hamilelik cinsellik

Hamilelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar Devam Etmelidir?

Hamilelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar Devam Etmelidir?

Hamilelik; 9 ay kadar süren, anne ve baba adayı için sürprizlerle dolu ve bebeğinizi kucağınıza alabilmek için sabırsızlıkla beklediğiniz bir süreçtir.

Bu süre içerisinde, anne ve bebeğin sağlığının ön planda olmasından dolayı, normal yaşantınızda yer edinmiş birçok alışkanlığınızdan vazgeçer veya rutinlerinizi değiştirmek durumunda kalırsınız.

Beslenme şekliniz, kıyafet seçiminiz, hareket kabiliyetiniz ve cinsel hayatınız bunlardan bazılarıdır. Bebek bekleyen çiftlerin en çok endişe ve merak duydukları konulardan biri ise, hamilelik boyunca cinsel hayatın nasıl olacağı konusudur.

Eşler, hamilelik döneminde cinselliğin uygun olup olmadığı hakkında tereddütlere düşerler. Hatta birçok kişi, bebeğin sağlığı açısından cinsel birliktelik yaşamanın uygun olmadığı gibi bir kanıya kapılır.

Peki, gebelik döneminde cinsel yaşam nasıl olmalıdır, hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar devam edebilir ve hangi durumlarda dikkatli olmak gerekir?

Hamilelik Döneminde Kaçıncı Aydan Sonra İlişkiye Girilebilir?

Gebeliğin 1. trimester denilen ilk 3 ayı, hamilelik içerisindeki en önemli zaman dilimini oluşturur. Bebeğin anne rahmine tutunması, gebeliğin gelişimi ve en sık bu aylarda görülebilen düşük tehlikesinin olma olasılığı gibi durumlar, bu süre içerisinde meydana gelir.

Bu nedenle, doktorlar bu ilk aylarda daha temkinli davranılmasını önerirken, anne adayları da hamile oldukları gerçeğine adapte olarak bu duruma alışmaya çalışırlar ve bebeğin sağlıklı gelişimi adına ilk aylarda cinsel birliktelikte bulunmaktan kaçınırlar.

Oysa ki, birçok kadın hamile olduklarını öğrenene kadar cinsel hayatlarına normal bir şekilde devam etmektedir. Yani hamile olduğunu bilmeyen bir anne adayı, zaten cinsel ilişkiye girmeye devam ediyor durumdadır ve bu durum bebeğin sağlığını hiçbir açıdan olumsuz etkilememiştir.

Kısacası, ilk aylarda bazı özel durumlar oluşmuşsa; düşük tehlikeniz varsa, doktorunuz cinsel birlikteliğin uygun olmadığını belirtiyorsa ve cinselliği bir süre yasakladıysa, birleşme esnasında ağrı, sancı veya kanama yaşıyorsanız ilişkiye girmeniz doğru olmaz.

Ancak, “hamilelikte kaçıncı aydan sonra ilişkiye girilir?” sorusuna cevap olacak kesin bir zaman belirtmek doğru değildir.

Şartlar uygun olduğu müddetçe ve cinsel isteğiniz varsa, hamileliğin ilk başlarından itibaren ilişkiye girilebilir.

Gebelikte cinsellik konulu videomuzu izlemelisiniz:

YouTube video

Hamileyken Cinsel İlişkinin Sıklığı ve Süresi

Bebek beklediğiniz zaman içerisinde, eşiniz ile merak ettiğiniz bir diğer soru da, hamilelikte cinsel ilişki süresi ve birlikteliğin gerçekleşme sıklığı ile ilgilidir.

Uzmanlar, sağlık açısından herhangi bir riskli durumu olmayan anne adayları için, gebeliğin ilk aylarından son aylarına kadar cinsel hayatlarına devam edebileceklerini belirtiyorlar.

Haftada kaç kez ilişkiye girdiğiniz veya cinsel birlikteliğinizin ne kadar sürmesi gerektiği gibi bir ayrım yapılmasına gerek yoktur. Eşler karşılıklı olarak cinsel birliktelik için istek duyuyorlarsa ve doktorunuzun aksi yönde bir uyarısı yoksa, istediğiniz sıklıkla ve süre ile cinsel ilişkide bulunabilirsiniz.

Burada önemli olan; eşin, anne adayına nazik davranması ve doktorunuzun tavsiye ettiği pozisyonları tercih etmeniz olacaktır.

Rahat ettiğiniz bir pozisyonda ve sert hareketlerden kaçınılarak girilecek bir cinsel ilişkinin, sayısı ve ne kadar sürdüğü önemli değildir. Aksine, birliktelik esnasında serotonin hormonunun salgılanması artacağından bebeğin gelişimi ve annenin kendini iyi hissetmesi için faydalı bile olacaktır.

Hamilelikte cinsel ilişki hakkında daha fazla bilgi edinmek için tıklayın: https://www.bebek.com/hamilelikte-cinsel-iliski-ile-ilgili-tum-detaylar/ Kırmızı Kalp

Hamilelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar Devam Etmelidir?

Hamileyken Cinsel İlişkinin Yasak Olduğu Durumlar

Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz ilk andan doğuma kadar olan süre boyunca cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz; ancak bazı durumlar var ki, doktorlar bu durumlarda anne ve bebeğin sağlığı için cinsel birlikteliği uygun bulmayabilir ve bir süreliğine yasaklayabilir.

Gebelikte ilişkiye girilmemesi gereken durumlar;

Hamilelikte Cinsel İlişki Kaçıncı Aya Kadar Devam Etmelidir?

 • Düşük tehlikesi bulunan gebelikler:

Özellikle hamileliğin ilk ayları içerisinde ortaya çıkabilen düşük tehlikesi, gebelik süresince anne adayının her konuda dikkatli olmasını gerektirir. Bebeğin rahim duvarında tutunması sıkıntılı olabilir, ani hareketlerde bulunmak ve yorulmak düşük tehlikesini tetikleyebilir. Bu nedenle, bu tür gebeliklerde uzmanlar cinsel birlikteliği uygun bulmazlar ve yasaklarlar.

 • Vajinal kanamalar:

Hamilelikte bazı anne adaylarında, farklı nedenlerden kaynaklı olarak kanama görülebilir. Nedenini bilmediğiniz bir vajinal kanamanız varsa veya ilişki sırasında kanama meydana geliyorsa hemen doktorunuza başvurarak durumu bildirmelisiniz.

 • Erken doğum riski:

Gebeliğinizde erken doğum yaşama tehlikeniz varsa, doktorunuz böyle bir risk tanımladıysa, bu tür gebeliklerde de doktorlar ilişkiye girmeyi yasaklayabilmektedir.

 • Bebeğin eşinin rahim ağzına gelmesi:

Bazı hamileliklerde bebeğin eşi erkenden rahim ağzına inerek rahim girişini kapatabilir. Bu olay, gebenin vajinal kanama riskini arttıran bir olaydır. Bu sebeple, plasentanın rahim ağzına yerleşmesi durumunda birliktelik yasaklanır.

 • Eşlerden birinin cinsel yolla bulaşan bir hastalığa sahip olması:

Baba adayının, HIV veya diğer cinsel yolla bulaşabilen hastalıklardan birini taşıyor olması halinde, bebeğe de bulaştırabilme ihtimali düşünülerek birliktelik yasaklanır.

 • Vajinal enfeksiyonlar:

Annede vajinal enfeksiyon varsa ve bu enfeksiyon iltihaplı ve kaşıntılı akıntıya neden oluyorsa, enfeksiyon tedavi edilene kadar cinsel ilişki yasaklanır.

 • Gebeliğin son ayı:

Normal gebeliklerde hamileliğin son ayı olan 9. ayda ve çoğul gebelik yaşayan hamilelerde gebeliğin son 3 ayı içerisinde cinsel ilişkiye girmek tavsiye edilmez.

