Evolvia İmage

Doğum Sonrası Jimnastik

Hamilelik döneminde anne adayları fizyolojik olarak çok sayıda değişikliğe uğrarlar. Bunlar arasında anne adaylarının en çok şikayetçi oldukları konu ise gebelik süresince aldıkları kilolardır. Doğum sonrasında takip edilen lohusalık döneminden sonra bu kiloların verilmesi daha kolay olacaktır. Ancak bu sırada annenin çok hızlı bir şekilde kilo vermesi hem kendi sağlığı hem de bebeği için zararlı olabilir. Bu sebepten anne bir diyet programı uygularken sabırlı olmalı ve doğum sonrası jimnastik de yapabilir. Jimnastik yaparken de bebeğinizle birlikte vakit geçirebilirsiniz.

1-Karın sertleşmesi için

Sırtüstü yere uzanın ve bacaklarınız havada olacak şekilde üst üste koyun. Bebeğinizi de karnınızın üzerine oturtun. Bebeğinizin sırtı, oyluklarınıza yerleşik biçimde oturmalı ve bu sırada da iki elinden tutun. Karnınızı içinize çekerken, aynı zamanda da kasmalısınız. Bu şekilde başınızı ve vücudunuzun üst kısmını yukarı doğru kaldırmaya çalısın. İlk başlarda kendinizi zorlamamalısınız.

2-Göbek bölgesi için

Sırtüstü yere uzanın ve böbreklerinize destek olması için katlanmış bir havlunun üzerine uzanın. Dizlerinizi kırın ve ayaklarınızı sağlam bir şekilde yere basın. Bebeğinizin sırtı, oyluklarınıza gelecek şekilde yerleştirin. Basen kaslarınızı gerin ve karnınızı içeri çekin. Yavaşça üst göğsünüzü kaldırın. Bu sırada bebeğinizi de bir elinizle tutmayı ihmal etmeyin. Diğer elinizi de çapraz dizinize doğru uzatın. Bu hareketi en az 8 kere tekrarlamalısınız. Biraz ara verdikten sonra aynı hareketi diğer elinizle de yapın.

3-Mideyi germek için

Bebeğinizi sırtüstü uzanmış bir şekilde üzerinize alın ve yüzüstü yatın. Karnınızın olduğu bölgeye havlu koymayı unutmayın. Aynı şekilde bebeğiniz için de bir havlu ayarlayın. Bu şekilde avuçiçleriniz yere değecek şekilde, kollarınızı uzatarak bebeğinize yaklaşmaya çalışın. Karın kaslarınız kasıldığı sırada 15-60 saniye arasında bu şekilde kalmalısınız.

4-Sırtı ve kalçaları sıkılaştırmak için

Sırtüstü bir şekilde yere uzanın ve bebeğinizi de karnınıza oturdun ancak tutmayı ihmal etmeyin. Şimdi teker teker olmak üzere, bacaklarınız kalçanızdan dik bir şekilde yukarı kaldırın ve indirin. Bu hareket en az 8 kez yaptıktan sonra dinlenin ve diğer bacağınız için de yapın.

5-Sırtı güçlendirmek için

Sırtüstü uzanmış bir şekilde kollarınızı sırtınızda birleştirin. Kürek kemiğinizi gerin ve başınızı en az 8 olmak üzere kaldırın. Bu şekilde sırtınızın üst bölgesinde bulunan kasların çalışmasını sağlayacaksınız.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 👶[/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın