Doğum Sonrası Lekeleri Nasıl Geçer?

Hamilelik sürecinde hormonlara bağlı değişimlerin yol açtığı lekelerin meydana gelmesi doğaldır. Hamilelik döneminde ortaya çıkan bu lekelerin güneş ışınlarıyla birlikte daha çok arttığı görülür. Eğer bu lekeler tedavi sürecine girmezse kalıcı olabilir. Hamilelikte ortaya çıkan bu lekelerin giderilmesi için kesin bir çözüm yoktur ancak alacağınız önlemlerle lekeleri azaltabilirsiniz.

Hamilelik lekeleri için ne yapmak gerekir? Bu lekelere başka bir adla doğum lekesi de dendiğini ifade edelim. Lekeler genellikle kahverengi olmakla birlikte uygulanacak tedaviler ile azaltılabilir ya da hafifletilebilir. Hormonlara bağlı değişimlerin bu lekelere sebep olduğundan bahsetmiştik. Hamilelikte cilt renginde değişimler yaşanması doğaldır. Lekeler genellikle yüz ve karın bölgesinde ortaya çıkar. Eğer bu lekeleri tedavi ettirmek istiyorsanız 6 ay beklemeniz gerekecektir.

Hamilelik lekelerinin tedavisi için, bu alanda uzmanlaşmış bir dermatoloji hekimine başvurulmalıdır. Lekelerin güneşle temasının önüne geçilmelidir. Güneşe çıkılması zorunluysa güneş kremi kullanmayı ihmal etmemeniz gerekir. Kapalı havalarda bile güneş kremi kullanmayı unutmayın. Böylece lekelerin kalıcı olmasını engelleyebilirsiniz. Geçici bir çözüm olarak lekeleri makyajla kapatabilirsiniz.

Hamilelik sonrası oluşan lekeler sadece yüzde ortaya çıkmaz. Boyun ve göğüs dekoltesinde de ortaya çıkan bu lekelerin güneş gördüğü zaman düzelmediğini unutmamalıyız. Güneşe maruz kalan lekenin tedavisi çoğunlukla mümkün olmaz. Lekeler güneşle temas ettiğinde, ciltteki pigmentasyon artar. Bu nedenden dolayı lekeler kalıcı olarak yerleşir.

Gebelikte oluşan lekeler yalnızca hamilelere özgü değildir. Eğer doğum kontrol hapı kullanıyorsanız gebelik lekesi sizde de görülebilir. Bununla birlikte ultraviyole ışınlarıyla etkileşime geçen makyaj ürünleri kullananlarda ve ağda yaptıktan sonra güneş ışığına maruz kalan kadınlarda hamilelik lekesi görülebilir.

Genelde kadınlar tarafından denenen yöntemler; renk açıcı kremler, bitkisel karışımlar, güneş kremleri, peeling ve lazer tedavileri olarak görülmektedir. Bu yöntemler lekelerin azalmasında yardımcı olsa da kalıcı bir tedavi yöntemine gidilmediği sürece lekeler yeniden oluşabilir.

Hamilelik lekesi için uygulanan maske ve medikal tedavi yöntemine başlamak ve üç ay boyunca devam ettirmek şarttır. Devamında 9 ay boyunca sürecek bir koruyucu tedavi sürecine gitmek gerekir. Bu şekilde lekelerin ortadan kalkması konusunda en etkili adımlar atılmış olacaktır.

 

Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 👶

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.