Hamilelikte Spor ve Egzersiz

Hamilelik ve Spor

Hamilelik anne adayının kendisine oldukça fazla özen göstermesi gereken bir süreçtir. Beslenmesine dikkat ettiği kadar, ağır kaldırmamaya, bebeğe zarar verecek hareketlerde bulunmamaya dikkat etmelidir anne adayı. Hamilelik ve spor konusu da bu sebeple kafa karıştırıcıdır. Nasıl hareket edilmelidir ki, hem anne adayı fazla kilo almadan sağlıklı bir hamilelik geçirebilsin, hem de bebeğine bir zarar gelmesin ?

Hamilelik ve spor hakkındaki tavsiyeler farklı hamilelerde elbette farklı olacaktır. Rahim duvarının yeterince kalın olmadığı ya da düşük riskinin bulunduğu gebeliklerde anne adayı zaten günün önemli bir kısmını uzanarak ya da olabildiğince az hareket ederek geçirmelidir. Değil spor yapmak, son aylarda sadece yatması tavsiye edilen gebelikler bile söz konusu olabilmektedir. Ancak eğer doktorunuz spor yapmanıza engel olacak bir risk görmiyorsa spor yapabilirsiniz.

Eğer hamilelik öncesinde düzenli spor yapan biri değilseniz sizin için en uygun spor haftada üç gün hafif tempoda yürümek olacaktır. Ancak yorulduğunuzda oturup dinlenmeniz ve ara sıra durup su içerek vücunuzun susuz kalmasına engel olmanız gerekmektedir. Bu yürüyüşü araç gürültüsü ve egzoz kokusunun fazlalığından ötürü caddelerde değil, evinize yakın parklarda yapmanızı tavsiye etmekteyiz.

Eğer yürüyüş dışında bir sporla ilgilenmek istiyorsanız öncelikle gebeliğinizin üçüncü ayını geride bırakmış olmanız gerekmektedir. Bu dönem atlatıldıktan sonra, bebekle ilgili riskler azalmaktadır. Ancak dövüş, ağırlık kaldırma gibi bebek için her dönem risk taşıyan sporlar tercih edilmemelidir. Bisiklete binmek de düşme riskini içerdiğinden, topla oynanan basketbol ve voleybol gibi sporlar da karnınıza darbe almanız riski dolayısıyla tavsiye edilmez. Hafif tempoda koşu yapabilirsiniz ancak son aylarda karnınız büyümüş olacağından dikkatli olmanız gerekmektedir.

Bunlar dışında hiç bir riski olmayan yüzme, basit egzersiz, yoga ve pilates gibi sporları tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra doğum öncesi egzersizler yapabilir, uzman yardımıyla hamile gruplara yönelik egzersiz programlarına katılabilirsiniz. Bu tip egzersizlerden bazıları normal doğumu kolaylaştırmaya yönelik nefes ve esneme egzersizlerini de kapsamaktadır ve sizin için uygundur. Doktorunuz yasaklamadığı sürece, ağır olmayan sporlarla ilgilenmeniz hem sizin hem bebeğinizin sağlığı için yararlı olacaktır.

 

Hamilelikte egzersiz ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-egzersiz-hareketleri/

Post navigation

Bir yanıt yazın