erken gebelik testi

Erken Gebelik Testi Nedir, Ne Zaman ve Nasıl Yapılmalıdır?

Erken Gebelik Testi Nedir?

Bebek sahibi olabilmek için korunmayı bırakan tüm kadınları her ay aynı heyecan sarar.

“Acaba hamile miyim?”

Hamile kalmaya elverişli olan yumurtlama dönemi ve ona yakın günler değerlendirilmiş, kolay hamile kalabilmek için tüm koşullar yerine getirilmişse bu heyecan daha da artar.

Normal hamilelik testleri ile gebeliğin anlaşılabilmesi için adetin gecikmesini beklemek gerekir. Ancak pek çok kadın için bu dönemlerde geçen 1 gün bile 1 yıl gibi gelebilmektedir. Bu durum, gebeliği daha erken tespit edebilecek bir ürün üretilmesinin yolunu açmıştır.

Erken gebelik testi, gebeliği tahmini adet kanaması gününden 5 gün öncesine kadar tespit edebilir. Bu nedenle gebelik planlayan kadınların sıkça kullandığı ürünlerden biridir.

bos-gebelik2Normal Gebelik Testi ile Erken Gebelik Testi Arasındaki Fark Nedir?

Erken hamilelik testleri, tıpkı diğer hamilelik testleri gibi vücuttaki hCG hormonunun seviyesini ölçerek gebeliği tespit eder. Bu hormon, hamile olmayan kadınlarda bir miktar bulunur.

Hamile olmayan kadınlarda bulunan miktar 5-10mlU/ml arasındadır.

Erken gebelik testleri ise bu miktarın biraz üzerindeki hormon artışını bile tespit edebilecek kadar hassastırlar. Diğer gebelik testlerinde adet olunması gereken ilk gün bile gebelik tespit edilemeyebilirken, erken gebelik testlerinde kolayca tespit edilebilir.

Gebelik hormonu da denilen beta hCG hormonu, döllenmenin gerçekleşmesiyle birlikte günden güne büyük bir artış gösterir. Ancak diğer testlerin, gebelik olması halinde bile erken dönemde pozitif gösterememesinin esas sebebi, bu hormonun testin ölçebileceği eşik değerine henüz ulaşmamış olmasıdır.

Beta HCG değerleri hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

https://www.bebek.com/beta-hcg/

Beta hCG hormon seviyesindeki artış her kadında farklı olabilir. Kimi kadınlarda kısa sürede üst seviyelere ulaşırken bazı kadınlarda ise bu süre daha geç olabilmektedir. Bunun sebebi geç döllenme olabilir. Ancak yine de 2 günde iki katına çıkabilecek derecede yükselebilen bir hormondur.

Bu nedenle ilişkiden yaklaşık 8-10 gün sonrasında yapılan erken gebelik testinde pozitif sonuç elde edebilmek mümkündür. Böylece gebe olup olmadığınızı evinizde yapabileceğiniz basit bir test ile kısa bir süre içerisinde öğrenebilirsiniz.

Erken Gebelik Testlerinin Doğruluk Payı Nedir?

 • Bahsedildiği üzere erken gebelik testleri, gebelik hormonu denilen beta hCG hormonu seviyesini hassas bir şekilde ölçebilir. Bu testleri üreten firmaların yaptığı araştırmalar sonucunda hamile kadınların %70’inden fazlasında hCG hormonu değeri, olunması gereken adet gününden 4 veya 5 gün önce testin ölçebileceği kadar yükselebilmektedir. Ancak, beklenen adet tarihinizden en fazla 5 gün önce bu testi yaptınız ve negatif çıktıysa bu durum %100 gebe olmadığınızı göstermez. Doğru sonuç için birkaç gün daha bekleyip testi yinelemek gerekir.
 • Beklenen adet gününden itibaren uygulanan erken hamilelik testinin neredeyse %99 doğruluk paylı bulunur. Bu da meraklı anne adayları için daha kesin sonuç demektir. Bu nedenle anne adaylarının birçoğunun ilk tercihi olmaktadır.

Erken Gebelik Testi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bu zamanı belirleyebilmek için öncelikle gebeliğin hangi zaman dilimlerinde oluşabileceğini bilmek gerekir. Ortalama bir adet döngüsüne sahip bir kadının (yaklaşık 28 gün), son adetinin ilk gününden itibaren saymaya başlanacak olursa ortalama 14. gün yumurtlaması gerekir. Yumurtanın döllenebilmesi için, serbest bırakıldıktan sonra yaklaşık 24 saati vardır. Sperm hücreleri kadın vücudunda yaklaşık 48 saate kadar, hatta daha iyi parametrelerde 72 saate kadar yaşayabildiğinden, yumurtalama öncesindeki ve sonrasında günler girilen ilişkiler sonrasında döllenme gerçekleşebilir. Döllenen yumurta yaklaşık 6-12 gün içerisinde rahme doğru ilerler ve buraya yerleşir. 

Gebelik hormonu bu andan itibaren olan beta hCG hormonu yaklaşık her 48 saatte 2 katına çıkarak hızla artar.

Erken gebelik testleri, marka çeşidine göre değişiklik gösterse de ortalama olarak yumurtlamadan 7-10 gün sonrasında gebeliği tespit edebilirler. Bu süre, kanda yükselen hamilelik hormonunun böbreklerden süzülerek idrarda tespit edilebilecek düzeye gelmesi için genellikle yeterlidir. Beklenen adet gününden 4 gün öncesine kadar gebeliği tespit edebildiğini belirten markalar olduğu gibi 5 güne kadar tespit edebildiğini söyleyen markalar da vardır. Ancak hangi markanın ürününü alacak olursanız olun, bilmeniz gerekir ki;

 • Sonuç ne olursa olsun testi iki gün sonra tekrarlamak mantıklı bir yaklaşım olacaktır.
 • Erken yapılan testlerde negatif sonuç her zaman kesin sonuç değildir. Bunun sebebi, döllenmenin düşündüğünüz tarihten daha geç olabilmesidir.
 • Aynı zamanda gebelik hormonu herkeste aynı düzeyde artış göstermeyebilir. Bu nedenle negatif sonuçlarda birkaç gün sonra test yenilenebilir.

Uyguladığınız testteki pozitif sonucu kesinleştirmek için kan testi yapılması gerekir. Kan testi her zaman daha net sonuçlar vermektedir. 

 • Pozitif test sonucuna rağmen düşük bir ihtimal de olsa adet görülebilmesi mümkün olmaktadır. Nihayetinde bu testler gebelik hormonunu ölçmektedir. Kimyasal gebelik gibi durumlarda pozitif sonuca rağmen kanamalara rastalanabilmektedir.
 • Erken yapılan testler gebelik bekleyen kişilerde olumsuz psikoloji yaratabilmektedir. Beklenen adet gününe kadar büyük bir umutla üst üste yapılan testler sonucunda negatif sonuç görmek, adet olmayı bekleyip hamile olmadığını farketmekten daha yıpratıcı olabilmektedir. Bu nedenle erken gebelik testi yapmadan önce bu detayı göz ardı etmemek gerekir.

erken gebelik testi ne zaman yapılmalıdır

Erken Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Erken gebelik testini uygulamak oldukça kolaydır. Sağlıklı sonuç elde edebilmek için dikkat etmeniz gereken şeyler şu şekildedir;

 • Almış olduğunuz testin son kullanma tarihinin geçmediğinden ve serin, kuru bir yerde muhafaza edildiğinden emin olun.
 • Testi yapmadan önceki birkaç saat içerisine fazla miktarda sıvı tüketmemeye dikkat edin.
 • Testi, kullanma talimatında önerilen saatlerde uygulayın. Pek çok test genellikle günün her saatinde uygulanabilir.
 • Akan idrara tutulan veya bir kapta biriktirilip damlalık yöntemiyle idrar bölmesine damlatılan türleri bulunmaktadır. Her iki koşulda da gelen idrarın ilk kısmını akıtıp sonrasında numuneyi almanız önerilir.
 • Testin kullanma kılavuzunda belirtilen miktarda veya sürede idrarı teste tutun veya akıtın.
 • Testin içerisinde bulunan kullanma talimatında belirtilen süre kadar bekleyip sonucu gözlemleyin.
 • Eğer sonuç alanında tek çizgi varsa sonuç negatiftir. Ancak bu %100 gebe olmadığınız anlamını taşımaz. Eğer şüpheniz varsa adet döneminize yakın bir zamanda testi tekrar deneyebilirsiniz.
 • Eğer çift çizgi görünüyorsa sonuç pozitif demektir. İkinci çizginin silik olması da pozitif anlamını taşır. Bu durumda daha tatmin edici bir sonuç için birkaç gün bekleyip testi yineleyebilirsiniz.
 • Sonuç alanında hiç çizgi yoksa test geçersiz sayılır. Doğru sonuca ulaşmak için testi yeniden yapmanız gerekir.

