Doğum Sonrasında Görülen Şişlikler

Bayanlar hamilelik sırasında ayaklarda, ellerde ve hatta bacaklarda da şişlikler yaşayabilir. Bu durum da gayet normaldir. Doğum sonrasında ise yavaş, yavaş şişlikler tam iki ay sürmektedir. Karın duvarında şişlikler ve aynı zaman da değişiklikler de görülebilir. Doğum sonrasında oluşan şişlik ve değişimler beş ay kadar sürmektedir. Karın bölgesinde de genişlik olabilir. Ayaklarda, ödem ve ya varislerde bazı bayanlarda görülmektedir.

Eğer şişliklerinde ağrılar oluyorsa doktorunuza mutlaka söylemelisiniz. Ya da şişkinliklerinizden rahatsız oluyorsanız evinizde hamilelik sürecinde egzersiz yapabilirsiniz. Unutmayın ki egzersizler bayanların şişkinliklerine ve fazla kilolarına karşı iyi gelmektedir. Doğum sonrası şişkinlikler hakkında daha çok ve daha da fazla bilgiler almak için sitemize girmeniz yeterli olacaktır. Bundan kesinlikle emin olabilirsiniz. Doğum sonrasında şişkinliklerinden rahatsız olan bayanlar bol yürüyüş ve bol su içmeleri gerekmektedir. Bol su içmek çok yararlıdır.

Hem bebeğinizi emzirmek için sütünüz artmış olacak hem de şişkinliklerinizde yavaş, yavaş çözülecektir. Ara öğünlerde hafif besinler ve meyveler tüketebilirsiniz. Akşam öğünlerinizde mutlaka hafif besinler ve yağlı olmamalıdır. Düzenli ve dengeli beslenme de çok önemlidir.

Dengeli ve düzeli beslendiğiniz zaman şişkinlikleriniz de ortadan kalktığını göreceksiniz. Öncelikle sabırlı olmalısınız. Vücuttaki şişkinlikler hemen atılmaz. En az beş ay şişkinliklerin kaybolması sürmektedir. Bununla birlikte kafein ve asitli içecekleri de içmemeniz gerekmektedir. Hamilelik sürecinde kahve, çay ve kolayı kesinlikle içmemelisiniz. Ayrıca alkol ve sigaradan da uzak durmalısınız.

Eğer isterseniz diyetisyen ile danışabilirsiniz. Şişkinliklerden rahatsız olan bayanlar öncelikle hamur işi, kızartma, kafein ve asitli içecekleri bırakmalısınız. Aynı zaman da her gün bir saat yürüyüş yapmak da şişkin ödemlerinizi atmanıza yardımcı olacaktır. Çok fazla enerji harcamak da bazı bayanlar da şişkinlikleri atmaz.

Doktor kontrollerinizi de kesinlikle ihmal etmeyiniz. Sağlıklı olmak şişkinlikleri daha çok atılmasına yardımcı olacaktır. Çok daha çabuk kilo ve şişlik hallerinizden kurtulmak için sağlıklı olmak, dengeli beslenmek çok önemlidir. Bütün bunları yaptığınız zaman şişkinlik ve fazla kilolarınız da ortadan kalkacaktır. Bu konuda sitemizde daha çok bilgi alıp öğrenebileceksiniz. Bu sitedeki bilgiler sayesinde merak ettiklerinizi de buradan öğrenebileceksiniz.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ [/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın