calismayan-anneler-dogum-parasi-alabilir-mi

Çalışmayan Anneler Doğum Parası Alabilir mi?

Çalışan annelerin süt izni, doğum yardımı, bakıcı parası gibi birçok haktan faydalandığı bilinmektedir. Bireyi ve aileyi güçlendirmek amacıyla 2015 yılında  Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından sunulan yönerge, doğum yardımını kapsayan birtakım değişiklikleri beraberinde getirmiştir. Bu kararlar sonrasında çalışmayan annelerin merak ettiği birçok soru ortaya atılmıştır. En çok sorulan soru , “çalışmayan anneler doğum parası yardımı alabilir mi?” sorusu olmuştur. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sunmuş olduğu yönergelerden aldığımız bilgilerle merak ettiğiniz birçok sorunun cevabını sizin için araştırdık. 

Doğum Yardımını Kim Alabilir?

Ülkemizde 2015 yılında ev hanımı olan anneleri sevindirecek bir karar alınmıştır. 

Bu karara göre, herhangi bir koşul belirtmeksizin bütün Türk vatandaşı annelerinin canlı doğum gerçekleştirmelerinin ardından doğum parası alabileceklerdir. Herhangi bir gerekçe olmadan ister ev hanımı, ister çalışan anne olun bu yardımdan faydalanabileceksiniz.   


Doğum Yardımından Faydalanmak için Ne Yapılmalı?

 • Yönergeye göre, bu yardımdan faydalanabilmeniz için mutlaka canlı doğum yapmış olmanız gerekmektedir. Yani bebeğin dünyaya canlı bir şekilde gelmesi gerekir.  Hamilelik sürecinde başvuru yapmanız durumunda yaptığınız başvuru reddedilecektir. Çünkü dünyaya gelmemiş çocuklar için yardım kaydı oluşturulamamaktadır. Bu durum kulağa tuhaf gelse de, başvurunun kabul edilmemesinin nedeni, bebeğinizin henüz T.C kimlik numarasına sahip olmamasıdır. Sonuç olarak, dilekçe işleminizin gerçekleşebilmesi için bebeğinizin kimliğinin çıkmış olması gerekmektedir. 
 • Dilekçe talebinizi Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapmanız gerekmektedir. 
 • Doğum sonrası nedenlere bağlı olarak fiziki başvuruda bulunamıyorsanız, eşiniz sizin adınıza dilekçe talebini oluşturabilir.
 • İlçede yaşayan bir anneyseniz dilekçe başvurunuzu kaymakamlığınızın ilgili alanında yapabilirsiniz. 


Başvuru için şu bilgiler gerekmektedir:

 • Başvuran kişinin T.C kimlik numarası ve adı soyadı
 • Doğum yapan annenin T.C kimlik numarası ve adı soyadı
 • Bebeğin adı soyadı ve T.C kimlik numarası
 • Doğum yapan annenin kamu çalışanı olup olmadığı ve babanın kamu çalışanı olup olmadığı 
 • Adres ve telefon bilgileri.

Doğum Yardımı Ödemeleri Ne Kadar ve Nereden Alabilirim?

 

Doğum paranızı almak için yaşadığınız yerde bulunan veya Türkiye’nin herhangi bir yerindeki PTT kurumuna gitmeniz yeterli olacaktır. Fakat kurumdan paranızı bizzat kendiniz çekmeniz gerekir. Ayrıca başvurunuz neticesinde adınıza yatırılan paranın bir yıl içerisinde hesabınızdan çekilmesi gerekmektedir. Aksi halde devlet, parayı iade olarak görüp, sizden alacaktır…

Peki doğum parası kaç TL’dir?

Çalışmayan Anneler Doğum Parası Alabilir mi?

Alacağınız yardım parası kaç çocuk olduğuna bağlı olarak; 

 • ilk çocuk için 300 tl 
 • ikinci çocuk için 400 tl 
 • üçüncü ve daha fazlası için 600 tl olarak belirlenmiştir. 
 • İkiz çocuklar dünyaya geldiğinde ise ikinci ve üçüncü çocuk olarak sayıldıklarından, yardım parası 1000 TL olarak hesaplanmaktadır. 

Burada belirttiğimiz yardımlar her doğum için bir kereye mahsus verilmektedir. 

Doğum Yardımını Nasıl Sorgularım?

Dilekçenizi verdikten 1 ay sonra kabul edilip edilmediğini öğrenmek için sorgulayabilirsiniz. Bu sorgulamayı, size en yakın  PTT şubesine gidip gerçekleştirebilirsiniz. Gişedeki memura kimlik göstermeniz durumunda yardım parasının çıkıp çıkmadığını öğrenebilirsiniz. Ayrıca Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nı arayarak (Alo 144) bilgi almanız mümkündür. PTT kurumuna gitmek istemezseniz direkt olarak arayarak da öğrenebilirsiniz. Fakat aldığınız yardımı öğrenmenin en kolay yolu E-Devlet üzerinden girip öğrenmeniz olacaktır. 