Erken gebelik testi, gebe olduğunuzu beklenen adet tarihinden önce söyleyebildiğinden çok tercih edilir. Ancak hamile kalmak zaman gerektiren bir olaydır. Kimi zaman hiçbir problem olmamasına karşın bu süreç 1 yılı bulabilmektedir.

Her ay büyük beklentilere girmek ve ardından hayal kırıklığına uğramak kadını yıpratabilir. Hatta yaşanan bu stres gebe kalmayı dahi zorlaştırabilir. Bu nedenle bu testleri yapmadan önce bu durumu da göz önünde bulundurmak gerekir.

Siz de tecrübelerinizi makalenin altına yorum olarak bırakabilirsiniz.

 

Beta HCG testi sonuçlarınızla ilgili değerlendirmeye ihtiyacınız varsa makalemizi inceleyebilirsiniz: https://www.bebek.com/beta-hcg-degerleri/

Post navigation

 • Ben geçen ay heyecanla hamile olmayı bekliyordum.o yüzden erken gebelik testi ile adetten 6 gün önce öğrendim ve adetimin geciktiğini ilk gün doktora gittim kan testi yaptırdım ilk önce 5.8 çıktı 3 gün sonra tekrar gel dediğinde 13.5 çıktı bana gebelik durumu olduğunu ancak kimyasal gebelik olduğunu söyledi.5 gün sonra tekrar bakalım 2 günde bir 2 katına çıkar sağlıklı bir gebelik var diyebilmek için 100 değerinin üzerinde olması gerekir dedi ve 5.gun gidecektim ancak 4.gun kanamam geldi ve adet oldum.ertesi gün doktora gittiğimde kimyasal gebeliğin düşüklüğü olduğunu söyledi ve çok üzüldüm.bu ay adet gecikmemin 5.gunu ve test yapmadım çünkü aynı psikolojiyi tekrar yaşamak istemiyorum.adet olursam zaten hiç öğrenmemiş olacağım eğer 10 gün aşkın sürede adet olmazsam o zaman testi uygulamaya karar verdim.hamile kalmak isteyen anne adaylarına buradan yaşadığım bu durumu anlatmak istedim size tavsiyem erken öğrenmek için ugrasmayin çünkü bazen gebelik oluyor ancak tutunmasinda problem olabiliyor ve hayal kırıklığı yaşıyorsunuz bu da hamile kalmayı zorlaştırıyor.umarim her kadın bu mutluluğu yaşar inşallah bende anne duygusunu yaşarım en kısa zamanda.?❤️

  • Benim 1 oglum var Allah size de saglıklı bir gebelik nasip etsin insallah ikinci gebeligimi ogrendigimde ben de sizin gibi cok sevinmistim ancak haftasında kimyasal gebelik oldugunu ogrendim ve bir hafta gecmeden gebeligim sonlandı 🙁 Gercekten inanılmaz zor bir surec bende cok sukur bir tane olmasına ragmen bu kadar etkilendim ne de olsa canımdan bir parca Allah yardımcınız olsun umarım en kısa zamanda siz de hayırlısıyla anne olursunuz ?

   • Kimyasal gebelik ne acaba aynısını bende yaşadım galiba hamile olduğumu öğrendiğimde adetimin üzerinden bir gün geçmişti ve beşinci gün ağır ağrılarla kanamam oldu doktora gittim test yapıldı 4,58 hormonum çıktı erken gebeliğe bağlı düşük dedi doktor üzerinden 6 ay geçti hamile kalmadı acaba ne zaman kalırım çok sabırsızlanıyorum rabbim herkese bu duyguyu tattırsın

  • bende geçen ay kimyasal gebelik geçirdim bu ay tekrar denedim adetimde geçikti ancak içimden testte yapmak gelmiyor yaşadığım tatsız deneyimden dolayı. merak ettiğim hamile kaldınız mı kaldıysanız ne kadar süre sonra

 • Ben erken gebelik testi yaptım fakat negatif çıktı son adet tarihim 25 subat adetim bir hafta gecikti midemdede bulantılarım var iki gündür. acaba psikolojik midir? Tekrar test yapmaya korkuyorum hayal kırıklığı yaşamak istemiyorum.

Bir yanıt yazın

Hamile Kadınlar için Oversize Giyim Tercihi

Hamilelikte Adet Olunur Mu? Kaç Gün Sürer?

Kısırlık Riskini Artıran Gıda ve Maddeler Nelerdir?