İkiz Gebeliklerden Birinin Kaybedilmesi

Anne adaylarının çoğul gebeliklerinde, en sık rastlanılan gebelik, ikiz gebeliktir. İkiz gebelik çok sık rastlanılan bir durumdur ki gebeliklerin %80’i ikiz gebeliktir. Durumun bu şekilde olmasının başlıca sebeplerinden biri ise tüp bebek tedavisi gibi uygulamalardır. alanlarda ve özellikle de tüp bebek çalışmalarında daha da artmaktadır.

İkizlerden birinin ölmesi

İkiz gebeliği olan anne adaylarının %5’inde gerçekleşen durumda ikizlerden biri anne rahminde ölür. İkizlerden birinin ölmesi sağlıklı olan bebeğiniz açısından da risk teşkil edebilirler. Böyle durumlarda doğumun hemen yaptırılıp yaptırılmayacağına karar vermek bir hayli zor olabilir, doktorunuzun direktifleri ve sağlıklı kalan bebeğin gelişimini tamamlaması ya da tamamlamaması gibi unsurlar kararı belirler. İkiz bebeklerden birinin ölmesi, sağlıklı bebeğin anında doğması gibi anlamlar taşımaz. Fakat genellikte tek yumurta ikizlerinde sağlıklı ve canlı bebek tehlike altında olduğundan vakit kaybetmeden doğması tercih edilir. Çift yumurta ikizlerinde ise sağlıklı bebek daha az tehlikede olduğundan doğum süresi biraz daha uzatılabilir. Böyle durumlarda anne adaylarına fetal redüksiyon uygulanmaktadır.

Fetal redüksiyon ne anlama gelir?

3 ya da üzeri çoğul gebeliklere bağlı olan ve bebeğin ölmesi, erken doğum riski gibi bazı tehlikeli durumları hafifletmek için doktorlar tarafından yapılan müdahalelere fetal redüksiyon denir. Bu müdahalenin öncesinde ultrason kontrolü yapılmaktadır. Bu kontrolde bebeklerden birinin ya da birkaçının kalbine potasyum klorür verilmektedir. İğne yardımıyla ve anne adayının karnından yapılan bu yöntem ile ölen fetusun küçülüp kaybolması sağlanır. Bu uygulamanın ikizlerden birine ya da çoğul gebeliklerde diğer bebeklere, herhangi bir olumsuz durumu yoktur.

Tabii yapılan bu uygulamaların %5’inde tüm bebeklerin düşmesi gibi bir risk de oluşabilmektedir.

Fetal redüksiyon ne zaman yapılmadır?

Bu uygulama için en iyi zaman 11 ve 12. haftalardır. Neden 11 ve 12. haftalardır? Çünkü bu uygulama daha erken yapılırsa gelişim gösterebilecek olan ve kendi kendine sona erebilecek gebeliğin beklenmesine müdahale edilmiş olacaktır. Bu da pek tercih edilmez. İlerleyen zamanlarda bebeklerin birinin ya da tamamında bir problem görülmekteyse ve hayata tutunamayacak gibilerse bu işlem mecburi olarak yapılmaktadır.

Anne adaylarında her zaman söylediğimiz gibi hamilelik döneminde beklenmedik en ufak durumlarda hemen doktorunuza danışmanızı öneririz. Dileriz çoğul gebeliğiniz, tüm bebeğinizin sağlıklı olmasıyla mutlu geçer.

 

İkiz ve üçüz gebelikler ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/ikiz-ve-ucuz-gebelikler/

Post navigation

Bir yanıt yazın