Emziren Anne Hamile Kalabilir Mi?

Emziren Anne Hamile Kalabilir Mi?

Doğum anını heyecanla beklemenin ardından bebeğini kucağına alan ebeveynler yavrularının gelişim sürecini artık birlikte tamamlayacaktır. Bu süreçte anne sütünün bebek için ne kadar önemli olduğunu ve her bebeğin anne sütü alması gerektiğini bilmemizde fayda var.

Aynı zamanda toplumumuzda yeni doğum yapmış olan birçok kadın, bebeğini emzirdiği dönemde emziren anne hamile kalabilir mi? Sorusunun cevabını aramaktadır. Bu sorunun cevabına hep birlikte göz atalım.

Emzirme dönemlerinin ilk zamanları miniğinizi emzirmede zorlanabilirsiniz. Fakat bu süreçte sabırlı davranarak düzenli bir emzirme saati oluşturmalısınız.

Emzirmenin Önemi

Emziren anne hamile kalabilir mi? Konusuna geçmeden önce anne ve bebek için emzirmenin faydalarına bakmamız iyi olacaktır.

Heyecanlı bir gebelik sürecinin ardından bebeğini dünyaya getiren annenin ona verebileceği en değerli şeylerden birisi de anne sütüdür. Doğum yaptıktan sonraki ilk 6 ay bebeğinizin zihinsel, fiziksel ve duygusal gelişimi için çok önemlidir.

6 aylık süreçten sonra da bebeğinize ek gıda dönemine geçmekle birlikte yine anne sütü ile beslenmesi desteklenmelidir. 

  • Doğum öncesi bebeğin büyümesi ve anne vücudunun ödemlerle birlikte kilo artışı yaşanmasının ardından; bu kilolardan kurtulup, doğum öncesi kilonuza dönebilmeniz için emzirmek oldukça önemlidir. 
  • Emzirmek sadece bebeğinizin büyümesi, gelişmesi, hastalıklardan ve enfeksiyonlardan korunması için değildir. Aynı zamanda anne ve bebek arasında oluşan duygusal bağ kurmak ve bebeğiniz konuşuncaya kadar olan dönemde iletişimi sağlamak için de önemli bir faktördür. Çünkü emziren anneler mutluluk hormonu salgılar ve bebeklerine bu hormon sayesinde huzurlu bir gelişim verir.
  • Emzirmek aynı zamanda kadınların bazı hastalıklardan korunmasını da sağlar: Emziren annede doğumdan sonra oluşan lohusa kanaması miktarını büyük ölçüde azaltmaktadır. Sadece geçici dönem için değil, uzun vadede yaşanabilecek sağlık sorunlarını engelleme özelliği vardır. Ayrıca uzmanlara göre emzirmek, kadınlarda oluşabilecek göğüs kanseri riskini de azaltıcı etkiye sahiptir. 

Emzirmek Doğum Kontrol Yöntemleri Yerine Geçer Mi?

Anne ve babalığı yeni tatmış ebeveynleri, doğumun hemen ardından başka bir evlat sahibi olmak korkutabilir. Annenin doğum yaptıktan sonra kendisini fiziksel ve psikolojik olarak toparlaması ve dünyaya getirmiş olduğu yavrusuyla; duygusal gelişimini ya da anne sütüne duyduğu ihtiyacı karşılaması için; 3 yıl gibi bir süre hamile kalınması önerilmez. 

Yeni doğum yapmışsanız ve emziren bir anneyseniz, sütünüz sizi bazı şartlarda kesin olmamakla beraber, hamile kalmanızı düşük oranda etkileyerek koruyabilecektir. Ancak bu koruma hamilelikten korunma yöntemleri olan doğum kontrol metotları kadar yüksek güvenilirliği olmayan bir korumadır.

Emziriyor olmak bir doğum kontrol yöntemi değildir. Doğumdan sonra regl kanamalarınız olmaya başlamadıysa yüksek oranla hamile kalmazsınız. 

Doğum sonrasında hamile kalma riskini azaltmak istiyorsanız:

  • Bebeğinizi sadece anne sütü ile beslemelisiniz.
  • Emzirme aralığınız gündüzleri 4 geceleri ise 6 saati geçmemeli. Yani bebeğinizi ilk zamanlar sık aralıklarla emzirmelisiniz. 
  • Doktorunuza danışarak en uygun doğum kontrol metodunu seçmelisiniz.

Emzirmek Doğum Kontrol Yöntemleri Yerine Geçer Mi?

Doğum Sonrasında Regl Kanaması Görmeden Hamile Kalınır Mı?