Evlat Edinen Anneler Doğum Yardımı Alabilir mi?

Çalışan ve çalışmayan tüm anneler doğum yardımı alabildiği gibi, evlat edinen anneler de para yardımı alabilmektedir. Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sunduğu tek şart; evlat edinilen çocuğun bir önceki ailesinin bu yardımdan yararlanmamış olması gerekliliğidir. Evlat edinilen çocuğun kimliği üzerinden herhangi bir doğum yardımı talebinde bulunulmamış ise çocuğun yeni ebeveyni olan kişiler bu yardıma başvurabilirler.

Yabancı Uyruklu Fakat Eşi Türk Olan Anne Yardım Alabilir mi?

Farklı ama merak edilebilecek sorulardan biri de annenin Türk vatandaşı olmaması durumudur. Ya da anne Türk, baba yabancı uyruklu ise anne para yardımı alabilir mi? Gibi sorular ortaya çıkabilir. Para yardımının alınabilmesi için hem annenin hem babanın Türk vatandaşı olması gerekmektedir. Çocuğun kimliğinin de Türk vatandaşlığına uygun olarak çıkarılması şarttır. Bütün bu şartlar sağlandığında para yardımı talebinde bulunabilirsiniz. 

Çalışmayan Anneler Başka Hangi Haklardan Yararlanabilir?

Ev hanımı olan annelere yapılan doğum yardımının yanında başka yardımlar da yapılabilmektedir. Çalışan annelerin yararlandığı süt izni ve parası, çalışmayan anneler için de geçerlidir. Süt parasından faydalanmak için babanın çalışıyor olması gerekmektedir. Eşinizin sigortalı olarak çalışıyor olması, sizin süt parası almanız için yeterlidir. Alacağınız süt yardımı parası 149 tl olarak belirlenmiştir. 

Doğum Yardımı Almaya Engel Durumlar Nelerdir?

Her annenin yardımdan yararlanabileceğinden bahsetmiştik. Doğum yardımı alan annelerin dilekçe başvurusundan önce bilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır. Hangi şartlarda başvuru kabul edilir? Başvuru yaparken ne yapmalısınız? Gibi konuları kısaca özetleyecek olursak;

 • Bu yardımdan yararlanmak istiyorsanız öncelikle bebeği canlı olarak doğurmanız gerekmektedir. Henüz dünyaya gelmemiş bebekler için başvurular kabul edilemez. 
 • Annenin vefat etme gibi bir durumu varsa yardım alınamaz. Şartlar gereği hem anne hem de bebeği sağ olmalıdır. 
 • Başvuruyu annenin yapması istenmektedir, fakat anne mücbir sebeplerden ötürü başvuru yapamıyorsa baba da dilekçe başvurusunda bulunabilmektedir. 
 • Anne ve babanın Türk vatandaşı olmaması gibi bir durum varsa, yardımdan yararlanamayacağı belirtilmektedir. 
 • Yatırılan paranızı 1 yıl içerisinde almanız gerekmektedir. Aksi halde devlet parayı iade olarak görüp, parayı geri alacaktır. 

Çalışan annelere tanınan haklar kadar çalışmayan annelere de artık hak tanınmaktadır. 2015 yılından günümüze kadar olan sürede sistemde yapılan değişikliklerle, çalışmayan annelerin de doğum parası yardımı alması mümkün kılınmıştır. Bu yönetmelik sayesinde ev hanımı olmanız çocuğunuz için yardım almanıza engel olmayacaktır.

Doğumu gerçekleştirdikten sonra başvurunuzu ilgili yerlere yaparak dilekçeniz ile birlikte onaylanmasını bekleyebilirsiniz. Bu işlemden önce bebeğin ve annenin yaşıyor olması, bebeğin Türk vatandaşı ebeveynlere sahip olması ve kimlik kartının çıkarılmış olması gerekmektedir. Verilen yardım bir kereye mahsus olup, her çocuk için ayrı para ödenmektedir. Sonuç olarak, koşullar uygun olduğu müddetçe doğum yapan her anne yardım parası alabilmektedir. 

Anne Adayları Haklarınızı Biliyor musunuz? : https://www.bebek.com/anne-adaylari-haklarinizi-biliyor-musunuz/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Yenidoğan Bebeklerde İşitme Testi Hangi Hallerde Yapılır?

Kolay Doğum İçin Püf Noktalar!

Doğum Sonrası Hangi Vitaminler Alınmalıdır?