lohusa şerbeti

Lohusa Şerbeti ve 4 Faydası!

Lohusa Şerbeti ve 4 Faydası!

Henüz doğum yapmamış olsanız bile, eğer daha önce yeni doğmuş bebek ziyaretine gittiyseniz mutlaka lohusa şerbeti ismini duymuş, tadına bakmışsınızdır Dil Emojisi

Biraz daha gerilere giderseniz, bu şerbetin ham maddesi olan kızamık şekeri, lohusa şekeri veya diğer bir adıyla kızılcık şekerinin çocukluğunuzu hatırlatan bir tat olduğunu keşfedeceksiniz.

Eskilerde sokakta dahi satılan ve kızamık şekeriyle yapılan muhallebiler neredeyse tüm çocukların yemeye doyamadığı bir lezzetti. Bundan da eskiye gidecek olursak, şerbet tarihinin 12. yüzyıla kadar dayandığını söyleyebiliriz Emoji

Osmanlı’da da oldukça popüler olan bu içecek, geleneksel bir tat olmasının yanı sıra iyileştirici olarak da bilinmektedir.

Tarihi oldukça eskilere dayanan geleneksel kızamık şekerinin ismini farklı şekillerde duysak, lezzetini farklı şekillerde tatsak da ne işe yaradığı konusunda maalesef pek fazla şey bilmiyoruz.

Faydalarını öğrendiğinizdeyse daha sık tüketmek isteyeceğinize eminiz!

Doğumu yaklaşan güzel anneler; artık hastane odanızın süsü, misafirlerinize vereceğiniz hediyelikler ve ikram edeceğiniz yiyecek-içeceklerle ilgilenmenin vakti geldiyse, o zaman hem güzel bir gelenek hem de yeni doğum yapmış anne için oldukça faydalı olan lohusa şerbeti nedir, faydaları nelerdir, gelin hep birlikte bakalım.

Lohusa Şerbeti

Anne Sütünü Artırır! Kalp GözHamile Kadın Emojisi

Anne sütüyle beslenme, bir bebek için en ideal beslenme şeklidir.

WHO (Dünya Sağlık Örgütü) ve UNICEF ilk 6 ay bebeklerin sadece anne sütü ile beslenmesi önermektedir. Bu nedenledir annelerin daha hamilelikte başlayan “Acaba sütüm olacak mı?” korkusu.

Çünkü anneler, yavrularının en doğru ve sağlıklı şekilde beslenmelerini isterler.

Anne sütü alan bebekler, daha güçlü bağışıklığa sahip olurlar ve daha az hastalığa yakalanırlar. Doğal bir süreç olan emzirme dönemi sadece bebekler için değil, anneler için de oldukça faydalıdır.
Emzirme anne-bebek bağını güçlendirerek lohusalık döneminin daha kısa sürmesini sağlar. Anneyi de meme ve rahim kanserine karşı korur.

Bunun yanı sıra annenin kalori harcamasını sağlayarak doğum sonrası kilolarını daha kolay vermesini sağlar. Bu ve bunlar gibi daha birçok nedenden dolayı hem hastaneler hem de toplum, anneleri bebeklerini anne sütüyle beslemeye teşvik eder.

Emzirme hakkında daha fazla bilgiye ihtiyacınız varsa emzirme rehberimiz tam size göre! Hemen incelemek için aşağıdaki linke tıklayın!

https://www.bebek.com/anneler-icin-emzirme-rehberi/

Emzirme döneminde beslenmeniz hakkında daha fazla bilgiye sahip olmak isterseniz emzirme döneminde beslenme önerileri konulu makalemizi inceleyebilirsiniz.

https://www.bebek.com/emzirme-doneminde-beslenme-onerileri/

Lohusa şerbeti de anne sütünü artırıcı etkiye sahip bir içecektir. İçerdiği tarçın, karanfil, zencefil ve karabiber karışımı annedeki süt üretimini uyarır.

Aynı zamanda sütün kalitesini de artırır. Tamamen doğal ürünler kullanılarak üretilen loğusa şerbetleri hem misafirlerinize ikram edeceğiniz bir içecek, hem de sütünüzü artırmak için lezzetli bir seçenektir.

Anne sütünün kalitesi nasıl artırılır? Konulu videomuzu izleyebilirsiniz.

YouTube video

Bebekte Gaz Oluşmasını Engeller! Ters Surat

Annelerin bir diğer büyük korkusu, yeni doğan bebeğinin gaz problemi yaşamasıdır. Biz yetişkinler bile gaz problemi yaşarken büyük rahatsızlık duyarken, henüz dünyaya gözlerini yeni açmış minicik bir bebeğin, hele ki uzun süredir beklediğimiz miniğimizin gaz problemi yaşaması bizi çok üzer.

Bazen aylarca sürebilen bu problem bebeğimizin sürekli ağlamasına, zor uyumasına ve iyi beslenememesine neden olabilir. Bu problemin oluşmasında birden çok etken vardır.

