İkiz mutluluğu… Ben kısaca “premature gelen mutluluklar” diyorum. İkiz bebeklerin neredeyse büyük oranı muhtemel erken doğuyor  ve asıl mucizeler o an da başlıyor. Eğer siz de bir ikiz anne adayıysanız ya da ikiz bebekleriniz varsa bu yazı tam size göre.

Hamilelik süreci daha minicik bedenler doğmadan sizi hazırlayacak. Bulantılarınız, halsizlik, duygu durum değişikliği (kızgınlık, gülme, ağlama gibi), iştahsızlık hatta bir müddet sonra çok iştahlılık, vücudunuzda oluşan ödem, kilo alımı, 4 .aydan sonra iki bebeğin ağırlığını hissetmek tabi ki de ikiz can taşıdığınız için biraz fazla şiddetli yaşanacak. Bunlara hazırlıklı olup kendinizi psikolojik olarak hazırlamanız çok önemli.

Bunların hepsi normal, olması gereken bir  süreç o yüzden kesinlikle “sadece ben mi böyleyim?” yanılgısına kapılıp endişeye sürüklenmeyin.  Bir de erken doğan bebeklerin anne ve babaya özellikle anneye psikolojik olarak etkisi bambaşka onu da başka bir yazı da ele alacağım.

Şimdi öncelikle tek bebek bile bakmanın sorumluluğu eve yeni ve minicik savunmasız bir bebeğin bütün ihtiyaçlarını sizin karşılayacak olmanız, gece uykusuzluğu, gaz problemleri vs.. bile çok yorucuyken haliyle iki bebek daha da yorucu olacak. Bu sizi hiç korkutmasın an gelecek bir gülüşleri, size dokunmaları, kokuları size her şeyi unutturacak.

Anne ve baba olarak bebek/bebeklerin bakımı yardımlaşmalı çünkü bir birey olarak sizin de gereksinimleriniz olacak siz mutlu, enerji dolu olursanız bebekleriniz bunu sizi yansıtacak. Onlar her şeyi anne karnından hissetmeye ve konuşulan, yaşanan olayları anlamaya başlıyorlar.

Bu durumda her zaman öncelik anne/baba olarak kendi ruh sağlığınızı iyi bir durumda yaşamalısınız. Tabi ki “ANNE” yaradılış bakımından evlatlarına bağlılığı herkesten fazladır. Bu durumda annenin psikolojisine etrafında olan herkes destek olmalıdır. Çocukların bakımına yardımcı olunmalı, ev işlerinde destek olunmalı ve anneyi üzecek olumsuz duygulardan kaçınılmalıdır.

 İkiz Bebek Büyütürken Yaşanılan Mücadeleler

ikiz-bebek-buyuturken-yasanilan-mucadeleler

  • Bebeklerinizle zaman geçirdikçe tek çocuk büyütmenin ne kadar kolay olduğunu daha iyi anlayacaksınız. Tek çocuk büyütürken bile zorlanan insanları gördükçe kendinizi daha da güçlü ve sabırlı hissedeceksiniz.
  • İki bebek olduğu için kendinizi yetersiz ya da bölünmüş gibi görüyor olabilirsiniz aslında bu bir süreç ama bunu kesinlikle aşırı derecede düşünmeyin çünkü siz annesiniz ve evlatlarınız için ne yapmasanız da yetmeyecek gibi gelir. Sizin evlatlarınıza vereceğiniz bir tebessüm ve en önemlisi anne sevginiz ikiz bebekleriniz için en doyurucu şey olacaktır çünkü bir annenin doyuramadığını dünya doyuramaz. Bu yüzden siz öncelik olarak onlara sevginizi, şefkatinizi ve varlığınızı her an hissettirin onlara sadece bu YETER siz de her şeye YETERSİNİZ.
  • Senin işin de zor diyen insanlar illa ki olacak etrafınızda. Biri ağlarken biri birini uyandırmıyor mu ? Birbirleriyle kavga ediyorlar mı? Gece uyutuyorlar mı ? bu tarz sorular ikiz bebek annelerine en çok sorulan sorulardır. İnsanlar kendilerinde iki bebeğe bakamama potansiyelini gördükleri için size bu şekilde sorular yöneltirler. Size tavsiyem bu tarz sorulara net bir şekilde “yorucu ama kesinlikle zor değil hatta çok zevkli” cevabı verip konuyu kapatmanız.
  • “Tek sefer de iki bebeği aradan çıkardın ne güzel…” diyenler. Çocuk aradan çıkarılacak bir şey değildir. Onlar bizim en değerli servetimizdir. BU servete ne kadar değer verir ve ne kadar ilgi gösterirsen o servet kat kat kıymetlenir.
  • Hangisi daha yaramaz ? Hangisi daha iştahlı ? Hangisi daha yakışıklı ? ve hatta birini daha çok sevdiğin oluyor mu diye maalesef çok soru alacaksınız. Bir kıyaslama içine sürükleyecekler her zaman ama bu durumu sizin konuşmalarınız ve net tavrınız düzeltecek. Her ikisi de evlat canınızdan can sonuçta.
  • Gece uykusuzlukları, huzursuzlukları, birbirini ağlayarak ya da ses çıkartarak uyandırmaları, gaz problemleri vs. yaşanılan bütün yorucu anlar her geçen gün iki bebeğiniz hayata ve sizi adapte olmaya başladıkça ve sizde onların dilinden anlamaya başladığınız zaman (çünkü bebeklerin dili ya çıkardığı seslerdir ya da ağlamalarıdır.) her şey yoluna girecek.
  • En en güzeli de iki bebeğe bakabilmenin, iki cana aynı an da annelik edip o merhameti anne sevgisini sıcaklığını gösterebilmenin, iki canın aynı anda büyümesi, her geçen gün büyümesine şahit olmanın duygusu çok çok başka… Size emanet edilen ve sizinle birlikte büyüyen iki evlat. Bu duygunun hissettirdiği güç size bütün yorgunluğunuzu unutturmaya yeter bir gülüşleri, anne demeleri, size sarılıp uyumaları, birbirleriyle büyüyecek ve her zaman birbirlerine destek olacaklarını bilmek bütün yaşanılan yorucu anları unutturmaya yetiyor.

İkiz annesi  olmak ayrıcalıktır. Her anne ve bebeği özeldir her anne evladını büyütürken zorlanır ama iki bebeğe bakabilmek daha büyük sorumluluk ve özveri gerektirir. Bu yüzden ikiz anneleri biz çok özel ve güçlüyüz. Bunu farkına varıp kendinizi her an takdir edin ve kendi değerinizi çok iyi bilin, siz mutluysanız bebeklerinizde bunu hisseder. Siz nasılsanız bebeklerinizde aynı şekilde bunu size ve çevresine aktarır.

Psikolog/Aile Danışmanı

Şeyma UYAR ÇALMAZ

Post navigation

Bir yanıt yazın

Bebekleri Hastalıklardan Koruyan Besinler

Kehribar Kolye Nedir? Ne İşe Yarar?

Bebek Beslenmesinde Tahılların Önemi