emzirirken yardımcı olan ürünler

Emzirme Minderi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Uzun bir bekleyişin ardından, minik bebeğinizi sonunda kucağınıza aldınız ve onun mis kokusuna kavuştunuz. Bebeğiniz de dünyaya gözlerini ilk açtığı andan itibaren sizin kokunuza ve sıcaklığınıza ihtiyaç duyacaktır.

Yavrunuzun karnını doyurduğunuz, onu emzirdiğiniz zamanlar ise bebeğinizin bu ihtiyacını giderebildiği en özel anların başında gelir.

Hem anne-bebek ilişkisinin temellerinin atılabilmesi hem de bebeğinizin sağlıkla büyüyüp gelişebilmesi için emzirme çok önemlidir.

Bebeğiniz 2 yaşına gelene kadar mümkünse onu anne sütüyle beslemeye devam etmeniz tavsiye edilmektedir. Ancak miniğiniz büyüdükçe, gün içerisinde onu sık sık emzirmekte, onu tutmakta ve uygun pozisyonu bulmakta zorlandığınızı ve yorulduğunuzu hissedersiniz.

Bir emzirme minderi edinerek, beslenme saatlerini hem bebeğiniz hem de kendiniz için daha keyifli bir hâle dönüştürebilmeniz mümkün!

Emzirme Rehberi

https://www.bebek.com/anneler-icin-emzirme-rehberi/

Emzirme Döneminde Beslenme Önerileri

https://www.bebek.com/emzirme-doneminde-beslenme-onerileri/

Peki emzirme yastığı nedir, faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır?

Emzirme Minderi Nedir? Çeşitleri Nelerdir?

Kucağınızda tutarak, üzerine eğilerek veya yan yatarak… Her anne mutlaka bebeğinin anne sütünü en iyi şekilde alabilmesi için farklı emzirme pozisyonlarını denemiştir.

Emziren anneler için üretilmiş emzirme minderleri, bu aşamada oldukça fayda sağlamaktadır.

Emzirme minderi, bebeğinizi beslerken üzerine yatırabileceğiniz, yavrunuzun baş ve kalça kısmından desteklenmesine yardımcı olan, içi elyaf dolgulu bir çeşit yastıktır.
Bebek emzirme yastığı olarak da bilinen bu minderler, kalın iç dolguları sayesinde bebeğinizi daha yüksekte tutmanıza ve eğilmeden emzirebilmenize olanak sağlar.

Emzirme minderlerinin bazı çeşitleri vardır;

 • C şeklinde olanlar: Hilal şeklini andıran ve en sık tercih edilen modellerdir. Bu modellerde, kullanma isteğinize ve rahatlığınıza göre belinize önden veya arkadan yerleştirerek destekleme yapabilirsiniz.
 • Cırt cırtlı olanlar: Bebeğinizi minderin üzerine yatırarak popo kısmından cırt cırt vasıtasıyla mindere bağladığınız modellerdir. Bebeğinizin kaymadan sabit bir pozisyonda durabilmesine olanak tanır.
 • İçi oyuntulu olanlar: İnce bir yatak görünümüne sahip, dikdörtgen ve ortasında bebeğinizi yerleştirebileceğiniz bir oyuntusu olan modellerdir.
 • Sırt destekli olanlar: Bel ve sırt ağrılarınızı önlemeye yardımcı olacak bir minderi olan modellerdir. Bir ucuna bebeğinizi yatırıp diğer ucuna sırtınıza yerleştirerek kullanabileceğiniz bir tasarıma sahiptir.

Neden Bebeğime Emzirme Minderi Almalıyım?

Yavrunuzla aranızdaki bağın oluşması ve katlanarak güçlenmesi için, bebeğinizle kurduğunuz temas çok büyük önem taşımaktadır.

Bebekler bu şekilde kendilerini daha güvende hissederler ve annelerine daha çok bağlanırlar. Yenidoğan bebeklerin anneleri ile bu teması kurabildikleri mucizevi emzirme zamanları, bu sebeple oldukça değerlidir.

Yenidoğanlar ilk aylarda günde ortalama 8-10 kez emme ihtiyacı hisseder.

Bu emzirme anları anneler ve bebekleri için çok kıymetlidir. Ancak neredeyse saat başı bebeğinizi emzirmek durumunda olmanız, bir süre sonra sizin için yorucu bir rutine dönmeye başlar. Emzirme esnasında yavrunuzu sürekli kucağınızda tutmak, bel ve sırt ağrılarınızın artmasına neden olabilir.

Üstelik gün geçtikçe büyüyen ve ağırlaşan bebeğinizi tutmak da gitgide zorlaşacaktır.

Bebeğinizde gaz sorunu ve bağırsak problemlerinin meydana gelmemesi amacıyla uygun emzirme pozisyonunu da sağlamanız gerekir.

Aksi halde, bebeğiniz hava kabarcıkları yutabilir, bu da gaz sancısına yol açabilir.

Her iki tarafın da beslenme anlarını huzurlu ve keyifli bir şekilde geçirebilmesi amacıyla emzirme minderi kullanmak uygun olacaktır.

