Bebeklerde Kış Giyimi

Bebekleri kış aylarında doğru şekilde giydirmek oldukça önemli. Konu hakkında bilinmesi gerekenleri Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nden Prof. Dr. Filiz Bakar açıklıyor.

Bebeklerin vücut ısıları nasıl olmalıdır?

Soğuk havalarda anneler bebeklerinin üşüyeceği ve hastalanacağı kaygısı ile hem iç ortamları çok ısıtmakta, hem de bebelerine ağır, kalın, kat kat giysiler giydirmektedirler. Oysa veriler bebekler ne kadar çok giydirilirlerse o kadar sık solunum yolu hastalıklarına yakalandıklarını göstermektedir. Bebeklerin vücut ısıları da erişkinlerle aynıdır. Vücut ıslarını 36,5-37,5 derece arasında tutulması önerilir. Bebeklerin ısı düzenleme merkezleri tam gelişmemiş olmakla beraber yağ dokularını yakarak ısı elde etme mekanizmaları çok iyi gelişmiştir. Bulundukları ortam ısısının 22-23 derece olması, annenin kendi giydiklerinden 1 kat fazla giydirilmesi yeterli olacaktır.

 

Bebeğinizin alerjisi varsa giysilerini nasıl seçmelisiniz?

Yumuşak kumaştan yapılmış bebeğin içinde rahat hareket edebileceği basit giysiler seçilmelidir. Yünlü giysiler yerine pamuklu, kolay giydirilip çıkarılabilen birkaç katlı giysiler tercih edilmelidir. Özellikle alerjik bünyeli bebeklerde mutlaka pamuklu giysi tercih edilmesi, giysilerinin sabunla yıkanması, çift durulama yapılması, yumuşatıcı kullanılmaması uygun olacaktır.

 

Bebeğinize evde şapka giydirmeyin

Bebeklere iç ortamlarda eldiven, şapka giydirmenize gerek yoktur. Banyodan sonra şapka giydirebilirsiniz. Dışarı çıkarken eldiven ve şapka giydirebilirsiniz. Yedek eldiven almayı unutmayın, çünkü bebekler sıklıkla ellerini emdiklerinden eldivenin ıslanması bebeğinizin üşümesine yol açacaktır.

 

Dışarıya çıkarken bu uyarılara dikkat edin

Hava almak, dışarıda küçük bir gezinti yapmak bebeklerin çok hoşuna gider. Kuvvetli yağış, kuvvetli rüzgar, yoğun sis olmadıkça kışın da bebeğinizi dışarıya çıkarabilirsiniz. Hafif yağmur veya kar varsa saydam örtülü bir bebek arabası ile bebeğinizi dışarı çıkarabilirsiniz. Ancak havalandırması yetersiz, kalabalık alışveriş merkezlerine götürmeyin. Kışın soğuk havalarda dışarı çıkarken katlı, kolay çıkarılabilir kıyafetler tercih edilmeli, evden çıkmadan hemen önce kar tulumu giydirilmelidir. Battaniye ile de sarabilirsiniz. Mutlaka şapka ve eldiven giydirin. İç ortamlara girdiğinizde, arabada iken araba ısınır ısınmaz mutlaka en üst kıyafetini çıkarın, telemesi hastalanmasını kolaylaştıracaktır.

 

Araba seyahatlerinde de giysi önemli

Araba içinde seyahat ederken güvenlik açısından araba koltuğunun kayışları uygun bir şekilde bağlanmış olmalı, bebeğe üzerine çok büyük gelen giysiler giydirilmemeli, bebek ile koltuk kayışı arasına battaniye koyulmamalıdır. Araba koltuğunun kayışları bebeğin bacaklarının arasından geçmeli, giysilerine uygun şekilde ayarlanarak bağlanmalıdır.
Bebek ürünleri ve alışveriş ile ilgili içerikler için tıklayın! https://www.bebek.com/bebek-urunleri-ve-alisveris/

Post navigation

Bir yanıt yazın

Çocuğunuzla seyahate çıkmadan bilmeniz gerekenler

Anne Temalı Çocuk Kitapları

Evde Rahatlıkla Uygulanabilecek Montessori Etkinlikleri