Bir Emzirme Hikayesi

Bir Emzirme Hikayesi…

Dokuz ay boyunca sabırsızlıkla beklediğini an geldi, bebeğinizi kucağınıza aldınız. Doğumda olduğu gibi emzirme süreci yer yer heyecan dolu, yer yer endişe duyulan, hassas ve kendine has bir süreç. Bu süreçte anneler haklı olarak birçok duyguyu aynı anda hissedebiliyor.

İşte bu yüzden her bir emziren anne, bambaşka bir hikaye demek.

Biz de ebebek olarak size de ilham olması için emzirme hikayelerimizden bazılarını paylaşmak istedik.

M.G. (28)

Bebeğimi Kasım 2021’de kucağıma aldım ve ilk ay sadece emzirerek devam ettim. Ancak beklenenden az kilo almıştı ve mama vermek de istemiyordum, daha doğrusu sütümle ilgili elimden geleni yapmak istiyordum. Bu süreçte hastanedeki ebenin dediği gibi emzirmeden sonra sağım yaptım. Bu sağdığım sütleri de biberonla verdim. Bebeğim bir ayda 1.3 kg almıştı ama bu ayın sonunda memeyi reddetmeye başladı. Yeni ve tecrübesiz bir anne olarak bu beni çok üzüyordu. Meme vermeye çalıştığımda ağlıyordu. Sonrasında beraber duş almak, ten tene temas gibi yöntemler denedim. Bir haftanın sonunda bebeğim biberondan tamamen memeye döndü. Bunun üzerinden 6 ay geçti, şimdi 8. ayını doldurdu ve çok şükür hala emiyor.

Ç.S. (30)

Benim bebeğim prematüre doğdu 1 ay kadar kuvözde kaldı, sağıp götürüyorduk ve biberona alışmıştı. Eve aldığımızda hiç emmedi, ağzını dahi sürmüyordu. Yine de sağıp biberonla veriyordum. Sonrasında meme reddi önerileri, süt artırıcı çay, masaj ve emzirme yöntemleriyle bebeğim emmeye başladı.

A.K.D. (32)

Doğumdan sonra sütüm çok az geldi bu sebeple bebeğim beslenemedi ve sarılığı arttı. Sarılık yüzünden hastanede yatınca strese girdim ve sütüm hiç gelmedi. Sonrasında vazgeçmeden emzirmeye devam ettim ve sütümde artışı fark ettim. Emzirme gerçekten en etkili, en güvenli yol. Motivasyonu kaybetmemek, vazgeçmeden denemeye devam etmek gerekiyormuş.

H.Ş. (25)

Bebeğimin doğumunda yaşadığımız sorunlardan dolayı bir hafta yoğun bakımda kaldı ve doğumundan beş gün sonra ilk anne sütünü almaya başladı. Bu süreçte sarılığı ilerlediği için doktorumuz ve hemşireler iki saatte bir emzirmemi istedi. Sütümün yetmediği noktada dudaklarını büzüp daha istemediğini anlatana kadar takviye mama vermemi istediler.

Sezeryanla yeni doğum yapmış bir anne olarak sütüm ilk günlerde istedikleri kadar gelmedi ve mamaya istemeyerek başlamak zorunda kaldık. Bunun yanı sıra sağ göğsümü çok güzel emen bebeğim sol göğüs ucum yeteri kadar çıkamadığı için tutamıyordu. Başa çıkamadığım noktalarda sol göğsümü sağıp veriyordum. Bebeğim biberonla doymayı öğrendikçe (kaşık veya şırınga ile sürekli boğazına kaçırdığı ve hava yuttuğu için biberona başlamıştık) memeyi daha isteksiz tutmaya başladı ve işler iyice kötüye gitmeye başladı. Sonrasında şırınga ve masajla göğüs ucu çıkarma yöntemleri, duşta emzirme ile bebeğe yeni doğduğundaki refleksleri hatırlatmaya çalışma, silikon göğüs ucu vs. gibi yöntemleri denedik. Biberon yerine anne sütü kaşığına başladık ve sol göğsüm için silikon göğüs ucu kullandım.

Bir ayın sonunda doktorum bebeğimin fazla kilo aldığını ve mamayı tamamen bırakmam gerektirdiğini söyledi (uyarmakta geç kaldığı için doktorumu değiştirdim) mamayı kademeli olarak keserken sütümün yetmeyeceğini ve midesi genişlemiş bebeğimin doymayarak huzursuzlanacağını düşünerek ciddi endişeler yaşadım. Fakat sonrasında sorunsuz olarak mamayı bıraktık. Bebeğimin ikinci ayının sonunda artık sadece anne sütü alıyordu, kilosu normale dönmüştü ve sütüm yetiyordu.

3. Ayında kendi isteğiyle sol göğsümdeki silikon meme ucunu emmeyi bıraktı ve göğsümü tutmaya başladı. Size tavsiyem hiçbir şey için karamsarlığa kapılmayın hele ki yeni doğum yapmış bir anneyseniz. Desteğe ihtiyaç duyduğunuzu hissettiğinizde yardım istemekten çekinmeyin.

S.Ü. (33)

Doğumdan sonra 2 gün sütüm gelmemişti ve psikolojik olarak çok kötü hissediyordum. Daha sonra sütüm gelmeye başladı fakat ilerleyen zamanda bebeğime alerji teşhisi konuldu. Alerjik mamaya başladık ve bu sürede zarfında biberona alışmıştı ve meme reddi sürecinde girmiştik. Doktorum diyet yaparak anne sütü verebileceğimi söyleyince bebeğimi mahrum etmek istemedim. Sonrasında ılık duş tekniğini uyguladım. Bebeğimle her gün ılık duşta emzirme yaptım ve tekrardan memeye geri döndü. İşin en güzel yanı yavaş yavaş alerji belirtileri de iyiye gitti.

D.Z. (26)

Bebeğim 35 günlükken göğüs ucu yarası sebebiyle emzirme süreci acı verici bir hal almıştı. Sonrasında yaranın sebebinin yanlış kavrama sonucu olduğunu öğrendim. Sonrasında yara tedavisi ve doğru kavrama ile sorunu çözdük. Bebeğim de bu sayede hem daha rahat emmeye başladı, emzirme saatleri benim için daha keyifli oldu.

Diyetisyen Seray Tekin

Herkese merhabalar, ben ebebek'in Beslenme ve Diyet Uzmanı, Emzirme Danışmanı Seray Tekin. 2021 yılında Medipol Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik bölümünden mezun oldum ve Koşuyolu Medipol Hastanesi'nde stajlarımı tamamladım. Sertifikalar: Emzirme Danışmanlığı Eğitimi, İstanbul Beslenme ve Diyetetik Kongresi, Kadın Sağlığında Beslenme

Post navigation

Bir yanıt yazın

Sezaryen Kaçıncı Haftada Yapılır?

Emzirme Döneminde En Sık Karşılaşılan 3 Problem!

Cerebral Palsy Nedir?