 • Bebeğin kesesinin erkenden açılması ve suyun gelmesi:

Kesenin erken açılması ve suyun gelmesi riski bulunan gebeliklerde, ilişkiye girilmesi uygun değildir.

Anne adayının tüm bu özel durumlar içerisinden en az birini yaşıyor olması, doktorundan ikinci bir onay gelene kadar cinsel ilişkinin yasak olduğu anlamına gelir. Bunların dışında, doktorların temkinli oldukları ve ilişki olmamasını önerdikleri diğer durumlar ise;

 • Cinsel birleşme esnasında kanama
 • Cinsel birleşme esnasında ağrı veya kramp girmesi
 • Vajinal bölgede kaşıntı veya kokulu akıntı olması
 • Kasıklarda ve belde ağrı olması
 • Annenin daha önceden yaşadığı bir düşük gebelik olayının olması
 • Tüp bebek yöntemi gibi farklı yöntemlerle hamile kalınmış olmasıdır.

gebelikte-cinsel-hayatGebeliğin Son Aylarında Cinsel İlişki

Gebeliğin son ayları içerisine girilirken, annenin kilosunda artış ve hareket edebilirliğinde azalma yaşandıkça cinselliğe bakış açısında da değişme görülebilir.

Doğumun yaklaşmasının da vermiş olduğu heyecanla birlikte annenin cinsel isteğinde azalma yaşanabilir. Kendinizi hazır ve istekli bulduğunuz müddetçe eşler arasında birliktelik yaşanmasında bir sakınca yoktur. Ancak klinik herhangi bir çalışma ve veri olmamakla birlikte, gebeliğin son ayına gelindiğinde doktorlar ilişkiye girilmesini tavsiye etmemektedir.

Bunun nedeni, sperm hücreleri içerisinde prostaglandin hormonu bulunmasıdır. Prostaglandin, rahim ağzında açılmaya ve meme başının tahrik olmasına neden olmaktadır. Aynı şekilde, ilişki sırasında yaşanacak orgazm nedeniyle oksitosin salınımı artarak rahimde kasılmalara neden olabilir ve doğumun vaktinden önce başlamasına yol açabilir.

Bu sebeplerden dolayı, “9 aylık hamileyken ilişkiye girilir mi?” sorusunun cevabı, doktorunuzun tavsiyesine uymanız yönünde olacaktır.

Gebelikte Cinsellik Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik döneminde cinsel hayatınızda dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır;

 • İlişki esnasında bebeğe baskı yapacak hareketlerden uzak durmalı, doktorunuzun önerdiği pozisyonları tercih etmelisiniz.
 • Kimyasal madde içeren kayganlaştırıcıları kullanmamalısınız.
 • Esans ve aroma içeren prezervatiflerden kimyasal içeriğinden dolayı uzak durmalısınız.
 • Doktorunuzun yasakladığı dönemlerde cinsel birleşmeden kaçınmalısınız.
 • Birleşme esnasında kanama yaşanması durumunda, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmalısınız.

Gebelik sağlıklı bir şekilde ilerlediği ve tıbbi açıdan bir engel bulunmadığı sürece, eşlerin cinsel ilişki yaşamasında bir sakınca yoktur.

Hamilelikte cinsel ilişki kaçıncı aya kadar devam edebilir sorusunun cevabı ise, gebeliğin son ayı içerisinde ilişkiye girmekten kaçınılması yönündedir. Ancak, her gebenin durumu farklı olabilir. En uygun cevabı size doktorunuz verecektir.

YouTube video

 

Doğum gerçekleşti, bebeğinizi kucağınıza aldınız ama doğum sonrasında eski cinsel hayatınıza geri dönemediniz! Size destek olacak bir makale de burada: https://www.bebek.com/dogum-sonrasi-yasanan-cinsel-sorunlarla-nasil-basa-cikilir/

Sevgiyle, keyifle ve aşkla kalın! Kalp Göz

 

Post navigation

Bir yanıt yazın

Hamilelikte Araba Yolculuğu

Hamilelikte Egzersiz Önerileri

Hamilelikte Enfeksiyonlara Dikkat!