Doğum sonrasında regl kanaması görene kadar olan süreçte emziren annenin hamile kalma ihtimali düşüktür. Tabi ki bu durumun istisnai durumları olabilir. Yani doğumunuzdan sonra regl kanaması görmeden de hamile kalmanız mümkündür. Bu gibi durumlarda genelde hamilelik çok geç fark edilmektedir.

Eğer cinsel birliktelik ilk yumurtlama döneminde olduysa, yani ilk yumurtlama ile hamilelik meydana geldiyse, regl kanamanız meydana gelmeden hamile kalmanız çok yüksek bir olasılıktır. Doğumdan sonra hiç regl olmadıysanız oluşan bu hamileliği çok geç fark edebilirsiniz.

Ancak doğum sonrası en fazla 56 günlük lohusa kanamasının bitiminden sonra regl kanamanız olduysa; emziren anne hamile kalabilir mi? sorusunun cevabı artık evettir. Doğum yapmanızın ardından regl kanamasının başlaması demek, yumurtalıkların döllenmeye hazır olduğu anlamı taşımaktadır.

Sonuç olarak; regl kanaması gerçekleştiğinde kesin bir şekilde doğum kontrol güvenilirliği olmayan ancak hamile olma riskinin daha düşük olduğu sütün koruma durumu ortadan kalkmış demektir. 

Bu gibi beklenmeyen hamilelikler yaşamamak için emzirmeyi modern bir doğum kontrol yöntemi olarak görmemeli, doğum sonrasında doktorunuzun da yönlendirmesiyle uygun bir doğum kontrol yöntemleri kullanmanız faydalı olacaktır. 

Emziren Annenin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Daha önce de bahsettiğimiz gibi bazı durumlarda ve çoğu kadında emzirirken hamile kalma riski düşüktür. Ama biliyoruz ki kesin bir çözüm değildir.

Yeni doğum yapmış olan kadınlarda lohusalık kanamasından sonra gelen regli düzensizlikleri; gecikmeler, regl dönemleri arasındaki süre farkları, dönemin zamansız olması ya da aralıklarla devam etmesi gibi durumlar yaşanabilir. Bunlar yumurtalıkların çalışmadığı ya da hamile kalmayacağınız anlamına kesinlikle gelmemektedir. 

Doğum sonrasında özel gün düzensizliği yaşayan, bunun yanı sıra yavrusunu emzirmeye devam eden her anne, eğer doğum kontrol yöntemlerinden birini uygulamıyorsa hamile kalabilmektedir.

Emziriyorsanız ve hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız sabah uyandığınızda bulantı yaşayabilirsiniz. Aynı zamanda gün içerisinde karşılaşacağınız halsizlik ve kendinizi yorgun hissetmeniz olası bir durumdur. Bir önceki hamileliğinizde yaşadığınız hamilelik durumlarını tekrar yaşayabilirsiniz. 

Yaşayabileceğiniz olası hamile belirtileri şunlardır:

  • Hamileliğin en temel belirtilerinden olan regl kanamasında gecikme.
  • Sabah uyandığınızda midenizde yanma, ekşime ve bulantı olması.
  • Halsizlik, yorgunluk ve sürekli uyuma isteği.

Hamilelik belirtilerinden bir ya da birkaçını taşıyorsanız en doğru ve kesin olan bilgiyi doktorunuzdan ya da yapabileceğiniz hamilelik testinden öğrenmek en doğrusu olacaktır.

Emziren anne hamile kalabilir mi? sorusunu sizler için ele aldık. Emzirme döneminiz boyunca istenmeyen bir hamileliğin yaşanılıp yaşanamayacağını yanıtlamış olduk. Bu durumda emzirmenin, hamile kalmamanız için kesin bir çözüm olmadığını, hiçbir doğum kontrol metodu kadar hamilelik riskini azaltmayacağını size aktardık.

Beklenmedik bir hamilelik yaşamak istemiyorsanız lohusa kanamasının bitiminde, regl kanamasını beklemeden doktorunuza başvurmanız hamile kalmamak için en doğru çözüm olacaktır.

”Emzirme Döneminde Beslenme Önerileri” Konulu yazımızı incelemek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.

Emzirme döneminde beslenme Önerileri: https://www.bebek.com/emzirme-doneminde-beslenme-onerileri/

Aklınıza takılanları yorum olarak iletebilirsiniz.

Sevgiler.

Post navigation

Bir yanıt yazın

Tuvalet Eğitiminde Yapılan Hatalar

Uzun Süreli Emzirmenin Dezavantajları!

Annelerin Corona Günleri