Gebelikte Cinsellik

Hamilelikte Cinsel İlişki ile İlgili Tüm Detaylar!

Bebek sahibi olmak çiftlere yaşanabilecek en güzel duyguları yaşatır. Özellikle ilk kez çocuk sahibi olacak çiftler, daha önce hiç yaşamadıkları bu duyguyu tekrar tekrar yaşamak isteyeceklerdir. Bebek haberi alındığında yaşanan mutluluklar, ailelerin hayatında bazı değişiklikleri de beraberinde getirir.

Bu değişikliklerden en çok merak edilenlerinden bir tanesi de hamilelikte cinsel ilişkidir.

Endişelerinizi bir kenara bırakabilirsiniz, hamilelik sırasında cinsel ilişki yaşamanın birkaç istisna dışında hiçbir zararı yoktur. Sanılanın aksine gebelikte cinsel ilişki gereklidir ve hamileliğin devamında anne ve bebek için olumlu etkileri vardır.

Hamilelikte Cinsel İlişki Bebeğe Zarar Verir mi?

En çok merak edilen soruya makalenin başında cevap vermek istiyoruz. Basit bazı kurallara uyarsanız hamileyken cinsel ilişki yaşamanın bebeğe hiçbir zararı yoktur.

Kurallardan daha sonra söz edeceğiz, ancak yine de doktorunuzdan onay almanızda fayda var. Riskli gebeliklerde doktorlar daha doğru kararlar verecektir. Bu durumda uzmanların önerilerini dikkate almalısınız. Eğer doktorunuz bir sakınca görmediyse hamilelik döneminde cinsel ilişki yaşamak için engeliniz kalmamıştır.

İlişki sırasında alınan zevk, adrenalin ve endorfin hormonlarının artmasını sağlar. Bu hormonlar kan dolaşımını hızlandırır. Bu sırada bebeğin kan dolaşımına daha fazla kan pompalanır.

Bebek için daha güzel ne olabilir ki? Anlayacağınız, bebeğiniz bu durumdan rahatsız olmanın aksine mutlu olacaktır.

hamilelikte-cinsellik

Hamileliğin Hangi Aylarında Cinsel İlişkiye Girilebilir?

Teorik olarak hamileliğin her ayında cinsellik yaşanabilir, ancak son aylarda teknik olarak anne karnı büyüdüğü için ilişki zorlaşabilir.

Bu yüzden doktorunuz aksini söylemiyorsa ve siz de bu konuda doğru pozisyonları kullanarak zorlanmıyorsanız cinsel ilişki için bir sakınca görülmemektedir.

Hamile kadının cinsel ilişkiye girmesi babalar için endişe yaratabilir. Bu babalık duygusunun getirdiği bir durumdur. Bebeğe zarar verme korkusu babanın ilişkiye girme konusunda çekingen bir tutum sergilemesine neden olabilir.

Babaların bu konuda rahat olmaları gerekir. Bebek, anne karnında plasenta ve içindeki su ile birlikte çok iyi korunmaktadır. Ayrıca doktor aksini söylemediyse rahim, vajina boşluğundan yeterince uzaktadır.

Bebeğin hamilelikte ilişkiden zarar görmesi olası bir durum değildir.

Hamilelikte Hangi Pozisyonlarda İlişkiye Girmek Gerekir?

Bu soruya verilebilecek kesin bir cevap yoktur. Dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, anne karnına basınç yapmayacak pozisyonların tercih edilmesidir.

Bu yüzden, hamilelikte cinsel ilişki yaşarken tercih etmemeniz gereken pozisyonlara örnek olarak, annenin sırt üstü yattığı ve babanın anne üzerinde olduğu misyoner pozisyonunu verebiliriz.

Bu pozisyonda baba, anne karnına basınç yapabilir. Bu da bebeğin içinde bulunduğu kesenin yırtılmasına ve devamında erken doğuma sebep olabilir. Bu ve buna benzer anne karnına basınç yapan pozisyonlar dışında tüm pozisyonlarda cinsel ilişki yaşanabilir.

Gebelikte cinsel yaşam konulu videomuzu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Hamilelikte Cinsel İlişki Düşüğe Sebep Olur mu?

Düşük riski olan annelerde bu durum genellikle genetik sebeplerden dolayı ortaya çıkar. Ailede daha önce düşük yapmış bireyler varsa bu genetik olarak anneye de aktarılmış olabilir.

Bunun yanı sıra hamilelik sırasında bilinçsiz alınan ilaçlar, fazla radyasyona maruz kalma ve hamileliği zorlayacak hareketler düşüğe sebep olabilir. Ancak cinselliğin bu yönde bir zararı olduğu söylenemez. Hamileliği zorlayıcı pozisyonlar dışında hamileler de cinsel hayatlarını devam ettirebilirler.

gebelikte-cinsel-hayat

Gebelikte Cinselliğin Ne Tür Faydaları Vardır?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi hamilelik süresince cinsel ilişkiye girmek zararlı değil, yerine göre faydalıdır. Bu faydalardan bazılarını aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

Cinsel yaşam, çiftlerin hayatında sağlıklı bir ilişki sürdürebilmeleri için önemli bir yer tutar.

Cinsel ilişki sırasında salgılanan mutluluk hormonları kişiyi stresten uzak tutar. Günlük hayatını olumlu yönde etkiler, çiftlerin birbirlerine olan bağlılıkları artar.

Hamilelik sırasında da bu birliktelik, anneye olumlu yönde yansır. Anne olmanın verdiği stresi azaltır.

Salgılanan hormonlar ağrıları dindirir. Daha kolay bir hamilelik geçirmeye yardımcı olur.

