dogum-sonrasi-sarkan-gobekten-nasil-kurtulunur

Doğum Sonrası Sarkan Göbekten Nasıl Kurtulunur?

Kimi anne adayı hamilelik sırasında dengesiz ve sağlıksız beslenmenin sonucu olarak fazladan kilo almaktadır. Doğumdan sonra metabolizmanın hamilelik dönemine kıyasla daha yavaş çalışmasından dolayı, gebelik esnasında alınan fazla kilolardan kurtulmak normale göre daha zordur. Dolayısıyla hem gebelik esnasında hem de sonrasında bilinçli yaşamak doğum sonrasında sarkan bir göbeğin ihtimalini en aza indirgemektedir.

Beslenmeniz nasıl olmalı?

Fasulye, kuru fasulye, nohut, mercimek, kiraz, vişne, çilek, böğürtlen, kuru kayısı, kış meyvelerinin taze sıkılmış suları kilo vermede en etkili yiyecekler arasında sıralanmaktadır. Bu gıdalar tok tutma hissine yol açtığından normalden fazla yemenin doğal olarak önüne geçer ve fazladan kilo almayı engeller. Günde 20 ile 25 gr arasında tüketimi öngörülen bu gıdalarla beraber lifli yiyeceklerin tüketimi de önerilmektedir. Böylece vücuttaki fazla ödem de atılarak ihtiyaç duyulmayan yağlardan kurtulunur. Lifli gıdaların fazla tüketimi şişkinliğe ve rahatsızlığa yol açabilir. Bunun yanı sıra uzun süre aç kalmak da çok yanlıştır. Hele ki aç kaldıktan sonra çabuk doymak adına tüketilen çok yağlı karbonhidrat ve proteinlerin de şişliğe ve rahatsızlığa yol açtığı bilinmektedir.

Buzlu soğuk su içmek vücudun kendini ısıtmasına ve dolaylı yoldan kilo verilmesine vesile olur. Kan basıncının düşmesine ve adet öncesi dönemi rahat atlatmaya yardımcı olan bu metod doygunluk hissine neden olur ve daha az yemeyi sağlar. Alkolden hem hamilelik esnasında hem de sonrasında uzak durulmalıdır. Bira ve likör kortisol seviyesini yükseltir ve yağların göbek çevresinde toplanmasına neden olur. Özellikle alkolle beraber tüketilen cips ve benzeri yağlı yiyeceklerin aşırı kilo yapması sarkan göbekten kurtulmaya yardımcı olmayacaktır.

Yine su dışındaki karbonatlı içeceklerin ve diğer gazlı içeceklerin karnı balon gibi şişirdiğini unutmamalısınız. Tuzun vücutta su tutma eğilimi sebebiyle kullanımı önerilmemektedir. Kaya ve deniz tuzu yerine himalaya tuzunun kullanılması çok önemlidir. Himalaya tuzunun hiçbir zararı olmadığı gibi vücudun ihtiyacı olan mineralleri sağladığından yararı vardır.

Beslenmenin yanı sıra hayat koşulları ve annenin fiziksel doğasına uygun olarak egzersiz ve spor önerilmektedir. Tüm vücudu çalıştıran yüzme hamilelik sonrasında annelere sıkça önerilmektedir. Anabolik egzersizler kardio etkisi yarattığından karın çevresindeki yağların erimesi kolaylaşır ve hızlanır. Basenlerinizi sıkılaştırmak için bisiklete binmek birebirdir.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 👶[/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın