Hamilelik Sonrası Vajina

Vajina problemleri için nasıl doğum yaptığınız pek bir önemi yok. İster sezaryan ister normal doğum yapın, yaralarınız iyileşmiş, kanamalarınız bitmişse doğumdan 6 hafta sonra cinsel ilişki yaşayabilirsiniz. Şikayetleriniz daha kısa sürede bitmişse de bu süre 4 haftaya kadar inebilir.

Normal doğum yapan annelerdeki vajinal problemler; yapılan kesiyle birlikte, vajinal dokuların gerilmesi, vajina girişinde genişleme ve vajinal yapıda bozukluk yaşanmasıdır. Ne yazik ki, normal doğumdan sonra genişleyen dokular eski haline dönmemektedir. Bu ilk başta cinsel yaşamınızı etkilemese de bir süre sonra cinsel verimliliği azaltır. Cinsel hayatı etkilediği gibi, idrar torbasının sarkması ve buna bağlı olarak idrar tutamama gibi problemlere de neden olabilmektedir.

Fakat, her doğum sonrası vajinal genişleme görülmez. Bu genişleme kadının dokusuna, yaşına bağlıdır. Doğum sırasında bebek başı çıkarken, istenilen yerden genişletilmesi ve rastgele dokuların yırtılmasını önlemek adına düzgün kesi yapılmaktadır. Doğumdaki kritik görülen esas budur. Doktor kesiyi iki şekilde yapabilir. Bölge uyuşturulduktan sonra makasla kesilir. Vajinadan başlayıp, rektumdan uzaklaşılarak orta yana belirli bir açıyla yapılır. Bu yöntemle, rektumdan uzak durulduğu için, bölgede yırtılma riski yoktur.

Diğerinde ise, vajinanın alt ucundan başlanır, rektuma doğru inen medikal kesidir. Bu yöntemin riski, rektuma kadar ulaşma ihtimalidir. Fakat bu kesiyle, bölge daha çabuk iyileşir ve böylece ilişki sırasında daha az acı yaşanır. Kanamanın da az oması, bu kesinin avantajlarından biridir. Bu yöntemin sonrasında dikişler kendiliğinden düşeceği için alınmasına gerek yoktur. Sadece o dönemde hijyene dikkat etmelisiniz.

Vajinal genişleme, idrar yolu rahatsızlıklarına da davetiye çıkartabilir. İşin estetik boyutuna bakılırsa da, bölgede sarkma ve bolluklardan dolayı kadın kendini huzursuz ve mutsuz hisseder. Bu durum yatak odasına yansırsa, cinsel hayatta da problemleri beraberinde getirebilir. Kadın, sevişme boyunca aklını sürekli bununla meşgul edebilir ve zevk alamayabilir.

Kadınlar her zaman güzel hissetmek ister. Bu genişlemeler için vajina estetiği de artık oldukça revaçtadır. Yapılan operasyonlarda, hem genişlik daraltılabilir heö de estetik operasyonu yapılabilir. Daraltma operasyonunun yüzde yüz başarılı olduğu söylenmektedir.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 👶[/box]

Post navigation

Bir cevap yazın