Emzirme Minderinin Faydaları Nelerdir?

Minik bebeğinin karnını doyururken bir annenin keyfine diyecek yoktur. Fakat gerek evde, gerekse dışarıda zaman ve mekan fark etmeksizin emzirmeniz gerektiğinde bazı sıkıntılarla yüz yüze gelebilirsiniz.

Basit bir yastık gibi görünse de, emzirme minderinin faydaları bilinenden oldukça fazla. Peki bu faydalar neler?

 • Emzirme yastıkları, yanlış tutuş pozisyonlarından kaynaklanan bel, sırt ve kol ağrılarını azaltarak konforlu bir emzirme deneyimi yaşamanızı sağlar.
Emzirme minderi, bebeğinizin doğru emme pozisyonunu almasına yardımcı olur.
 • Doğru pozisyonda beslenebilen bebeğinizin kusma, sütü geri çıkarma gibi durumları daha az yaşadığını görürsünüz.
 • Minderin yüksekliği sayesinde yavrunuzun memeyi kavraması için eğilmenize gerek kalmaz.
 • Yumuşak dokulu ve ergonomik yapıya sahip olan bu minderler ile bebeğiniz daha konforlu olur ve uykuya dalması daha kolay gerçekleşir.
 • 6 aylık olduktan sonra emeklemeye ve oturmaya başlayan bebeklere yardımcı olması amacıyla kullanılabilir. Bebek oturma minderi olarak da tercih edilen bu minderler ile bebeğinizin sabit bir oturma pozisyonu yakalamasına destek olursunuz.
 • İkiz bebek sahibi aileler için oldukça kullanışlıdır. Bu yastıklar, iki bebeğinizi de aynı anda emzirebilmenize olanak tanır.
 • Dışarda, parkta, misafirlikte hatta arabada bebeğinizi rahatlıkla emzirebilmenize yardımcı olur.

emzirme minderi Emzirme Minderi Nasıl Kullanılır?

Emzirme yastıkları hakkında annelerin en çok merak ettikleri konu, bu minderin nasıl kullanıldığı ile ilgilidir.

 1. Öncelikle minderi belinize, açık kısmı arkanızda kalacak şekilde yerleştirmelisiniz. Bazı anneler daha rahat kullandıkları gerekçesi ile açık kısmı ön taraflarına getirerek arkalarına yaslanıp bebeği de minderin kenarına yerleştirmeyi tercih edebilmektedir.
 2. Minderinizi yerleştirdikten sonra, yastığın düzgün yerleştiğinin kontrolünü yapıp bebeğinizi minderin üzerine koyabilirsiniz.
 3. Arzuya göre kolunuzla bebeğinizin başını minderin alt kısmından destekleyebilirsiniz.
 4. Emzirme minderi sayesinde bebeğiniz daha yüksekte duracağından, eğilmenize gerek kalmadan onu beslemeye başlayabilirsiniz.
 5. Bebeğinizin oturma şeklini desteklemek amaçlı kullanımlarda, yavrunuzu minderin ortasına destekleyerek oturtabilirsiniz.

Bebek Emzirme Minderi Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Bebeğiniz 2 yaşına gelene kadar sizinle bütünleşecek olan emzirme minderinizi seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar olacaktır.

 • Alacağınız minderin üst kumaşının pamuk olmasına özen gösterilmelidir. Böylelikle yumuşak dokulu minderiniz bebeğinizin tenini rahatsız etmeyecektir.
 • Yastığın iç dolgu malzemesinin elyaf olmasına dikkat edilmelidir.
 • Üzerinde düğme, boncuk gibi aksesuarlar bulunmayan modelleri tercih etmeye önem verilmelidir. Aksi halde, bebeğiniz bunlarla oynarken koparıp ağzına atabilir.
 • Hijyen açısından makinede yıkanabilen kumaş ile üretilmiş tasarımlar arasından tercih yapılmalıdır.
 • Mümkün olduğu kadar ince modeller yerine yüksek modeller arasından seçim yapılmalıdır. Bebeğiniz ne kadar yüksekte bulunursa, o kadar rahat bir emzirme gerçekleştirme imkânınız olacaktır.
 • Minderin üretildiği malzemelerin antialerjik ve antibakteriyel özellikte olması gerekir.
 • Bebeğinizi terletmeyecek bir ürün olmasına dikkat edilmelidir.
 • Elastik yapıya sahip bir model tercih edilmelidir. Uzun süreli kullanımda minderinizin deforme olmasının önüne geçebilmek için emzirme minderinde olması gereken önemli bir özelliktir.

Minik yavrunuza emzirme minderi alırken bu hususlara önem vermeniz, emzirme minderinizi uzun süre kullanabilmenize olanak sağlayacaktır.

Emzirme minderlerine kolay ulaşmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın!

https://www.e-bebek.com/search?text=emzirme+minderi

Post navigation

Bir yanıt yazın

COVİD-19 Döneminde Hamile Psikolojisi

8. Ay Gebelikte Beslenme

Kuvöz Nedir? Bebeklerin Kuvöze Alınma Nedenleri?