Hamilelik sonrası folik asit

Gebelik süresince vücudun gerek duyduğu besin değerli artış gösterir. Bunun sebebi ise anne karnında gelişen bebeğin ve anne adayının ihtiyaçlarıdır. Folik asit, anne adaylarının hamile kalmadan önce kullanmaya başlaması gereken vitamin grubu arasındadır.

Folik asit, vitaminin B grubundan ve suda çözünen bir vitamindir. Doğal gıda maddelerinde bulunan yapısına folat denir. İlaçlarda ve işlenmiş besinlerde bulunan formuna da folik asit denir.

Hücre yapı taşlarını, kan hücrelerini ve özellikle de sinir sistemi dokularının oluşumu ve gelişiminde büyük rol oynar. Genetik şifresinin yapıtaşlarından biri olan DNA’nın oluşumunda önemli rol oynar.

Folik asit hem anne için faydalıyken, bebek için daha fazla önem taşır. Vücutta protein sentezi, hücre çoğalması ve iliğin görevini eksiksiz yerine getirmesinde işe yarar. Fetal büyüme ve gelişim süresince hücrelerin hızlı büyümesinde de önemli rol oynar. DNA ve RNA üretimindeki mühim rol ile bu dönemde folik asit kullanımı son derece önemlidir.

Hamilelik Sonrasında Folik Asit Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Uzmanların yaptığı araştırmaya göre hamilelik süresi boyunca yeterli miktarda folik asit kullanımı, bebekte merkezi sinir sistemi sorunlarını ve sakatlıkları önlemede mühimdir. Hamilelik öncesinde çok sayıda kadında az da olsa farklı sebeplerden dolayı folik asit eksikliği yaşanabilir. Kadının hamile kalmasıyla da birlikte vücudun folik asite olan ihtiyacı artar. Folik asitin, gebelik öncesinde besin takviyesi ve folik asit ilaçlarıyla, oluşan eksik önlenmelidir.

Folik asit bebek gelişiminde çok önemli bir rol oynadığı için de, kadın hamile kalmaya karar verdikten sonra kullanılmaya başlanmalıdır. Yani hamilelik öncesinde folik asit kullanımına başlanmalıdır. Gebe kalmadan önce 3 ay öncesinde kullanıma başlayarak bebeğin 3. ayına kadar kullanılmalıdır. 3 aylık süre boyunca ad günlük 400 mikrogram folik asit kullanılması önerilir. Hamilelik sonrası folik asit kullanımına gerek yoktur. Ancak bahsedilen 3 ay boyunca  günlük kullanıma dikkat edilmesi gerekir.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 🤰[/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın