Burun ve Meme Estetiğini, Kontur Ameliyatları Takip Ediyor

Kontur ameliyatları boyundan ayak bileğine kadar olan bölgedeki kontur bozukluklarına yapılan girişimler anlamına geliyor. Bu girişimlerin bazen basit estetik cerrahi, bazen rekonstrüktif cerrahi, bazen de her ikisinin bir arada uygulanmasıyla gerçekleştirildiğini belirten Anadolu Sağlık Merkezi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Haluk Duman,  böylece kişide ideal ya da ideale yakın konturun sağlandığını belirtiyor. Bu ameliyatların çoğunlukla yaşın ilerlemesiyle birlikte yağ birikiminin arttığı bel çevresi ve basen bölgesinde uygulandığını ifade eden Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Haluk Duman, daha çok kadınların ilgi gösterdiği bir tedavi şekli olarak düşünülse de son dönemde erkeklerin de jinekomasti (meme büyümesi) ve bel bölgesindeki yağlanma nedeniyle kontur ameliyatlarını tercih edebildiğini vurguluyor.


Genellikle dirençli yağ birikimlerine uygulanıyor

Sonuçların herkeste farklı olacağını, aynı cerrahiyi geçiren başka kişilerle karşılaştırma yapılmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. Haluk Duman, “Kişi ideal kilosuna ulaştığı halde bazı bölgelerinde dirençli birikimler oluşabiliyor. Bu durum, kontur ameliyatları kapsamına giren liposuction ve abdominoplasti (karın germe ameliyatı) uygulamaları ile elde edilecek sonuçlar açısından ideal oluyor. Ancak bazen de kişiyi motive etmek için, kilo vermeden ya da kilo vermenin başlangıcında bu ameliyatlar yapılabiliyor” diyor.

Kontur ameliyatlarının uygulanabildiği bölgeler

Yüz ve boyun bölgesi
Göğüs
Kollar
Karın bölgesi
Bel bölgesi
Basen bölgesi
Bacaklar
Sırt


Yağ alımı kişiye göre belirleniyor

Kontur ameliyatlarının liposuction, rekonstrüktif cerrahi ya da ikisinin bir arada uygulanmasıyla gerçekleştirildiğini ifade eden Prof. Dr. Haluk Duman,  liposuction yöntemleri konusunda bilgi veriyor:

“Yöntemin; klasik, ultrasonik ve lazer olmak üzere üç türü bulunuyor. Temelde birbirinden farkı olmasa da “lazer liposuction” daha çok tercih ediliyor. İşlem öncesinde yağın alınacağı bölgeye yağların parçalanmasını artıran, kanamayı azaltan ve fazladan lokal anestezi sağlayan bir sıvı enjekte ediliyor. Ardından düzenli yağ alımının sağlanması için, hastaya göre belirlenen sayıda delikten sokulan ortalama 2-4 mm kalınlıktaki kanüllerle yağ emilimi yapılıyor. Kişi anestezinin etkisinden çıktıktan sonra hafif bir ağrı hissediyor. İşlemin ardından uygulama yapılan bölgede ödem oluşmasını engellemek için kişiye korse giydiriliyor ve yaklaşık bir ay kullanılması gerekiyor. Bu süre içinde izler de kaybolmaya başlıyor. Kesin sonuçların tam olarak ortaya çıkması için cerrahinin üzerinden en az üç ay geçmesi gerekiyor. Bazı hastalarda kişinin bir bölgesinden yağ alınırken, aynı ameliyat sırasında istenmeyen çukurlara yağ nakli de yapılabiliyor.”


Abdominoplasti (karın germe) ile birlikte uygulanıyor

Liposuction’ın ardından germe ameliyatının uygulanması kararının kişiyle birlikte alındığını belirten Prof. Dr. Haluk Duman, karın bölgesine liposuction uygulanan hastalarda genellikle karın germenin de gerekli olduğunu belirtiyor.

 

Bebek ürünleri ve alışveriş ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/bebek-urunleri-ve-alisveris/

Post navigation

Bir yanıt yazın