Hamilelik sonrası folik asit

Gebelik süresince vücudun gerek duyduğu besin değerli artış gösterir. Bunun sebebi ise anne karnında gelişen bebeğin ve anne adayının ihtiyaçlarıdır. Folik asit, anne adaylarının hamile kalmadan önce kullanmaya başlaması gereken vitamin grubu arasındadır.

Folik asit, vitaminin B grubundan ve suda çözünen bir vitamindir. Doğal gıda maddelerinde bulunan yapısına folat denir. İlaçlarda ve işlenmiş besinlerde bulunan formuna da folik asit denir.

Hücre yapı taşlarını, kan hücrelerini ve özellikle de sinir sistemi dokularının oluşumu ve gelişiminde büyük rol oynar. Genetik şifresinin yapıtaşlarından biri olan DNA’nın oluşumunda önemli rol oynar.

Folik asit hem anne için faydalıyken, bebek için daha fazla önem taşır. Vücutta protein sentezi, hücre çoğalması ve iliğin görevini eksiksiz yerine getirmesinde işe yarar. Fetal büyüme ve gelişim süresince hücrelerin hızlı büyümesinde de önemli rol oynar. DNA ve RNA üretimindeki mühim rol ile bu dönemde folik asit kullanımı son derece önemlidir.

Hamilelik Sonrasında Folik Asit Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Uzmanların yaptığı araştırmaya göre hamilelik süresi boyunca yeterli miktarda folik asit kullanımı, bebekte merkezi sinir sistemi sorunlarını ve sakatlıkları önlemede mühimdir. Hamilelik öncesinde çok sayıda kadında az da olsa farklı sebeplerden dolayı folik asit eksikliği yaşanabilir. Kadının hamile kalmasıyla da birlikte vücudun folik asite olan ihtiyacı artar. Folik asitin, gebelik öncesinde besin takviyesi ve folik asit ilaçlarıyla, oluşan eksik önlenmelidir.

Folik asit bebek gelişiminde çok önemli bir rol oynadığı için de, kadın hamile kalmaya karar verdikten sonra kullanılmaya başlanmalıdır. Yani hamilelik öncesinde folik asit kullanımına başlanmalıdır. Gebe kalmadan önce 3 ay öncesinde kullanıma başlayarak bebeğin 3. ayına kadar kullanılmalıdır. 3 aylık süre boyunca ad günlük 400 mikrogram folik asit kullanılması önerilir. Hamilelik sonrası folik asit kullanımına gerek yoktur. Ancak bahsedilen 3 ay boyunca  günlük kullanıma dikkat edilmesi gerekir.

 

Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 🤰

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.