Bunlar;

  • Annenin tükettiği alerjik besinler bebeklerde gaz problemi oluşmasına neden olabilir. Bunlar inek sütü ve ürünleri, kahve, çikolata ve brokoli gibi yiyecekler olabilir. Bu nedenle annenin beslenmesi bebeğin gaz problemi yaşamaması adına oldukça önemlidir.
  • Annenin stresli ve gergin olması da bebekte gaz problemine yol açabilir. Özellikle lohusalık dönemi bazı anneler için zor geçebiliyor. Bu dönemde hem anneye hem de çevresindekilere büyük görevler düşüyor. Anne elinden geldiğince stres yapmamalı, öncelikle baba olmak üzere diğer aile bireyleri de bu dönemde anneye destek olmalıdır.
  • Bebeklerde gaz problemine neden olan bir diğer etken ise bebeklerin ilk aylarda bağırsaklarında melatonin azlığı olmasıdır.

https://www.bebek.com/lohusalikta-yapilmamasi-gerekenler-listesi/

Bu maddelere bakarak bebekte gaz oluşmasının önüne geçebilmenin büyük oranda çevresel faktörlere bağlı olduğunu görebiliriz.

Özellikle annenin stresten uzak olması ve sağlıklı beslenmesi bebek için oldukça önemli.

Çok eski bir gelenek olan lohusa şerbeti de hem anneye hem de bebeğe faydalı bir içecektir.

Bu şerbet anneyi rahatlatıp sütünü artırmaya yarayarak aynı zamanda anneyi stresten uzaklaştırır.

Dolayısıyla bu durum bebekte gaz oluşmasının önüne geçer. Bu da lohusa şerbetinin hem anne hem de bebek için oldukça faydalı olduğunun bir kanıtıdır.

Annede Tatlı İhtiyacı Oluşmasını Engeller! Kalp Göz Emojisi

İstisnalar dışında hepimiz tatlı yemeyi severiz. Ancak bu lezzetli gıdaları çok sık tüketmek hem bizim hem de bebeğimizin sağlığı açısından iyi değildir.

Bu nedenle canımız her tatlı çektiğinde bol kalorili tatlılara yönelmemeliyiz. Bu hem kilo almamıza neden olur hem de diyabet, karaciğer yağlanması gibi farklı hastalıklara yol açabilir.

Canımız tatlı istediğinde meyvelerden veya az şekerli sütlü tatlılardan destek alabiliriz. Ancak bu isteğimizi bastırmanın bir başka yolu daha var.

Bu kadar eski bir geleneğin, pek çok açıdan faydalı olmasına şaşırmamak gerekir ki, lohusa şerbeti faydaları arasında özellikle içerdiği tarçın sebebiyle annedeki şekeri dengeleyip şeker isteğini azaltması da yer alır.

Böylece anne hem sağlıklı bir içecek tüketmiş olur hem de fazlası kendisi ve bebeği için zararlı olacak tatlı isteğini köreltir.

Doğum Yapacak Annelere Kolay Ulaşabilecekleri Lohusa Şerbeti! Dil Surat Emojisi

Doğumunuz sezaryen veya normal olabilir. Sezaryen doğum genellikle planlı olsa da bazen normal doğumun gerçekleşemediği zamanlarda da gerçekleşebilir. Bu nedenle siz siz olun, doğum şekliniz ne olursa olsun her daim doğuma hazırlıklı olun.

Öncelikle sizin ve bebeğinizin hastanede ihtiyacı olabilecek malzemelerin listesini çıkarın ve onları temin ederek kendinize bir çanta hazırlayın.

https://www.bebek.com/dogum-oncesi-ihtiyac-listesi/

Ancak hazırlıklar sadece bununla bitmiyor. Kendinizi, oldukça heyecanlı ve birazcık da stresli olan bu dönemde daha iyi hissetmek için hastane odanızı süsleme işine girişebilir, sizi ve bebeğinizi görmeye gelecek misafirler için yiyecek-içecek hazırlayabilirsiniz.

Lakin karnınız burnunuzda tüm bu detaylarla tek tek ilgilenmek sizi yorabilir. Bu nedenle süsleme için bir yakınınızdan yardım isteyebilir, misafirlerinize ikram edebileceğiniz bebek çikolataları yaptırabilirsiniz.

Tabii lohusalık döneminde size ve bebeğinize oldukça faydalı olan geleneğimizi de sakın unutmayın!

Ali Ünyazıcı’nın özel tarifiyle hazırlanmış, boyar madde içermeyen ve tamamen doğal ürünler kullanılarak formüle edilmiş 1 litrelik lohusa şerbeti şişelerinden dilediğiniz kadar satın alarak hiç uğraşmadan lezzetli şerbetinize kavuşun.

Doğumun o tatlı telaşında bir de şerbet kaynatmakla uğraşmayın. Hem misafirlerinize ikram edin hem de siz içerek faydalanın! Kırmızı Kalp

Lohusa Şerbeti ve 4 Faydası!

 

Doğal Lohusa Şerbetine kolay ulaşabilmek için aşağıdaki linke tıklayın!

https://www.e-bebek.com/ali-unyazici-lohusa-serbeti-1-lt-p-aus-9977/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Doğum Çeşitleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğum Öncesi İhtiyaç Listesi

Hamileliğin Son Günlerinde Kusmak