anneanne-bebek

Bebeğe İki Ayrı Kişinin Bakması Onu Nasıl Etkiler?

Bebeğe Anneanne ve Babaannenin Bakması

Ebeveynler için dünyanın en değerli varlığı çocuklarıdır. Bu nedenle bebeklerinin dünyaya geldiği ilk günden itibaren onların bakımı için ellerinden gelen her şeyi büyük bir keyifle yaparlar. Bebeklerinin hem fiziksel hem de bilişsel gelişimlerindeki hiçbir anı, hiçbir detayı kaçırmak istemezler. Bu nedenle çoğu ailenin hayali, okul çağına gelene kadar çocuklarının bakımını kendilerinin üstlenmesidir.

Ancak günümüzde kadınların iş hayatına katılım oranının çok yüksek olduğu gerçeğinden yola çıkarsak, çoğu annenin bebeğini kendi büyütme şansı maalesef yok. Bu nedenle bebeklerini ya bakıcı ya da aile büyüklerine emanet etmek zorunda kalırlar. Çocuk bakımında bazen işler o kadar zora girer ki, bebeğe bir hafta anneanne bir hafta babaanne bakacak duruma gelinebilir. Ancak bir bebeğe iki ayrı kişinin bakması hem anne hem de bebek için beraberinde birçok olumsuzluk getirebilir.

Bir bebeğe iki ayrı kişinin bakması çocuğu nasıl etkiler? Olumsuz etkiler nasıl en aza indirilir? İşte size bu konuda hayat kurtaran bilgiler.

Bebeğe Doğru Bakıcı Bulmanız Neden Önemli?

Çocuklar okul çağına kadar gününün çok büyük bir kısmını evde, bakımından sorumlu olan kişiyle geçirirler. Anne ve babanın çalışıyor olması durumunda ise annenin doğum izninden sonra bebeğin bakımı ile ilgilenecek birine ihtiyaç duyulur. Bu kişi anne, baba, anneanne, babaanne ya da bir bakıcı olabilir. Okul çağına kadar bebekler karakter gelişimlerinin en sağlam temellerini atar ve o dönemdeki yaşantıları ilerideki hayatlarında nasıl bir birey olacaklarını belirler. Bebeğin bakımından sorumlu kişi, onun hayatında kalıcı bir etkiye sahip olacaktır. Bu nedenle doğru bakıcıyı bulmanız çok önemlidir.

Bebek Bakıcısının Önemi

Bakıcı;

 • Bebeğinizin sevgi ihtiyacını karşılayabilmelidir. Sevgi ihtiyacı karşılanmayan bebekler ileriki yaşamında olumsuz bağlanma problemi yaşayabilir. Bu bireyler anne, baba, eş ve işine ya aşırı bağlanır ya da tam tersi onlara bir türlü bağlılık hissedemez.
 • Bebeğinizin güven ihtiyacını karşılamalı. Acıktığı ya da altını kirlettiği için ağlayan bebeğin karnı zamanında doyurulup, altı kısa sürede değiştirilmezse bebekte güven duygusu gelişemez.
 • Bebeğinize rol model olur. Bebekler ve çocuklar gün içerisinde anne babalarından çok bakıcıları ile zaman geçirirler. Bu sebeple bakıcı, bebeğin davranış ve insanlarla iletişim şeklini etkiler. Bakıcının yemek yeme şekli, herhangi bir olay karşısında sakin ya da fevri davranması, konuşurken ki ses tonu ve kaba kelimeler kullanıp kullanmaması gibi davranışlar zamanla bebeğinizin davranışları halini alacaktır.

Bu sebeplerden ötürü bebeğinize doğru bakıcı bulabilmeniz çok önemlidir.

babaanne-bebek

Toplumumuzda Bakıcıya Karşı Duyulan Ön Yargı, Anneanne be Babaanneleri İş Başına Getiriyor

Çalışan kadınların anne olması durumunda; ailenin sevinç ve coşkusu, beraberinde bebeğin bakımı konusunda ciddi endişeleri de getirmektedir. Bebeği bir bakıcıya bırakmak durumunda kalmak çoğu aile için hala kabul edilemeyip, olağanüstü bir durummuş gibi algılanmaktadır.

Bebeğe bir bakıcının bakması olasılığı; bakıcının bebeği sevmeyip kötü davranacağına, sesini yükselteceğine, belki yemeğini bile vermeyeceğine dair senaryolarla ebeveynlerin, özellikle de anneanne ve babaanne gibi aile büyüklerinin kâbusu olur. İşte bu durumda hemen anneanne ve babaanneler devreye girer ve bebeğin bakımını üstelenirler.

Çocuğa İki Ayrı Kişinin Bakmasının Çocuk Üzerindeki Etkileri

Toplumumuzda bebek bakıcısına karşı genel olarak olumsuz bir tutum sergilenmesi anneanne ve babaanne gibi aile büyüklerini iş başına getiriyor. Aile büyüğü dinç, sağlıklı, bebek eğitimi konusunda aradığınız kriterlere sahip, güvenebileceğiniz biriyse; bu hem sizin hem de çocuğunuz için bu kaçırılmayacak bir fırsattır. Ancak bazen aile büyükleri bir bebeğe bakabilmek için yeteri kadar güçlü olamayabilir ya da anneanne ve babaanne dedeyi evde tek bırakıp torununun yanına gitmek zorunda kalabilir. Bu durumda anneanne ve babaanne 1 ay, 1 hafta ya da 15 gün gibi belli ve kısa aralıklarla çocuğa bakmak konusunda anlaşırlar.

