Hamilelik sonrası yapılan egzersizler

Hamilelik her kadın için zor ve meşakkatli bir süreçtir. Bu süre boyunca kadın hem fiziksel hem de psikolojik olarak değişiklikler yaşar. Fiziksel olarak kilo almak ise doğum sonrasında kadınların en çok şikayet ettikleri durumlar arasındadır. Hamilelik boyunca alınan kilolar, vücudun ihtiyacı olduğunda kullanabileceği yağlardır. Yani bebekle birlikte kilo almak hamilelik süresince olağan bir durumdur.

Alanında uzman olan doktorlar gebelik süresince 8-12 kilo arası, kilo almanın normal olduğunu belirtiyor. Ancak hamilelik sonrası fazla kilolar, bazı durumlarda yeni annelerin de psikolojisini bozabiliyor. 9 ay boyunca yavaş yavaş alınan kiloları, doğum yaptıktan sonra hemen 1-2 ay içinde vermeniz pekte mümkün değil. Olmayacağı gibi sağlıklı bir davranışta değil.

Doğum yaptıktan sonra kilo vermek istiyorsanız ve hala bebeğinizi emziriyorsanız, sütün kalitesini ve miktarını olumsuz etkileyen yöntemlerden kaçınmalısınız. Çünkü emzirme süresince bebeğiniz, sizin sütünüzden besleniyor ve onun sayesinde gelişir. Bununla birlikte bir diyet programı uygulamak istiyorsanız da alanında uzman bir diyetisyenden yardım almanız, bu konuda ki en mantıklı hareket olacaktır. Diyet programı ile birlikte hamilelik sonrası yapılan egzersizler sayesinde de kilo vermenizi daha sağlıklı hale getirebilirsiniz.

Egzersiz ile beraber yapılması gerekenler

Yeterli ve dengeli beslenme biçimi ile hem anne hem de bebek için yararlı olacaktır. Zaten yavaş yavaş alınan kiloları, yine 9 ay içinde yavaş yavaş verdiğinizi göreceksiniz. Bu konuda öncelikle bebeğinizi düşünerek, sabırlı davranmanız gerekiyor. Doktorların birden kilo vermeme konusundaki ısrarları ise o dönemde hem annenin kendi sağlığı hem de bebeğin sağlığı için daha çok enerji, protein, vitamin ve mineral alması gerektiği içindir.

Emziren annelerin, bu dönem boyunca günde en az 500 kalori almaları gerekir. Hamilelik döneminde normalden fazla kilo alan ve öncesinde de çok kilolu olan anneler, emzirme döneminde vitamin ve mineral alınımına özellikle dikkat etmelidir. Bu duruma özen göstererek ayda 2 kiloya kadar kilo verebilirler.

Bebeğini emziren annelerde, günde 1500 kaloriden daha düşük diyetler asla uygulanmamalıdır. Belirtilen seviyenin altındaki kalori alımı, sütün miktarını ve kalitesini olumsuz yöne etkileyecektir.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
  • Gizlilik politikasını ve Kişisel veri aydınlatma metnini okudum ve kişisel verilerimin işlenmesine onay veriyorum.

Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.