yuruyus

Hamilelikte Yürüyüş Yapmak

Hamilelikte anne adaylarının en çok merak ettiği konulardan biri de yürüyüş yapmanın yararı olup olmadığıdır. Günlük yaşamımızın bir parçası olan yürüyüş;, en çok tercih edilen sporlardan biridir. Hem güvenli hem de oldukça rahatlatıcı bir spordur. Doktorunuz tarafında yasaklanmadığı sürece dokuz ay boyunca yürüyüş yapabilirsiniz. Yürüyüşün diğer spor aktivitelerine göre sürdürülmesi daha kolaydır. Fiziksel ve psikolojik olarak birçok yararı bulunmaktadır.Akciğer ve kalbi çalıştırır. Fazla kalorileri yakmaya yardımcı olur. Gebelik diyabeti ve tansiyonun engellenmesine de yardımcı olur. Daha zinde ve sağlıklı hissetmenizi sağlar. Psikolojik olarak da daha kaliteli bir uyku uyumanızı sağlar ve kaygı,stres ve depresyondan uzaklaşmanıza yardımcı olur.

Diğer yandan hamilelik sırasında fazla kiloların alınmasını engeller, vücut şeklinin korunmasına yardımcı olur. Hamileliğinizin 3. ayından sonra yürüyüş olağanüstü bir durum söz konusu değilse uzmanlar tarafından kesinlikle tavsiye edilmektedir.

Yürüyüşü park, bahçe ve çeşitli açık alanlarda yapabilirsiniz. Açık ve yeşil alanlarda yapılan yürüyüşler anne adayının oksijen alarak daha rahat hissetmesini sağlamakta ve anne adayı ile bebeğe daha pozitif etkilerde bulunmaktadır. Ancak dikkat edilmesi gereken nokta bu yerin fazla eğimli ve çok basamaklı olmamasıdır. İniş çıkışı olan yokuş yollar yorulmanıza neden olmaktadır. Güvenli ve düz yollar tercih edilmelidir.

Uzmanlar hamilelere haftada en az 3 gün orta tempoda yani rahatlıkla nefes alıp verebilecek hızda yürüyüş yapmayı tavsiye etmektedir. Yapılan yürüyüşlerin süresi 30 – 60 dakika arasında değişmektedir. Buna anne adayı nasıl hissettiğine bağlı olarak karar verebilir. Ayrıca yürüyüş yaparken kıyafet olarak rahat eşofmanlar ve ayakkabbılar tercih edilmelidir. Her sporda olduğu gibi, yürüyüşe başlamadan önce ve sonra 5 dakika ısınma hareketleri yapılması gerekir. Esneme hareketleri vücudun rahatlamasını ve yürüyüşe hazır hale gelmesini sağlar. Yürüyüş sırasında yorulan anne adayı yürüyüşe son vermeli ve dinlenmelidir. Yürüyüş yaparken dik durulmalı ve karşıya bakılmalıdır. Omuzlar öne bırakılıp kambur durulmamalıdır. Anne adayı yorucu hareketlerden kaçınmalıdır. Kapalı ve yağmurlu havada yürümek yerine yürüyüş bandı kullanmak da tercih edilebilmektedir. Güneşli havalarda da anne adayı güneşten korunmak için şapka takmayı ve yanına su almayı ihmal etmemelidir. Çünkü susuz kalmak vücut ısısının yükselip anne adayının ve bebeğin iyi hissetmemesine neden olabilir. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda düzenli yürüyüş yapmak size ve bebeğinize birçok fayda sağlayacaktır.

 

Hamilelikte egzersiz ile ilgili bilinmesi gerekenler nelerdir? https://www.bebek.com/hamilelikte-egzersiz-hareketleri/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Hamilelikte Varis

Islak Mendil Nasıl Seçilir?

Kuvöz Nedir? Bebeklerin Kuvöze Alınma Nedenleri?