İkiz Bebeklere Sahip Anne Psikolojisi

İkiz Bebeklere Sahip Anne Psikolojisi

İkiz bebekler ve anne psikolojisi yazımızı hadi gelin birlikte inceleyelim. ❤😍

Hamilelik, her annenin psikolojisinde birtakım etkiler bırakır. Bir de bu hamilelik, iki bebekle gerçekleşiyorsa anneyi hem mutlu eden hem de kaygılandıran süreçten geçirir. Acaba karnımda ikisi de eşit bakımı alabiliyor mu?

Doğduktan sonra ikisine de eşit davranabilecek miyim? Birisinin ihtiyaçlarını karşılarken diğerini ihmal eder miyim? Acaba yeterli anne olur muyum? Bakıcıya ihtiyaç duyar mıyım? gibi, birçok soruyla anne zihni meşgul olur. Bir yandan da iki güzel bebeğe sahip olacak olmanın tatlı heyecanı içlerini kaplar.

Birbirine arkadaş olarak büyüyebilecek iki yavruya sahip olacaktır.

Ben de ikiz bebek sahibiyim ya da ikiz bebek anne adayıyım diyorsanız, yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

İki Çocuğuma da Nasıl Yetebilirim Düşüncesi

Her annenin aklını iki çocuğuna da eşit yetebilme düşüncesi kaplar. Çocuklarınızla eşit derecede ilgilenmek istiyor olabilirsiniz ve bu çok normaldir. Birtakım düzenler oluşturmak, elinizden geldiğince yetebildiğinizi görmek sizi psikolojik olarak daha da rahatlatacaktır.

Emzirme Düzeni

Bir bebeğiniz emerken diğerinin beslenmesi hakkında kaygılanıyor olabilirsiniz. Bir memenizi birisi, bir memenizi diğerine verebilirsiniz. Sonra aralarında değiştirirsiniz. Böylece çocuklar tek bir memeye alışmaz. Bir memenizden daha az süt geldiğini düşünüyorsanız, bir çocuğunuzun daha az beslendiği düşüncesinden de kurtulabilirsiniz.

Uyku Düzeni

Çocuklarınızı uyuturken eşinizden destek isteyebilirsiniz. İkisini de aynı anda uyutmayı deneyebilirsiniz. Böylece çocuklarınız uyku rutini geliştirmeyi öğrenirler ve ikisi de aynı anda uykudayken size boş zaman açılır.

Eşinizle ya da tek başınıza zaman geçirebilirsiniz, uyuyabilirsiniz. Uykuya çocuklarınız gibi sizin de ihtiyacınız vardır. Uykunuzu güzelce almanız sütünüzün çoğalmasına da katkı sağlar. Daha dinç, psikolojik olarak daha rahat daha güçlü ve dikkatli bir anne olarak güne başlarsınız. Bu sebeple kendinizi de uykudan mahrum bırakmayın.

İkiz Bebeklere Sahip Anne Psikolojisi

Banyo Düzeni

Çocuklarınız oturabilene kadar sırasıyla yıkayabilirsiniz. Siz bir çocuğunuzu yıkarken diğeriyle eşiniz ilgilenebilir. Kurulayıp, giydirebilir. Böylece siz bir bebeğinizle ilgilenirken aklınız diğer bebeğinizde kalmayacaktır.

Çocuklarınızın oturabildiği zaman geldiğinde banyo düzeniniz daha da kolaylaşacaktır. İkisini aynı anda rahatlıkla yıkayabileceksinizdir.

Beslenme Düzeni

6. aydan sonra bebekleriniz katı gıda takviyesine de başlarlar. Sağlıklı ve pratik tarifler hem çocuğunuzun beslenmesine hem de sizin zamandan kâr etmenize katkı sağlar.

Annenin Bireysel Psikolojisi

Çocuklarınıza yetmeyi istemek en doğal annelik güdünüzdür. Onlar için en iyi bakımı sağlamayı bir diğerini mahrum bırakmamayı isteyebilirsiniz. Bu istekleriniz de çok kıymetli çok özeldir. Fakat bu isteklerinizle meşgul olup, kendinizi ihmal etmemelisiniz.

Kendinize 10 dakika bile olsa zaman ayırmaya çalışın. Siz sadece anne olmaktan ibaret değilsiniz. Kendi benliğiniz var ve kedinize dair istekleriniz olabilir. Bu isteklerinizden yana kendinizi cezalandırmayın.

İsteklerinizi yok görmeyin. Tek başınıza sinemaya gidebilirsiniz, sevdiğiniz bir yerde yemek yiyebilirsiniz bazen başka bir odada tek başınıza kahve içebilirsiniz. Mutlu bir birey olmak mutlu bir anneyi de beraberinde getirecektir.

