Bebeklerde Göz Muayenesi

Bebeklere Göz Muayenesi

Yeditepe Üniversitesi Göz Hastanesi’nden Doç. Dr. Şule Ziylan, çocukların göz bozukluğu ya da göz hastalıkları ile doğabileceğini belirterek “Tedavide geç kalmamak için bebeklerin doğduktan sonraki ilk üç ayda mutlaka bir göz muayenesinden geçmesini öneriyoruz” diyor.

Yeni doğan bebeklerde hangi göz problemleri ile karşılaşıyorsunuz?

Yeni doğan bebekler göz bozuklukları ile de doğabilirler. Halk arasında bebeklerde göz bozukluğu olmayacağı veya bebeklerin gözlük takamayacağı gibi bir inanış vardır. Bu doğru değildir, çünkü erken dönemde bir gözü veya her iki gözü ileri derecede bozuk olan bebekte görme yetisi iyi gelişemez bir veya iki gözde görme tembelliği oluşur. Kırma kusuru olan yani halk tabiri ile bozuk olan gözde oluşan bulanık görüntü nedeniyle çocuk beyni doğru ve net görmeyi öğrenemez. Görme gelişimi bittiğinde fark edilen görme azlığı tedavi edilemeyebilir. Bu nedenle erken dönemde gözlük gerekebilir.
Yine erken dönemde bebeklerde anahtar deliği şeklinde göz bebeği, normalden daha küçük gelişmesini tamamlamamış göz küresi, göz kapaklarında gelişimsel kusurlar olabilir bunların geç teşhisi istenmeyen sonuçlar doğurabilir.

Yeni doğan bebeklerde göz muayenesinin önemi nedir?Yeni doğan bebeklerde göz muayenesi önem taşımaktadır. Çocuklar ailelerin genetik yapılarını taşırlar. Ailede genlerle taşınabilen veya ailelerde hiç bilinmese de çocuklarda başlayabilen doğumsal glokom (göz tansiyonu), katarakt gibi hastalıklar erken tanı konduğunda tedavi edilebilen hastalıklardır. Oysa aynı göz problemleri geç tanındığında geri dönülmez göz hasarına neden olmakta, hatta körlükle sonuçlanabilmektedir. Bu tanılar genellikle görme kaybı oluşumunu engellemek için acil ameliyat gerektirirler. Bu yaşta çocuk ameliyat olmaz diye beklemek çok sakıncalıdır.

Aileler çocuklarını gözlemlerken nelere dikkat etmelidir?

Çocukta göz bozukluğu varsa genellikle ailenin dikkatini çekmez. Çocuk yıllar içinde kendi evinde çok rahat hareket eder ancak yabancı ortamlarda iyi göremediği için etrafla ilgisi az olur. Aile bunu çekingenlik olarak yorumlar. Tedavi gecikir. Bir ipucu da çocuğun televizyona ilgi göstermemesidir. Çok renkli olan televizyona ilgi göstermeyen çocuk ailenin dikkatini çekmelidir. Böyle durumlarda ilesi tarafından hekime geç götürülen çocukta görme kaybı kalıcı olur ve yapılan tedaviye cevap alınamayabilir. Erken bebeklik döneminde kapama yöntemi ile çok kısa dönemde tedaviye yanıt alınırken geç tanı konmuş çocuklarda kapama tedavisi uzun süre gerektirir.  Çocuk büyümüş olduğu için sıklıkla okul dönemine dek uzanan bunun sonucunda sosyal problem oluşturan kapama tedavisini uygulamak çok zorluk taşımaktadır.

Erken doğmuş bebeklerde göz sorunları daha mı fazla olur?

Günümüzün önemli sorunlarından biri günümüzde erken doğan prematüre bebeklerin göz sorunlarıdır. Ülkemizde son yıllarda çok küçük bebekler yaşatılabilmektedir. Ancak bu küçük doğmuş bebeklerde körlüğe kadar gidebilen prematüre retinopatisi olarak bilinen hastalığın yanı sıra şaşılık, miyopi, hipermetropi, astigmat, göz tembelliği vb. pek çok diğer sorun da söz konusudur. Dolayısı ile prematüre bebeklerin ilk dört hafta sonunda takiplerinin başlaması ve periyodik bir şekilde okul çağına kadar takibi gereklidir.

Anne babalar hangi durumda çocuğunu göz hekimine götürmelidir?

Gözlerinde sulanma olan, ışıktan rahatsız olan, çevreye ilgisi az olan, seslenince bakan ama yakınına gelmedikçe gülümsemeyen, gözleri arasında farklılık dikkati çeken, göz bebeklerinde matlık veya beyazlık olan, ailede olmamasına rağmen iri gözleri olan şaşılık olan bebekler acilen bir göz hekimine gösterilmelidir. Biz göz hekimleri olarak bebeklerin doğduktan sonraki ilk üç ayda mutlaka bir göz muayenesinden geçmesini öneriyoruz.

 

[box type=”shadow” align=”” class=”” width=””]Bebek sağlığı ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/bebek-sagligi/ 👶[/box]

 

Post navigation

Bir yanıt yazın