Hamilelik Sonrası Bacak Şişmesi

Gebelik döneminde anne adaylarının en çok şikayetçi oldukları sorunlardan biri de bacaklarda oluşan şişliklerdir. Bacaklarda oluşan şişliklerin nedeni vücutta fazla sıvının tutulmasıdır. Gebelik döneminde vücut, daha çok suya ihtiyaç duyar. Hem bebek için destek sağlanması hem de doğum için eklemlerin hazırlanması için vücut suya gereksinim duyar. Bu sebepten dolayı gebelik sürecinde anne adayları çok su içer ve tüketilen suyun büyük kısmı vücutta kalır.

Vücuda alınan suyla birlikte, gebelik sürecinde alınan kilolar da bacaklarda şişliklere sebep olur. Aşırı kilo alımının büyük bir kısmı da sıvı artışından kaynaklanmaktadır.

Bacaklardaki şişlikler, doğum gerçekleştikten sonra da devam edebilir. Ancak endişe edilecek bir durum yoktur. Bacaklardaki şişlikler yaklaşık 20 gün sonunda kendiliğinden kaybolur. Bu süreyi minimumda tutmak yani şişlikleri en kısa sürede gidermek için bazı önlemler almak gerekmektedir.

Peki hamilelikten sonra, bacaklarda oluşan şişlikleri ortadan kaldırmak için ne yapılmalıdır? Öncelikle ayaklarınızı yukarıya kaldırmak, şişlikleri önlemek açısından önemlidir. Bacaklarınızı yüksek bir yere koyarak dinlendirin. Bacaklarınızı uzattığınız bölge sizden yukarıda olmalıdır. Bacaklarda oluşan şişliklerin ortadan kaldırılmasında çok etkili bir yöntemdir.

Dengeli beslenmeye dikkat etmelisiniz. Dengeli beslenmek hamilelik döneminde meydana gelen şişlikleri gidermek konusunda oldukça etkilidir. Özellikle, gebelikte tuz tüketimini azaltmaya özen göstermeliyiz. Eğer fazla miktarda tuz tüketirseniz, bu durum vücutta sıvı birikmesine yol açar.

Hamilelikte rahat ve bol kıyafetler tercih etmek, kaşıntı ve bir çok problemi giderme konusunda etkili olduğu gibi bacaklardaki şişmeyi giderme konusunda da etkilidir. Hem hamilelik döneminde hem de sonrasında rahat ve bol giysiler tercih etmelisiniz. Giydiğiniz kıyafetlerin bacaklarınızda oluşan şişliklere baskı uygulamamasına özen göstermelisiniz.

Mutlaka doktor kontrollerini aksatmamalısınız. Normalde hem hamilelik döneminde hem de sonrasında oluşan şişlikler kendiliğinden kaybolur ve endişelenecek bir durum oluşmaz. Ancak bazı durumlarda bu şişlikler vücudun başka bölgelerinde de aniden çıkabilir. Bu durum başka rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Bu sebepten dolayı hamilelik döneminde doktor kontrollerini aksatmamalısınız.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! 🤰 https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ [/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın