Hamilelik Sonrası Dikiş İzleri Oluşumu

Hamilelik Sonrası Dikiş İzleri Oluşumu

Sezaryen doğumlardan sonra oluşan dikiş izleri her anne adayının sorunlarındandır. Bu dikiş izleri ameliyatta yapılan kesilerden sonra oluşan cildin iyileşmesi durumudur. Bu dikiş izleri kimi zaman pek belli olmasa da kimi zaman ciltte kabarıklık olacak şekilde kendini gösterir.

Anne adaylarının dikiş izlerinde farklılıklar görülür. Ameliyatta yapılan kesiler aynı şekilde yapılmasına rağmen yara izlerinin farklılık göstermesinde genetik önemli rol oynar.

Dikiş İzleri nedir?

İki tür dikiş izi vardır. Bunlar ‘hipertrofik skar’ ve ‘keloid’tir.

Ciltte kırmızı renkli kabarık dikiş izlerine hipertrofik skar, kitle gibi olanlara ise keloid izler denir. Bu yara izleri bariz bir şekildeyse, estetik müdahale ile onarılabilir.

Sezaryen Doğumundan Sonra Dikiş İzleri

Sezaryen doğum sırasında genelde kasık çizgi üzerinden, yatay şekilde yapılan kesilerdir. Ameliyat sonrasında dikiş izleri belirgin olabilir fakat iç çamaşırı, bikini vb. giysilerinizi giydiğinizde bu izler kapanacaktır ve bakıldığında belli olmayacak görülmeyecektir.

Sezaryen doğumdan sonra oluşan dikiş izlerinin tabakalaşmaya başlaması 2 gün içerisinde oluşur. Bu sebeple anneler normalde doğumdan yaklaşık 3 gün sonrasında duş almaya başlayabilir.

Ciltte oluşan dokusal tabakanın birbirine kaynaması ve dikişlerin kapanabilmesi ortalama 7 gün içerisinde gerçekleşmektedir.

Normal Doğumdan Sonra Dikiş İzleri

Normal doğum esnasında doğum kesisi yapılır. Bu kesi yaklaşık 3 cm civarında civarındadır ve hafif derecededir. Bu tarz dikiş izi çok az şekilde belli olur.

Özellikle ilk kez olan doğumlarda bu kesi yapılır. Şayet doğum kesisi uygulanmamışsa dikiş atılmadığından herhangi bir dikiş iziniz olmayacaktır.

Hamilelik Sonrası Dikiş İzleri Oluşumu

Dikiş yerlerinizi temiz tutmaya önem gösterin, nemlenmemesine dikkat edin. Akıntı, kanama, kızarıklık gibi durumlarda hemen doktorunuza başvurun.

Dikiş bölgesini kaşımaktan sakının, bölgedeki zımba, iplik gibi aparatları kendiniz çıkarmayın. Yağ, merhem, pudra gibi şeyleri doktorunuza danışmadan kullanmayın. Bu bölgeyi yaklaşık 6 ay kadar güneşe direkt olarak çıkarmayın.

Uzman doktorunuzun tavsiyesi dahilinde olmayan sürülen merhemler zararlıdır ve iyileştirmek isterken daha da şiddetlendirebilirsiniz. Aynı zamanda herhangi bir bitki, ot ya da bitkisel tedavi dikiş izleriniz üzerinde bir iyileşme sağlamaz.

Şayet karnınızda belirgin bir şekilde fark ettiğiniz sezaryen doğumunuzdan kalma dikiş izleriniz varsa bundan sonra o izler hafif de olsa hep sizinle olacaktır. Bu dikiş izleri size hayatınız boyunca çocuklarınızdan bir mirastır.

”Doğum Sonrası” ile ilgili yazılarımızı incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Doğum Sonrası: https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/

Aklınıza takılanları yorum olarak iletebilirsiniz.

Post navigation

Bir yanıt yazın

Doğumu Kolaylaştıran 7 Etkili Yöntem

10 Adımda Bebeklerde Cilt Bakımı

Yenidoğanda Hıçkırık Nasıl Geçer?