Doğum sonrası şikayetler

Doğumdan hemen sonra ciddi problemler meydana gelebilir. Bu nedenle lahusa, minimum 24 saat kontrol altında kalmalıdır. Sık sık tansiyon ölçümleri yapılmalı ve kanamalar kontrol edilmelidir.

Kanamalar

Erken lohusalıkta görülen en belirgin problem kanamalardır. Normal doğumun ardından, 500 mililitreden fazla kanama görülmesi pek normal bir durum değildir. Bunun en ciddi nedeni “atoni’dir.

Atoni, doğumun ardından rahmin kasılmamasıyla birlikte açıkta olan damarların kanamamasıdır. Bu durum oldukça acildir ve hayati tehlike taşımaktadır.

Uygun olmayan ortamlarda doğum yapan annelerde atoni gerçekleşirse ve acil müdahale gerçekleşmezse anne hayatını kaybedebilir. Bu nedenle evde yapılan doğumlar oldukça risklidir.

Emboli

Emboli de annenin hayatını riske atan başka bir problemdir. Bebeğin amniyon sıvısı, annesini kan dolaşımına geçer ve buradan da akciğerler beyin gibi organlara giden damarlar tıkanır. Ne yazık ki tedavisi çok zordur.

Enfeksiyonlar

Doğumun ardından ilk 24 saat sonra, anne vücudunda ateşle beraber enfeksiyonlar ortaya çıkabilmektedir. İdrar yolu ve meme enfeksiyonu en sık ortaya çıkanlarıdır. Çoğu annede rahim içi iltihabı da görülmektedir.

Daha çok ilk üç gün içinde ortaya çıkar ve annenin ateşi 40 dereceyi görebilir. Tedavi olarak yatak istirahati ve bol sıvı desteğiyle birlikte antibiyotik önerilmektedir.

Önleminizi Alın

Kanama durumunuzu ve vajinal akıntınızı kontrol edin. Aşırı bir durum görüldüğü taktirde hemen doktorunuzu arayın.

Tuvaletten sonra bir iki dakika temiz su ile temizlenin. Arkadan öne değil, önden arkaya temizlemeye özen gösterin.

Ev içinde ufak tefek işler yapmaya başlamanız hem kendinize olan güveninizi arttıracak hem de kan dolaşımınızı dengeleyecektir.

Kabızlık için, dışkıyı yumuşatan gıdalar tüketip bol sıvı içmelisiniz.

Banyo sırasında vajinanın yıkanması risklidir.

Normal doğum yaptıysanız dikişleriniz muhtemelen sağ tarafınızda olacağı için, sağ tarafınıza fazla yüklenmeyin.

Doğum sonrası egzersizlere başlamak için 6 hafta bekleyin. Başladığınızda da, kaslarınızı aşırı zorlayacak hareketlerden kaçının.

Doğum sonrası bir süre cinsel hayatınız olmayacaktır. İsteksiz olmanız çok normal. Cinsel isteğiniz 12. haftadan sonra geri dönecektir. Doğumdan 25 gün sonra cinsel ilişki yaşanmasında bir problem yoktur.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.