Bir Emzirme Hikayesi…

Dokuz ay boyunca sabırsızlıkla beklediğiniz an geldi, bebeğinizi kucağınıza aldınız. Doğumda olduğu gibi emzirme süreci yer yer heyecan dolu, yer yer endişe duyulan, hassas ve kendine has bir süreç. Bu süreçte anneler haklı olarak birçok duyguyu aynı anda hissedebiliyor.

İşte bu yüzden her bir emziren anne, bambaşka bir hikaye demek.

Biz de ebebek olarak size de ilham olması için emzirme hikayelerimizden bazılarını paylaşmak istedik.

N.A. (30)

Bebeğim 2. günlükken kilo düşüklüğü yaşadık mamayla desteklemek durumunda kaldık. Mamayı biberonla verdiğimiz için ve deprem sürecindeki kaygılı halim yüzünden meme reddi yaşadım. 7 gün sürdü ilk günler oğlumla inatlaştım, çok ağladım ne duyduysam aldım denedim ama çözümler geçici oldu.

Daha sonra süt artışı için tarifler, doğru emzirme pozisyonları, masajlar, teknikleri deneyerek, meme reddini de biberon yerine kaşık biberon kullanarak ve sabredip inanarak aştık. Şu an çok şükür her şey yolunda.

Ç.D. (22)

Meme reddi yaşıyorduk kızım 2. Aydan itibaren emmemeye başladı. Memenin önüne bırakınca geri çekilip ağlıyordu, emmek istemiyordu. Sadece uykuya geçince sol göğsümü emiyordu sonrasında sütümün akışının yavaş olduğunu fark edince eds yöntemini denedim. Şu an iyi ki diyorum çünkü kızım uykudayken sağ göğsümü de emmeye başladı. Akışı da artık daha hızlandı çok mutluyum devamının geleceğine de inanıyorum, bol emzirmeli günlerimiz olur inşallah.

A.S. (32)

Doğumdan sonra sütüm çok az geldi bu sebeple bebeğim beslenemedi ve sarılığı arttı. Sarılığı çok ilerleyince ışın tedavisine başlandı bu yüzden hastanede yatınca strese girdim ve sütüm hiç gelmedi.

Sonrasında sırt masajı tekniğini uyguladım ve hem sağımlara hem de rahatlamama çok faydası oldu. Bebeğim hastaneden çıktığında sütün yoktu ama yine de memede vakit geçiriyorduk. Süt artıran tariflerle desteklediğimde sütüm yavaş yavaş gelmeye başladı ve vazgeçmeden emzirmeye devam ettim. Emzirme gerçekten en etkili, en sağlıklı yol. Buradan emzirme konusunda sorun yaşayan annelere en önemli tavsiyem, sakın umudunuzu kaybetmeyin ve ısrarla denemeye devam edin. Bir noktadan sonra işe yaradığını göreceksiniz.

S.V. (29)

İkiz bebeklerimi kucağıma aldığımda inanılmaz mutlu ve heyecanlıydım fakat iş emzirmeye geldiğince “Acaba ikisine de yetecek mi?” kaygısı duymaya başladım. Sonrasında gerçekten de sağım yaparken gitgide azaldı bu da iyice kaygılanmama sebep oldu.

Daha rahat emeceklerini düşündüğüm için ayrı ayrı emziriyordum ve sütüm azaldıkça bebeklerin emzirme sırası karmaşık bir hal almıştı. Süt artıran smoothieler, çaylar ve masajları uygularken bir yandan da araştırmalar yapıyordum. İkiz bebeklerde aynı anda emzirmenin süt üretimine olan olumlu etkisi okumuştum. İlk etapta pozisyon almak biraz zordu fakat alıştıkça iki göğsüm de yavaş yavaş artış oldu. Çok şükür şimdi 5. Aydalar, her şey daha düzene oturdu.

L.M. (27)

Bebeğim 40 günlükken göğüs uçlarımda yavaş yavaş tahriş ve kızarıklıklar başlamıştı. Sonrasında yaraya döndü ve emzirme süreci acı verici bir hal almıştı. Sonrasında yaranın sebebinin yanlış kavrama sonucu olduğunu öğrendim. Aslında bebeğim ister istemez uç kısmını kavradığı için tahriş olmuştu.

İlk olarak doğru kavramayı öğrendik birlikte. Sonrasında anne sütü sürme yöntemini uyguladık. Yavaş yavaş yaralar iyi hale gelmeye başladı. Bebeğim de bu sayede daha rahat etti, emzirme saatleri benim için daha keyifli oldu.

M.T. (33)

Gebeliğimin son dönemlerine doğru sütümün geç gelmesinden çok endişe ediyordum. Kendimi ne kadar rahatlatsam da düşünmekten alıkoyamıyordum. Doğumdan sonra ilk gün sütüm biraz geldi ama panik oldukça daha da kötüye gittiğini fark ettim. Ne olursa olsun bir çözüm bulunacağı konusunda kendimi rahatlattım, ılık duş ve masajla destekledim. Sonrasında yavaş yavaş göğsümü dolu hissetmeye başladım, bebek daha rahat ve uzun emiyordu artık. Anladım ki stres oldukça her şey daha da zorlaşıyor. Şimdi bebeğim 5 aylık, ara ara dönemsel olarak azalmalar yaşasam da kendimi rahatlatıyorum ve her şey normale dönüyor.

Daha fazla emzirme hikayesi için aşağıdaki bağlantıya tıklayabilirsiniz.

https://www.bebek.com/bir-emzirme-hikayesi/

Çokça sevgiler.

Diyetisyen Seray Tekin

Herkese merhabalar, ben ebebek'in Beslenme ve Diyet Uzmanı, Emzirme Danışmanı Seray Tekin. 2021 yılında Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldum ve Koşuyolu Medipol Hastanesi'nde stajlarımı tamamladım. Sertifikalar: Emzirme Danışmanlığı Eğitimi, İstanbul Beslenme ve Diyetetik Kongresi, Kadın Sağlığında Beslenme

Post navigation

Bir yanıt yazın