Hamilelik Sonrası Diz Ağrıları

Hamilelik süresince vücutta birçok değişiklik olduğu gibi iskelet sisteminde de bazı değişiklikler oluşabiliyor. Hamilelik sonrası diz ağrıları, eklem ağrıları, ayak bilek ağrıları çok olağan bir durumdur. Bu ağrıları engellemenin en önemli kolu ise doğru beslenme ve egzersizden geçiyor.

Hamilelik döneminde vücutta, iskelet sistemi birden değil yavaş yavaş ve 9 ay boyunca değişiklik gösteriyor. Aynı zamanda kemik çatı güç kaybettiği için de yıkıma uğraması, yaygın kemik ağrılarına sebep olabiliyor. Bu dönemde gevşemeye başlayan bağ yapıları, eklemlerin hareket esnasında limitlerini zorlamasına ve zedelenmelere sebep oluyor. Omurga eklemlerinin gevşeyen bağlar ve disk üzerine yapılan ağır baskı sebebiyle, çeperde yırtıklara ve bel, boyun fıtıklarına yol açıyor.

Gebelik süresince vücudun ağırlık merkezi yer değiştiriyor. Bu sebepten dolayı da postür bozuklukları oluşabiliyor. Doğum sonrasında anneler, bebeklerine daha fazla süt verebilmek için lohusalık döneminde, hamilelik döneminden daha fazla kilo alıyor. Lohusalık döneminde ve gebelik süresince alınan kiloları verilmesi gerekiyor. Çünkü alınan kiloları omurgaya yaptığı baskının azalmasıyla, ağrılarında azalması sağlanır.

Doğum sonrası ağrıların sebebi

Lohusalık döneminde, gebeyken alınmış kiloların hala verilmemiş olması, vücudun aşırı kiloya da alışık olmaması sebebiyle, bel ve sırt ağrılarını artırabiliyor. Aynı zamanda gebelik sonrasında bebekle çok fazla ilgilenilmesi gerekiyor ve sürekli anne kucağında oluyor. Bebeğinizi kaldırmak, taşımak ve emzirmek durumunda ola anneler için bu ağrılar kaçınılmaz oluyor.

Lohusalık döneminde yaşanan diz, bel, kalça, eklem ve ayak bilek ağrıları için annelerin, kalsiyum ve protein ağırlıklı beslenmesi gerekiyor. Doğum yaptıktan sonra 3-6 haftalık zaman diliminde, iskeletin hızlı bir iyileşme ve yenilenme süreci olduğu için iskeletin ihtiyacı olan besinleri, az kalorili ve zengin içerikli yiyecekler ile desteklemek gerekiyor.

Omurgaya binen yük ve bundan dolayı oluşan şekil bozukluklarını önlemek için egzersiz yapmak gerekiyor. Bel ağrısı ve kilitlenmeyi önlemek için yapılması gereken egzersiz ise pilatestir. Lohusalık döneminde yapılan pilates, duruş düzeltmek ve kas, iskelet sisteminde oluşabilecek olumsuzlukların önüne geçebilir.

Yeni anne emzirmiyorsa, bel ağrıları için ilaç tedavisi de uygulanabilir. Emziren annelerin ağrılarının giderilmesi için egzersiz yapması daha uygun olacaktır. Emzirmek, omurga ağrılarının azalması, yenilenme sürecini hızlandırmak sebebiyle avantaj sağlıyor.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Doğum sonrası ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/dogum-sonrasi/ 🤰[/box]

Post navigation

Bir yanıt yazın