Bir Emzirme Hikayesi

Bir Emzirme Hikayesi

Dokuz ay boyunca sabırsızlıkla beklediğini an geldi, bebeğinizi kucağınıza aldınız. Doğumda olduğu gibi emzirme süreci yer yer heyecan dolu, yer yer endişe duyulan, hassas ve kendine has bir süreç, ayrı bir emzirme hikayesi. Bu süreçte anneler haklı olarak birçok duyguyu aynı anda hissedebiliyor.

İşte bu yüzden her bir emziren anne, bambaşka bir hikaye demek.

Biz de ebebek olarak size de ilham olması için emzirme hikayelerimizden bazılarını paylaşmak istedik.

B.S. (32)

Bebeğimizi ilk kucağımıza aldığımda ailece çok mutlu ve heyecanlıydık. Çok kalabalık bir ailenin ilk torunuydu bu sebeple emzirme dahil tüm süreçlerde büyüklerimiz de birlikteydi.

Annem ve kayınvalidem bizde kaldığı için gün içerisinde bana yardım ediyorlardı. O dönemde annemlerin sayesinde “Sütün bol olur.” düşüncesi ile bol bol tatlı tükettim. Sütümde çok az bir miktar artış oldu fakat hamilelik döneminde aldığım tüm kiloların neredeyse tamamını emzirme döneminde bir kez daha aldım. Bu durum beni hiç iyi hissetmiyordu.

Sonrasında ebebek’in eğitime katıldığında Beslenme ve Diyet Uzmanımız aslında şekerli yiyeceklerin, hamur işlerinin süt artırmada direkt olarak etkisi olmadığını, onun yerine sağlıklı ve kaliteli besinler ile beslenmenin sütün miktarına, kalitesine katkıda bulunduğunu öğrendim.  Beslenme düzenimi değiştirdim ve yepyeni bir sürece başladım. Hakikaten de öyle oldu vücudum süt üretimine uyum sağladı, bebeğim daha huzurlu hissetti. Benimle aynı durumu yaşan annelere tavsiyem, bol bol şekerli besinleri tüketmek yerine dengeli ve sağlıklı beslenmenin yolunu seçsinler.

E.Ş. (28)

Bebeğimi sorun yaşamadan 3 aya kadar sadece anne sütüyle besledim. 3. ay kontrolünde bebeğimin ayına göre az kilo aldığını öğrendim ve strese girdiğim için sütüm çok azaldı. Emzirme destek elçim bana süt artıran önerilerinden, doğal bir çay tarifinden ve beni rahatlatacak sırt masajından bahsetti. Çay tarifini uyguladığım günün sonrası sütüm neredeyse iki kat arttı ve sırt masajı ile sütümün akışı hızlandı. Bebeğimi ilk 6 ay hiç formül mama vermeden sadece anne sütüyle besledim. Projeyi tüm annelere tavsiye ediyorum.

Bir Emzirme Hikayesi

A.Z. (24)

İkiz bebeklerimi kucağıma aldığımda inanılmaz mutlu ve heyecanlıydım fakat iş emzirmeye gelince “Acaba ikisine de sütüm yetecek mi?” kaygısı duymaya başladım. Bebeklerimi bol bol emzirsem de sağım yaparken sütümün git gide azaldığını fark ettim ve bu da iyice kaygılanmama sebep oldu.

Sütüm azaldıkça bebeklerin emzirme sırası da karmaşık bir hal aldı ve bu sırada formül mama takviyesine başladık. Süt artıran her şeyi yemeye başladım ve bir yandan da araştırmalar yaptım o sırada emzirme destek projesiyle karşılaştım. Hemen danışmanlık aldım ve emzirme elçimin söylediği tüm önerileri süt artıran tarifleri ve emzirme önerilerini uyguladım beni sütümün artacağına inandırdı ve sakinleştirdi çok kısa sürede etkisini hissettim.

Ö.A. (29)

Bebeğim 4 aylıkken soğuk algınlığı geçirdi ve bu süreçte hastalığına bağlı olarak emzirme düzenimiz biraz bozuldu.

Onun iyileşmesi ve toparlanması için çabalarken bir yandan da sütümün onu doyurmadığına dair kaygılarım beni formül mama takviyesine sürükledi. Bir süre sonra bebeğim beslenme sonrası kusmaya başladı ve “Acaba bir şeyleri yanlış mı yapıyorum?” diye düşündüm.

Sonrasında danışmanlık almam gerektiğini hissettim çünkü bebeğimin kusmaları devam ediyordu ve ben oldukça endişeliydim.

Danışmanla birlikte bebeğimin gelişimini yorumladığımızda formül mama takviyesinin aslında gerekli olmadığını öğrendim ve emzirme düzenini düzelttik formül mamayı bırakıp sadece anne sütüyle devam edebildik.

Daha fazla emzirme hikayesi için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

https://www.bebek.com/bir-emzirme-hikayesi/

Çokça sevgiler.

Diyetisyen Seray Tekin

Herkese merhabalar, ben ebebek'in Beslenme ve Diyet Uzmanı, Emzirme Danışmanı Seray Tekin. 2021 yılında Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldum ve Koşuyolu Medipol Hastanesi'nde stajlarımı tamamladım. Sertifikalar: Emzirme Danışmanlığı Eğitimi, İstanbul Beslenme ve Diyetetik Kongresi, Kadın Sağlığında Beslenme

Post navigation

Bir yanıt yazın