Hamilelik yogası

Kendinize ve bebeğinize güzel bir hediye vermek ister misiniz? Cevabınız evet ise hamile yogası ile tanışın!

Hamilelik, bir kadının gücünü keşfedeceği önemli bir süreçtir. Bu süreçte vücutta fiziksel, psikolojik ve hormonel bir çok değişiklik meydana gelir. Hamile yogası ile yaşanan bu değişimleri dengede tutabilirsiniz.

Hamilelik sürecinde günlük yaşamınızı biraz hareket ederek düzene kavuşturabilirsiniz. Az hareket, beden seviyesinde eklemler ve kas kısmında bir çok rahatsızlık meydana getirir.

Bu süreçte anne adayının vücut ağırlık merkezinde oluşan değişiklikler nedeniyle omurga yapısında değişiklikler meydana gelir. Bu da bel ve sırt ağrılarına neden olur.

Hamile yogasında, beden seviyesinde farkındalık ve doğru nefes teknikleriyle bedeni rahatlatmak, gevşetmek anne adayları ve bebeğin sağlığı için oldukça önem taşır. Yapılan yogayla birlikte kaslar sağlamlaştırılarak düşük riskini azaltır.

Unutmayın siz ne kadar rahat, huzurlu ve mutlu olursanız bebeğiniz de bunu hissedecektir.

“Doğuma nasıl hazırlanmalıyım?” sorusu anne adaylarının kendilerine sorduğu en sık sorudur. Hamilelikte yapılan yoga, anne adayını sadece doğuma değil, doğum öncesi ve doğum sonrası içinde hazırlar.

Hamilelikte yaşanan uykusuzluk ve yorgunluk hissi anne adaylarının doğru nefes almasını bilmemelerinden kaynaklanmaktadır. Yogada yapılan nefes egzersizleriyle anne ve bebeğinin daha iyi oksijen almaları sağlanır,.

Hamileliğinizin ilk 3 ayında ayakta yapılan yoga egzersizleriyle bacaklarınızı kuvvetlendirebilirsiniz. Böylece kan dolaşımınız hızlanacak ve kramplarınız azalmaya başlayacaktır. 3. Aydan itibaren ise, uzman bir yoga eğitmeniyle devam etmelisiniz.

Hamilelik Sürecinde Yoganın Faydaları

Kasların kuvvetlenmesine yardımcı olur.

Annenin psikolojik olarak daha iyi hissetmesini sağlar.

Sırt ve bel kaslarını güçlendirerek sırt-bel ağrılarını önler.

Gebelikte daha sağlıklı kilo almanızı sağlar.

Krampları azaltır.

Nefes alma ve verme teknikleri ile anneye nefes almayı öğretir, bu sayede anne doğumda daha iyi nefes alır ve doğum sırasında daha rahat hisseder.

Bütün egzersizlerde olduğu gibi doğum sonrası annenin vücudunun daha kolay toparlanmasını sağlar.

Vücutta artan endorfin hormonu fiziksel ve psikolojik rahatlama sağlar, hamile bayanların kendilerini hem fiziksel olarak hem psikolojik olarak daha rahat ve güçlü hissetmelerini sağlar.

Hamilelerin karın kaslarını güçlendirir ve denge-konsantrasyon kontrolünü arttırır bu sayede anne adayı normal doğuma daha iyi konsantre olur.

Doğumdan sonra vücudun ve karın bölgesinin normale dönmesini hızlandırır.

Vücutta oluşan şişlikler azalır.

Doğum sancısını azaltır.

 

Hamilelikte egzersiz ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/hamilelikte-egzersiz-hareketleri/

Post navigation

Bir yanıt yazın