Büyüklerin çocuğa belli aralıklarla bakması iş yüklerini azaltacağından dolayı ebeveynler için çok iyi bir fikirdir. Ancak bir bebeğe iki ayrı kişinin bakması durumunun onun üzerindehem olumlu ve hem de olumsuz etkileri olacaktır.

anneanne-babaanne

İki Ayrı Bakıcının Çocuk Üzerindeki Olumlu Etkileri:

 • Bebeğin aile büyükleri ile birlikte büyümeleri onların gelişimini olumlu yönde etkilemektedir. Çünkü anneanne, babaanne ve dede tarafından sevilen bebekler kendini değerli hisseder ve özgüveni artar.
 • Bebeğin bakım ihtiyaçları ertelenmez, büyükler onun tüm ihtiyaçlarını memnuniyetle karşılar.
 • Bebeğiniz asla aç kalmaz, büyükler ne yapar ne eder bir yol bulup çocuğa o bir tabak dolusu yemeği yedirirler. Siz de çocuğum aç kaldı mı korkusu yaşamazsınız. 🙂 

İki Ayrı Bakıcının Bebek Üzerindeki Olumsuz Etkileri:

 • Bebeklerin her isteğinin anneanne ve babaanne tarafından karşılanması, bir süre sonra onları doyumsuz yapabilir. İhtiyaç ile isteği ayırt edemeden gördükleri her şeyi isteyip, bitmeyen bir tüketim çılgınlığına girebilirler.
 • Her istekleri derhal yerine getirilen bebekler bir süre sonra sabırsız olurlar. İstekleri kısa sürede gerçekleşmediğinde ağlama ve sinir krizleri geçirebilirler.
 • Anneannenin izin vermediğine babaanne izin verip; babaannenin yasakladığına anneanne izin verdiğinde çocuk ne yapacağını bilemez. Bu tutarsızlık bir süre sonra çocuğun da tutarsız davranmasına ve kural tanımamasına sebep olabilir.
 • Bebeğe iki ayrı kişinin bakması, annenin ve babanın bir süre sonra bebek üzerindeki etki ve yetkisini azaltabilir. Ebeveynlerin çikolata yemesine izin vermemesi, ancak aile büyüklerinin buna izin vermesi durumunda çocuk, anne çikolata vermemesine rağmen alana kadar diretecek ve ağlayacaktır. Ayrıca annenin yasaklarının çiğnenebilir bir durum olduğunu görüp söz dinlemeyecektir.
 • Aile büyükleri çocuk üzerindeki etki alanını genişletip, aile ve ev üzerinde de yetkin olmaya başladığında ebeveynler ve bebek bakımdan sorumlu kişiler arasında çıkacak olan gerginlik ve anlaşmazlık durumları bebeğinize de yansıyacaktır. Bebek, aile bireyleri arasındaki anlaşmazlıkların sebebi olarak kendini görüp, kendini suçlu hissedecektir.

anneanneAnneanne ve Babaannenin Aynı Anda Bebeğe Bakması Yerine Sadece Birisi ya da Güvenebileceğiniz Bir Bakıcının Bakmasını Tercih Edin

Ebeveynler için çok kıymetli olan çocuklarını, bir başkasına emanet ederken zorlanmaları çok normaldir. Ancak bebeğinize iki ayrı kişinin bakması, bakıcının bakmasından çok daha olumsuz bir etkiyi beraberinde getirebilir.

Bakıcının çocuğun gelişimi üzerindeki etkilerine bakıldığında, doğru bir bakıcı bulmanız hem bebeğinizin gelişimi hem de sizin aile içindeki özel alanınızdaki huzurunuz ve yetkiniz açısından çok daha olumlu sonuçları beraberinde getirecektir. Bu nedenle size tavsiyemiz, eğer aile büyüklerinizden biri bakmaya müsait ise ve bakımı konusunda endişe hissetmeyecekseniz aile büyüğünüze baktırabilirsiniz. Ancak aksi durumda zorlamaya gerek yok; doğru bakıcı, çocuğunuzla aile büyüklerine göre çok daha yakın ve olumlu ilişkiler kurmayı kolaylıkla başarabilecektir. Üstelik ebeveyn olarak bakıcıya dediğinizi kolayca yaptırıp, bebeğinizin eğitimi konusunda onu yönlendirebilirken, büyüklere bunu yapamayabilirsiniz.

 

Siz bu konuda nasıl deneyimler yaşadınız? Bebeğinize kim bakıyor? Bunun sonuçlarının ne olduğunu düşünüyorsunuz? Yorum olarak diğer annelerle paylaşmaya ne dersiniz?

Post navigation

Bir yanıt yazın

10-11 Aylık Bebek Beslenmesi

Emziren Anne Hamile Kalabilir Mi?

Bebekler İçin Karadut Özü ve Faydaları