Mükemmel anne olmayı da beklemeyin. Hiçbir anne eksiksiz olamaz. Her anne bazı noktalarda yetemeyebilir. Ve siz iki çocukla ilgileniyorsunuz. Gerektiği yerde destek isteyebilirsiniz. Her sorunu tek başınıza yüklenmeyebilirsiniz. Kendinizi yetemediklerinizle cezalandırmak yerine iki evlat bakabilmenin gücüyle ödüllendirin. Her annenin benzer süreçlerden geçtiğini bilin.

Her şeyin geçeceğini, büyüyeceklerini unutmayın. Anda kaybolmayın. Gece huzursuzlukları, uykusuzlukları, bitmeyen ağlamaları, gaz problemleri ve diğer bütün sorunlar… Hepsi geçecek.

Zamanla size ve hayata alışacaklar. 9 aylık yorgun bir yolculuktan geldiler. Yolculuklarının yorgunluğunu atacaklar bütün huzursuzluklardan kurtulacaklar. Bu ‘’anlık’’ problemler için kaygılanmayın. Hepsinin o ana özgü olduğunu bilin. Hepsi geçecek, her şey rayına oturacak. Zihninizi daha ferah tutmaya gelecek için kaygılanmamaya çalışın.

İkiz Bebeklere Sahip Anne Psikolojisi

Etrafı duymayın. Millet her zaman konuşur, her zaman yorum yapar. Daha siz hamilelik sürecinin başındayken bile sizin adınıza iki bebeğinizin bakımı hakkında endişelenebilirler. İki bebeğe de yetmenin zorluğundan bahsedebilirler. Ama emin olun ki tek bebeğe sahip olsanız da aynı yorumlar sizi bekliyordur.

Onlar kendilerinin üstlenemeyeceği sorumluluklara sizin adınıza kaygılanır. İki bebeğe bakmak onlara zor gelir. Bu onların bireysel görüşüdür. Bu yüzden yorumlara elinizden geldiğince takılmayın.

1. çocuğa sahip olunca, 2. ne zaman derler. İkiz olunca zor derler.

Onlar her zaman bir şey derler. Evet zor olabilir, ama evlat bakmak zorluğuyla kıymetlidir. Zor da olsa siz onların tebessümüyle her şeyin üstesinden geleceksiniz.

Bebeveynlerin Özel Zamanları

Annelikle beraber eşinizle eskisi kadar baş başa vakit geçiremiyor olabilirsiniz. Bu durum sizi ve eşinizi üzüyor olabilir. İkinize ait zamanlar yaratabilirsiniz.

Haftanın belirli saatlerinde çocuklarınızı ailelerinize bırakabilirsiniz. Hem onların torunlarıyla zaman geçirmesini sağlarsınız hem de eşinizle bireysel vakitler geçirirsiniz.

Birbirinizi dinleyin, anne ve babalığın getirdiklerini konuşun. Eğer tek başınıza altından kalkamadığınız şeyler varsa birlikte çözüm yolu üretmeye çalışın. Anne ve baba olmaktan ziyade birbirinize eş olduğunuzu da unutmayın.

Çocuklarınızdan ayrı geçirdiğiniz vakitte kendinizi suçlamak yerine, bunun da bir ihtiyaç olduğunu hatırlayın. Sizin anne ve baba olarak iyi iletişim kurmanız, huzurlu olmanız çocuklarınıza da olumlu yansıyacaktır. Huzur ve sevgi içerisinde büyüyeceklerdir.

Annelik dünyanın en kutsal duygularından birisidir. Kaygılarınız, korkularınız, duygularınızdaki inişler çıkışlar hepsi çok doğaldır. Kendinize kızmayın, eksik görmeyin, cezalandırmayın.

İki bebeğe annelik edebilmenin gücüyle kendinizi kucaklayın. İki bebeğe bakabilmek büyük sorumluluktur ve siz bu sorumluluğu özveriyle üstleniyorsunuz.

Yapamadığınıza noktalara takılı kalmayın. Kendi açıklarınızı aramayın. Yapabildiğiniz yüzlerce güzel şeyi fark edin. Tattığınız annelik duygusunun keyfini çıkartın.

Her annenin yetişemediği bir sürü nokta vardır ve bunlar hiçbir zaman kusur değildir. Siz yaptıklarınız ve yapmaya çalıştıklarınızla en özelsiniz, en güzelsiniz.

Psikolog Hanife Erdoğdu – İçerik Editörü

https://www.instagram.com/psikologhanife/

İkiz Bebeklerde Emzirme Nasıl Olmalıdır? Konulu yazımızı incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

İkiz Bebeklerde Emzirme Nasıl Olmalıdır?: https://www.bebek.com/ikiz-bebeklerde-emzirme-nasil-olmalidir/

Aklınıza takılanları yorum olarak iletebilirsiniz.

Sevgiler.

Post navigation

Bir yanıt yazın