Gebelik Sonrası Unutkanlık

Annelik süreci daha hamile kalmadan önce başlar. Çünkü bir kadın kendini gebeliğe ve anne olmaya hazır hissetmek ister. Vücudun ve psikolojik yapının da buna uygun olması gerekir.

Anne adayların uzun zahmetler sonucu nihayet dokuzuncu ayın sonunda dünyanın en güzel duygusu olan annelik ile tanışır ve hayatı tamamen farklılaşır. Peki, hayatımızı değiştiren hamilelik ve annelik vücudumuzda ne gibi değişikliklere neden olur, onlara bakmak gerekirse aşağıdaki bilgilere göz atmakta fayda vardır.

Anne Olduktan Sonra Vücudumuzda Meydana Gelen Değişiklikler

Hamile kaldığınız andan itibaren kilo almaya başlarısınız. Kilo artışı bebeğin gelişmesi ve vücudunuzun kendini hazırlaması için oluyorsa bunda bir sıkıntı yoktur. Ancak aşırı bir şekilde kilo alınıyorsa bu hem doğumu hem de doğum sonrası kilo vermeyi oldukça zorlaştıracaktır.

Bununla beraber çocuk anneden gerekli tüm vitamin ve mineralleri emdiği için anne halsiz düşebilir ve bir takım vitaminlerin eksikliğini yaşamaya başlayabilir. Hamile bir bayanın bu süreçte sağlıklı beslenmesinin üstünde durulmasının sebebi sanılanın aksine bebek sağlığından ziyade annenin güçsüz kalmaması içindir.

Gebelik sonrası unutkanlığa sebep olan vitamin eksikliklerinin başında B vitamini eksikliği gelir. B vitamini anne vücudunda yeteri kadar olmazsa annede unutkanlık, dikkat dağınıklığı ve aşırı duyarlılık gibi haller meydana gelir.

Hatta unutkanlık öyle bir hal alır ki hamile bayan elindeki anahtarı başka yerlerde arayabilir, mutfağa gidip alacağı nesneyi almadan oturma odasına dönebilir. İşte tüm bunları annenin bebeğini beslerken kendindeki vitaminleri ona vererek kendisinin güçsüz kalması ve unutkanlığın artmaya başlaması ile ilgili süreçlerdir.

Unutkanlık İçin Neler Yapmalıdır?

Unutkanlık aşırıya kaçarsa gündelik hayatı zorlaştırır ve kişilerin sosyo psikolojik hayatları üzerinde menfi etkiler yapar. İşte bu yüzden anne adayları hem hamile kalmadan önce gebelik sırasında hem de doğumdan son B vitamini ve folik asitten yana zengin besin maddelerinin tüketilmesi ve böylelikle hem annenin hem de bebeklerin sağlıklı bir şekilde hayatlarına devam edebilmesi açısından önemlidir. Doğum sonrası unutkanlığın bir diğer sebebi ise aşırı yorgunluktur. Bu sebeple dinlenmeye önem verilmelidir.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 👶[/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın