Akülü araba alırken nelere dikkat edilmeli

 

Oyun oynamak çocukların asli görevi olarak düşünülebilir. Çocukların doğru oyuncak ile buluşması hem onların zihinsel bedensel faaliyetlerini geliştirirken hem de onlar için sosyalleşmenin önemli bir aracı oluyor. Şüphesiz ki akülü arabalar da çocukların en çok eğlendiği oyuncaklardan bir tanesi.

Günümüzde hem kız hem de erkek çocuklar için akülü arabalarda pek çok model mevcut.  İşte akülü arabalar hakkında akla takılan soruların cevapları;

Akülü arabalar kimler için uygundur?

Akülü arabalar 12 ay ve üstü çocuklar için uygundur. 12 aydan 6 yaşa kadar fiziksel gelişimleri ile orantılı olarak farklı akülü arabalar bulabilmek mümkün.
Güvenlik
Akülü arabalar çocukların ebeveyn desteği almadan tek başlarına kullandıkları oyuncaklar olarak sınıflandırılır. Bu nedenle akülü arabalarda çocuklara herhangi bir zarar gelmemesi için güvenliğe dikkat etmek gerekir. Bu noktada çocuğun kemerle bağlanabildiği, belirli bir sınırda hız yapmasını sağlayan modeller daha güvenli olacaktır.
Bu tip arabalar çocuğun pedala basması ile hemen hareket eder. Ancak frenleme sisteminde daha kademeli bir geçiş söz konusudur.

Akülü araba alırken dikkat edilmesi gereken noktalar

• Alacağınız akülü arabanın çocuğunuzun yaşına uygun olup olmadığını kontrol edin. Ürün açıklamalarında ürünün kaç yaşındaki çocuklar için üretildiği yer alır. Bu alanı okuyarak ürünü satın alın.
• Akülü arabanın kesinlikle “Garanti Belgesi” olmalı.
• Akülü arabanın üretiminde kullanılan malzemenin çocuğunuzun sağlığına zararlı olmamalı.
• CE Belgesi bir akülü arabada olmazsa olmazlardan. Ayrıca akülü arabanın üzerinde güvenlik uyarılarının olup olmadığını kontrol edin.
• Alacağınız modelin üzerinde bebeğinize zarar verme ihtimali olan keskin ya da sivriliklerin olmamasına önem gösterin.
• Akünün konulduğu yerin vidalarla kapatıldığından emin olun.
• Akülerin kapasitesi ve sürüş gücü çocuğunuzun akülü arabasını daha uzun süre kullanmasını sağlar.
• Akü ile çalışan her ürünün içerisinde bulan kimyasalı dışarı akıtmaması gerekiyor. Çocuğunuzun sağlığı için ürünün yapımında kaliteli ürünlerin kullanıldığından emin olun.
Ve tüm bunlara ek olarak; akülü araba aldıktan sonra aldığınız ürünün aküsünü sık sık kontrol etmeyi unutmayın. Akülü araba kullanımında çocuğunuza yol göstererek hem çocuğunuzun sürüş becerilerini geliştirebilir hem de çocuğunuzla sürüş keyfini paylaşabilirsiniz.

Bebek.com

Uzman kadromuz ve deneyimli editörlerimiz ile anne, babalara ve bebeğin yakınında olan herkese sorularının tüm cevaplarını vermek için 2001 yılından beri buradayız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Giriş Yap
Kayıt Ol
Kayıp Parola

Lütfen kullanıcı adınızı ya da e-posta adresinizi girin. E-posta yoluyla yeni bir şifre oluşturmak için bir bağlantı alacaksınız.