Beslenmesi, uykusu, gelişimi, hastalığı, diş çıkarması derken ufak gibi gözüken aslında gelişimi için çok büyük öneme sahip kitap okuma alışkanlığını atlıyoruz…

Bebeğiniz, yenidoğan döneminden itibaren öğrenme ve hızla gelişme sürecine girer. Özellikle 4 aydan sonra çevresini tam anlamıyla keşfetmeye başladığında, gördüğü ve duyduğu her şeyi öğrenmeye başlar. Siz de zaman zaman sizi taklit ettiğini, sesler çıkarmaya çalıştığını fark edeceksiniz.

Bu gelişim ve öğrenme sürecine yapabileceğiniz en değerli katkılardan biri kitap okumak… Kitap okuyarak hayal gücünün, dil becerilerinin ve bakış açılarının gelişmesine destek olabilirsiniz. Burada bebeğinizin 6 aylıkken sizi tamamen anlamasını beklememeli, yalnızca onun gelişimine katkı sağlayacağınıza odaklanmalısınız.

bebek-kitaplari-gelisim

Bebeklere Kitap Okumanın Faydaları

  • Hayal gücü gelişir.
  • Daha çabuk konuşma becerisi kazanır.
  • Neden ve sonuç ilişkilerini öğrenir.
  • Görsel hafıza yeteneği gelişir.
  • Somut kavramları öğrenir.
  • Duygusal zeka gelişimini destekler.

Bebeklere Ne Tür Kitaplar Okunmalıdır?

Bebeğinize okuyacağınız kitabı öncesinde mutlaka tek başına okumalısınız. İçerisinde yer alan ifadelerin yanlış olup olmadığını önce anne ve baba olarak siz anlamlandırmalısınız. Sonrasında bebeğinize kitabı gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz.

Okuyacağınız kitaplarda, somut ifadeler yer almasına özen gösterin. Soyut ifadeler bebeğinizin kafasını karıştırabilir ve anlamasını zorlaştırabilir.

Mümkün olduğunda kısa cümlelerden oluşan kitapları seçin. Böylelikle algısı dağılmadan cümleler tamamlanacaktır.

Renkli ve büyük resimlere sahip kitaplar tercih ederek, okurken onun da gözlemlemesini sağlayabilirsiniz.

Bebeklere Ne Kadar Kitap Okumalı?

Bebeğinize günde 4-5 sayfayı geçmeyecek şekilde kitap okumanızı tavsiye ederiz. Fazla sayfa okumak hem ilgisini dağıtabilir hem de anlamlandırmasını zorlaştırabilir.

bebek-kitaplari

Kitap Okuyarak Uyku Rutini Oluşturmak

Eğer bebeğiniz zor uykuya dalıyorsa, kitap okumayı bir uyku rutini olarak da kullanabilirsiniz. Yatmadan yarım saat önce ona kitap okuma vaktinin geldiğini söyleyerek yatağında kitap okuyabilir ve uykuya kolay geçişini sağlayabilirsiniz. İnanın, bu yöntem diğer tüm uyku rutinlerinden daha faydalı ve keyifli olacak. 🙂

Bebeklere Kitap Tavsiyeleri

net-vucudumuz-kitabi


Net Minik Kitaplarım-Vücudumuz

Bu kitap ile, bebeğiniz, vücudunuzun bölümlerini keyif alarak öğrenecektir.
3 yaş kitap önerileri içerisinde değerlendirebilirsiniz.

 

 

sevimli-kedi-sarman


Net Sevimli Kedi Sarman 

Bebeğinizin hayal gücünün gelişimine katkı sağlayacak, birbirinden özel resimlerle süslü bir hikayesi var.
36 aya kadar uygundur.
Ulaşmak için tıklayın. 

yumusak-kitap

 

Net Hayvanları Tanıyalım

Bebekler için yumuşak kitap arıyorsanız, 6 aydan itibaren gönül rahatlığıyla bebeğinize gösterebileceğiniz kitaplardan biri Net Yumuşak Hayvanlar Kitabı.

bebek-masal-kitabi

 

 

Net Mışıl Mışıl Öyküler

Uyku rutininiz için bebeklere öykü kitabı arıyorsanız, Mışıl Mışıl Öyküler kitabı tam size göre. İçerisinde 7 harika öykü bulunuyor.

 

 

 

Bebeğinizin gelişimine faydalı tüm bebek kitaplarını keşfetmek için tıklayın.

Post navigation

Bir yanıt yazın