Cinselliğin ilginç yanlarından biri, bağışıklık sistemini güçlendirmesidir. Öpüşme sırasında çiftler arasında yararlı bakteri değişimi olur. Bu yararlı bakteriler, vücuttaki hastalıklarla savaşır. Farklı tür hastalıklara karşı daha çok yararlı bakteri türüne sahip olmak bağışıklık sisteminin güçlü olduğuna işarettir.

İyi bir cinsel yaşam çiftlerin özgüvenini arttırır. Aynı zamanda cinselliğin çiftler arasındaki sevgi bağını kuvvetlendirdiği söylenmektedir.

Bu da iyi bir aile olma konusunda doğru bir adımdır. İyi bir cinsel yaşama sahip olan çiftlerin boşanma oranları diğer çiftlere göre çok daha düşüktür. Bu durumda hamileyken de cinsel yaşamı devam ettirmenin faydası göz ardı edilemez.

Seks sırasında salgılanan hormonlar kasları gevşetir, kişide rahatlama sağlar. Bu rahatlamanın dinlendirici etkisi vardır. Aynı zamanda uyumayı da kolaylaştırır.

İyi bir cinsel yaşama sahip olan kişilerin uyku düzenlerinin de daha iyi olduğu araştırmacılar tarafından gözlenmektedir. Çocuk bekleyen annelerin de iyi bir uyku düzeninin olması gerekir.

Cinsel ilişkide yakılan kalori bir saatlik egzersizde yakılan kaloriye eş değerdir.
Bu da aslında, spor yapmakta zorlanıyorsanız bu aktiviteyi keyifli hale getirebilirsiniz demek oluyor. Spor yapmak hamileliğin sağlıklı ilerlemesi için çok gerekli. Hamilelikte cinsel ilişki ise bu gerekliliğin bir kısmını karşılıyor diyebiliriz.

Orgazm, bebeği de mutlu eder. Bu ilginç bilginin sırrı şudur; orgazm sırasında birçok mutluluk hormonu salgılanır. Bu hormonlar anneden bebeğe de ulaşır.

Anne karnında mutlu zamanlar geçiren bebekler daha sağlıklı bir gelişim gösterirler ve dış dünyaya daha hazır olurlar. Hamilelikte cinsel ilişki yaşamak, bebeğin yetişkinliğindeki psikolojik yapısını dahi olumlu etkileyecek etkiler bırakır.

Hangi Durumlarda Gebelikte Cinsel İlişkiye Girilmesi Önerilmez?

gebeliktecinselhayat
Hamile kadınların cinsel ilişkiye girmesi
genel olarak sakıncalı olmasa da bazı istisnalar bu durumu değiştirebilir. Aşağıda saydığımız durumlarda gebeliğin tehlikeye girmesi söz konusu olabilir, ancak bu konudaki en net cevabı doktorunuz verecektir.

  • Eğer genetik olarak düşük riski yüksek ise hamile kadınlar cinsel ilişki sırasında çok fazla sarsıcı hareketlerden kaçınmalıdırlar. Buradaki tehlike cinsel ilişki değil, fiziksel zorlanmadır.
  • Annenin düzensiz vajinal kanamaları varsa bu durum cinsel ilişki sırasında enfeksiyonlara neden olabilir. Böyle bir durumda mutlaka bir doktora gidilmelidir.
  • Anne veya babanın cinsel yolla bulaşan bir hastalığı varsa korunma yolları kullanılsa bile bebek için tehlikeli bir durum oluşabilir. Bu gibi durumlarda bebeğin sağlığını korumak adına daha temkinli davranmak gerekir.
  • Eğer aile doktoru erken doğum riskinden söz ettiyse, hamileliğin son aylarında cinsel ilişki sıklığı azaltılmalıdır. Bu durumlarda cinsellik erken doğumu tetiklemez, ancak erken doğum riski olan annelerin hareketlerine daha çok dikkat etmeleri gerekir.
  • Çoğul gebeliklerde doktor aksini söylemedikçe cinsel ilişkiye girilebilir, ancak bazı durumlarda çoğul gebeliklerde rahim duvarı ince olabilir. Bu gibi durumlarda cinsel ilişki sırasındaki zorlayıcı hareketler rahim kesesine zarar verebilir. Doktorunuz uyardıysa eğer, dikkatli olmanızda fayda var.

Makalemizde de bahsettiğimiz gibi hamilelikte cinsel ilişki yaşamanın, bir kaç istisnai durum dışında bir zararı yoktur. Hamile kadınların cinsel ilişkiye girmesi bilinenin aksine gerekli bir yaşam standardıdır. Anne, baba ve çocuk üzerinde fiziksel ve ruhsal anlamda olumlu etkileri vardır.

Hamilelik döneminde cinsel ilişkiye girme konusundaki endişelerinizi bir kenara bırakmalı, doktorunuzun önerilerini de göz önünde bulundurarak cinsel yaşamınıza tüm hızıyla olmasa da tüm güzellikleriyle devam etmelisiniz.

Hamilelikte cinsellik kaçıncı ayına kadar devam etmelidir? Konulu yazımızı okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın. https://www.bebek.com/hamilelikte-cinsel-iliski-kacinci-aya-kadar-devam-etmelidir/

Hamilelikte cinsel ilişki caiz midir? Konulu yazımızı okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın. https://www.bebek.com/hamilelikte-cinsel-iliski-dinen-caiz-mi/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Gebelikte Sırt Ağrısı Neden Olur? Nasıl Geçer?

Pelvik Ultrasonografi, Smear Testi ve Torch Testleri Ne Anlama Gelir?

Hamilelikte Havuza ve Denize Girilir mi?