altında sivilcelenmelerin oluşmaması için yağı az miktarda kullanmanız gerekir. Bunun dışında henüz kanıtlanmış bir zararı mevcut değildir.

Kullanım Önerileri

Her alanda işinize yarayan bebek yağını nasıl kullanacağınıza dair ufak ipuçlarını bizden alın:

 • Hamilelik döneminde karın ve bacak bölgenize bebek yağı uygularsanız gerilmiş deriniz yumuşar ve çatlak oluşumu azalır.
 • Banyoda kullandığınız jel ya da şampuanınıza bebek yağı damlatarak yumuşak bir cilt ve saç derisi elde edebilirsiniz. Yağlı cilde sahipseniz yağlamanızı önermiyoruz.
 • Makyajınızı çıkarırken pamuğa az miktarda dökerek ya da direkt parmak uçlarınıza damlatarak yüzünüze uygulayın.
 • Kurumuş dudaklarınız için az miktarda sürüp bekletin.
 • Güneşlendikten sonra gerilen cildinizin soyulmasını önlemek için kullanın.
 • Bronzlaşmak isterseniz bebek yağını vücudunuza eşit miktarda yayarak bronzluk sağlayabilirsiniz.
 • Moraran göz altlarınız için bebek yağını buzdolabında beklettikten sonra, soğuyan yağı pamuğa dökerek göz altlarınıza uygulayın. Bir miktar beklettikten sonra masaj yaparak göz altınıza yedirin.
 • Cildinize ve sert zeminlere bulaşan boya lekelerini çıkartmak konusunda oldukça iyi olan bebek yağını, boya bulaşan alana ya da cildinize uygulayın ve ovarak çıkarın.
 • Yara bandını acısız bir şekilde çıkarmak için az miktarda bebe yağını bölgeye dökün ve yumuşamasını bekleyin. Ardından bandı yavaş bir şekilde çıkarın.
 • Bebek yağının lekesi çıkmadığı için, kullanırken giysilerinize damlamamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Yağı yüzünüz ya da masaj için kullanacağınız zaman eski bir kıyafet tercih ederseniz, yağ lekesi sorunu yaşamazsınız.
 • Kuruyan ayak topuklarınız için yağı ayaklarınıza yedirin ve çorap geçirin böylece çatlak topuk sorununun önüne geçmiş olursunuz.
 • Saçlarınızı nemlendirmek için kullandığınız bebek yağını saç dipleriniz yerine, saç uçlarınıza haftada iki kere bekleterek uygulayabilirsiniz.

Bebek yağının sadece bebekler için değil, yetişkinler için de üretildiğinden bahsettik. Bebek yağı kullanımı oldukça geniş alana yayılabilen, yetişkinlerin de çok talep ettiği yararlı bir yağdır. İçeriğinde sağlıklı yağlar olduğu için, herhangi bir zararı yoktur. Çok yağlı ciltler için fazla kullanıldığı takdirde sivilce oluşumu yapabilir. Bebeğinizi her banyodan sonra bebek yağı ile mutlaka yağlayarak masaj yapmanızı öneririz. Bu masaj ve yağlama rahat bir uyku ve yumuşak bir vücut için etkili olacaktır.

En İyi 6 Bebek Yağı Tavsiyesi ve Yorumları: https://www.bebek.com/en-iyi-6-bebek-yagi-tavsiyesi-ve-yorumlari/

Bebeklerde Pişik Nasıl Geçer?

Bebekler Günde Kaç Kez Kaka Yapmalı?

Doğum Sonrası Jinekolojik Kontrolleri Aksatmayın