ayna-ile-oynamanin-bebeklerin-gelisimine-faydalari

Ayna ile Oynamanın Bebeklerin Gelişimine Faydaları

Hepimiz fark etmişizdir ki özellikle ilk aylarda ayna gören bebekler büyük bir merakla ayna ile ilgilenir. Ayna ile oynamanın bebeklerin gelişimine birçok faydası bulunmaktadır. Bu makalemizde ayna ile oynamanın bebeklerin gelişimine olan faydalarından bahsedeceğiz ve oyuncak önerilerinde bulunacağız.

Ayna ile Oynamak Faydalı Mıdır?

Ayna ile oynamak bebeklerin farklı gelişim alanlarını destekler ve oldukça faydalı bir aktivitedir.

Ayna ile oynamanın desteklediği gelişim alanları;

 • Sosyal ve duygusal gelişim,
 • Fiziksel gelişim,
 • Bilişsel gelişim ve
 • Dil gelişimi olarak sıralanabilir.

Gelin ayna ile oynamanın bu gelişim alanlarına faydalarını yakından inceleyelim.

Ayna ile Oynamanın Sosyal ve Duygusal Gelişime Faydaları

Ayna ile oynamanın bebeklerin sosyal ve duygusal gelişimine faydaları aşağıdaki gibidir.

 • Öz-farkındalık– Bebekler kendilerini ayna aracılığı ile keşfeder. Yüz ifadelerini, mimiklerini ve hareketlerini aynada görürler.
 • İletişim– Ayna karşısında oyun oynarken bebeveynleri tarafından desteklenen bebekler iletişim kurmak için fırsat bulur.
 • Benlik duygusu– Yaklaşık 9. aya kadar bebekler aynada gördüklerinin kendileri olduğunu fark etmezler. Gelişimin 9 aydan sonraki sürecinde benlik duygusunun gelişimi için bebeklerin ayna karşısında oyun oynaması önemlidir.
 • Duygu farkındalığı– Ağlarken, gülerken ve diğer yüz ifadeleri ile ayna karşısında bulunmak bebeklerinizin duyguları daha iyi anlamasına ve ilerisi için empati becerilerinin gelişmesine olanak sağlar.

Ayna ile Oynamanın Fiziksel Gelişime Faydaları

 • Beden farkındalığı- Vücut bölümlerinin ve vücutlarının nasıl hareket ettiğini görme ve deneyimleme fırsatı sunar.
 • Kaba motor becerileri- Aynadaki yansımalarını görmek bebekleri hareket etmeye, emeklemeye, kollarını uzatmaya ve görüntülerine yaklaşmaya teşvik eder.
 • İnce kas becerileri- Aynalar bebeklerin uzanma ve işaret etme hareketlerini teşvik eder. Yine ayna ile oynarken küçük kas becerileri desteklenir.
 • Görüş- Bebekler hem kendi hem de çevrelerindeki hareket eden nesnelerin görsel takibini ayna ile yapar. Ayna üzerindeki yansımadan farklı renk ve boyuttaki nesneleri ve hareketleri takip eder.

Ayna ile Oynamanın Bilişsel Gelişime Faydaları

 • El-göz koordinasyonu- Ayna karşısında oynayan bebekler ellerini ve parmaklarını kullanarak aynaya dokunmaya motive olur. Bu motivasyon bebeklerin el ve göz koordinasyonlarının gelişmesine olanak sağlar.
 • Dikkat süresi- Bebekler sürekli küçük çaplı hareket halinde olsa da ayna karşısındaki bu hareketlilik onların aynadaki yansımalarına daha uzun süre odaklanmalarına, böylece dikkat süresinin gelişmesine fırsat sunar.

Ayna ile Oynamanın Dil Gelişimine Faydaları

 • İşitme- Bebeveyn eşliğinde ayna ile oynayan bebekler, aynadaki yansımaların adlandırılması ile daha fazla ve farklı duyma olanağına sahip olur.
 • Kelime dağarcığı- Bebeveynler bebeklerinin vücut parçalarını, mimiklerini ve duygularını ayna karşısında adlandırarak kelime dağarcığının gelişmesine destek olabilir.

Ayna ile Oynarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 1. Bebekler için uygun olan aynalar ile oynamayı destekleyin, yetişkinlere yönelik aynaları bebeklerinize vermeyin.
 2. Kırılmaz ve kenarları yumuşak materyal ile kaplanmış aynaları tercih edin.
 3. Bebek arabasında iken, arabaya asılan, sallanan ve küçük boyutlu aynalar tercih edin.
 4. Bebeğiniz ayna karşısında oynarken yetişkin eşliğinde olmasına ve oyunun çeşitlendirilmesine dikkat edin.
 5. Oturabilen bebekler için duvara sabitlenmiş ve göz hizasında ayna kullanın.
 6. Kullanılmadığı zamanlarda aynaların kaldırılmasını ve ulaşılamayacak bir yere koyduğunuzdan emin olun.

Ayna ile Oynanacak Oyunlar

Ayna ile nasıl oynayacağını bilemeyen bebeveynlerimiz için aşağıdaki oyun önerilerinin faydalı olmasını dileriz.

 • Mimiklerinizi Taklit Edin: Aynanın karşısına geçin ve farklı yüz ifadeleri yapmaya başlayın. Mutlu, üzgün, şaşırmış, kızgın gibi çeşitli ifadeleri taklit edin ve çocuğunuza da aynı şekilde yapmasını söyleyin. Bu oyun ile bebeklerin duygusal ifadeleri tanımalarına ve ifade etmelerine yardımcı olabilirsiniz.
 • Hikaye Anlatın: Ayna önünde oturun ve çocuğunuza hikayeler anlatın. Ona karakterleri ve olayları göstermek için aynayı kullanabilirsiniz. Hikayeyi anlatırken ses tonunuzu ve jestlerinizi de kullanarak daha etkileyici bir deneyim sunabilirsiniz.
 • İsimlerinizi Söyleyin: Aynanın karşısına geçin ve sırayla kendinizi işaret ederken kendi isminizi; çocuğunuzu işaret ederken çocuğunuzun ismini söyleyin. Bu oyun sayesinde bebeğinizin öz farkındalık ve dil gelişimini destekleyebilirsiniz. Aynı zamanda ayna önünde kendilerine yönelik olumlu bir benlik algısı oluşturmalarına da yardımcı olursunuz.
 • Nesneleri Gösterin: Aynayı kullanarak çeşitli nesneleri çocuğunuza gösterebilirsiniz. Örneğin, oyuncak hayvanlar, kitaplar, meyve veya sebzeler gibi farklı nesneleri aynada gösterin ve isimlerini söyleyin. Çocuğunuzun da nesneleri tanımasına ve adlandırmasına yardımcı olur.
 • Krem Şanti Sıkın: Aynanın üzerine kremşanti sıkarak bebeğinizin aynanın yüzeyini keşfetmesine ve yaratıcılığını geliştirmesine olanak sağlayabilirsiniz. Krem şantiyi parmaklarınızla dağıtmaya, üzerine şekil çizmeye, ve krem şantiyi silerek aynada yeniden kendinizi görmeye çalışabilirsiniz.
 • Hareketleri Taklit Edin: Ayna önünde çeşitli vücut hareketlerini taklit edin. Kollarınızı sallayın, zıplayın, dans edin, el sallayın. Çocuğunuzun da hareketlerinizi taklit etmesini sağlayın. Bu oyun ile beden farkındalığını geliştirmeye ve motor becerilerini desteklemeye yardımcı olabilirsiniz.
 • Boyama Yapın: Pastel boya veya sulu boya kullanarak aynadaki yansımanızın üzerine resimler çizin. Şapka, atkı, gözlük gibi aksesuarlar çizebilir; bıyık, ben, renkli saçlar çizerek eğlenceli ve keyifli vakit geçirebilirsiniz.
 • Beden Parçalarını Bulun: Çocuğunuza bakarak beden parçalarınıza dokunun ve adını söyleyin. Ardından ayna karşısında o beden parçasını gösterin. Aynı sıralamayla çocuğunuzdan da bir beden parçasını aynada göstermesini ve ismini söylemesini isteyin. Bu oyun ile hem dil gelişimini hem de beden farkındalığını destekleyebilirsiniz.

ebebek’te bulabileceğiniz ayna içeren oyuncaklar:

Sizlere bebeklerinizle iyi eğlenceler dileriz. 🙂

#oyunbağkurar

Uzman Gülen Şahin Öztürk

ebebek’in Erken Çocukluk Eğitimi Uzmanı

Post navigation

Bir yanıt yazın

Pasaklı (Dağınık) Oyun Nedir? Ne Değildir?

Çocuklarda Tırnak Yeme

Bebeklerde Yastık Kullanımı, Yastık Ne Zaman Kullanılır?