Hamilelik Sonrası Yoga

Bebek sahibi olma mutluluğu, ne yazık ki sırt, kalça, omuz ağrılarını da yanında getiriyor. Annenin bebeğini emzirmesi, yaptığı küçük yürüyüşler bile ona zor gelmeye başlayabiliyor.

Günümüzde çoğu doktor, hamileliğin ve doğum yapmanın neden olduğu vücutta yaşanan değişiklikler, ağrılar ve psikolojik değişimler için postnatal yogayı önermektedir.

Postnatal yoga, doğum sonrası annelerin bedensel ve duygusal toparlanmalarını yardımcı olacak en iyi yöntemlerden biridir.

Hamilelik yogası, size sahip olduğunuz hislerinizi hatırlamanıza yardımcı olacaktır. Sadece fiziksel değil, psikolojik açıdan da daha çok toparlanmanızı hızlandıracaktır.

Sezaryen doğum yaptıysanız, 2-4 hafta sonra, normal doğum yaptıysanız da doğumdan bir hafta sonra hamilelik yogasına başlayabilirsiniz. Ama son olarak doktorunuza danışmanızda fayda olacaktır. Doktorunuz zamanlama konusunda size yardımcı olur.

Doğumdan sonra yapılan yoga, hem annenin kendisine zaman ayırması, karın ve vajina kaslarının hızlıca desteklenerek toparlanması, omurga ağrılarından kurtulmak ve kadının eski hayatına geri dönebilmesi için oldukça önemlidir. Yapılan yoga, depresyon riskinin de önüne geçmektedir. Hamilelik süresince değişen uyku düzeniyle birlikte meydana gelen uykusuzluk sorununu da ortadan kaldırır.

Postnatal Yoga

– Gebelikte bebeğin taşınması sonucu meydana gelebilecek duruş bozukluklarını giderir.

– Sarkan karın bölgesini toparlar.

– Emzirmeye bağlı olarak oluşabilecek sırt, bilek, omuz ve bel bölgesindeki ağrıları ortadan kaldırır.

– Pelvik taban kasları güçlendirir. Bununla birlikte ileriki yaşlarda meydana gelebilecek idrar kaçırma sorununu önler.

– Bacak kaslarını güçlendirir.

– Göğüs kaslarını güçlendirerek anneyi süt verme dönemine daha iyi hazırlar.

– Yapılan nefes çalışmalarıyla bedeni sıkılaştırır.

– Doğumdan sonra rahimin eski boyutuna dönmesine yardımcı olur.

– Meditasyon teknikleri ile, hormonal değişiklikler dengelenir ve buna bağlı olarak uykusuzluk ve yorgunluk gibi şikayetler ortadan kalkar. Bununla birlikte, gebelik sırasında yaşanan korku ve endişeleri de ortadan kaldırmak için en iyi yoldur. Annenin farkındalığını arttırıp bebeğiyle daha iyi iletişime geçmesine yardımcı olur.

Anne, kendini rahat ve iyi hissettiği sürece yoga egzersizlerine devam edebilir. Gebelik sonrasında yoga yapan annelerin neşeli ve sağlıklı bir ortamı oluşur. Bu da çevresindekilere ve özelliklede bebeğine yansır.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 👶[/box]

Post navigation

Bir cevap yazın

Bebek Anne Karnında Kaç Hafta Kalmalı?

36. Hafta Gebelik

9. Ay Gebelikte Beslenme